Jump to content

Republika e Samarinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Republika e Samarinës [1] [2] ose Republika e Pindit [3] është një emër historiografik për përpjekjen dhe propozimin për të krijuar një kanton arumun nën mbrojtjen e Italisë gjatë Luftës së Parë Botërore . Një deklaratë e pavarësisë u lëshua më 29 gusht 1917 nga disa figura arumune në Samarina dhe fshatra të tjera të maleve të Pindit të Greqisë veriore gjatë periudhës së shkurtër të pushtimit nga Italia të zonës në korrik dhe gusht 1917. Në tërheqjen e menjëhershme të italianëve disa ditë më vonë, trupat greke rimorën kontrollin e rajonit të pretenduar nga kantoni pa hasur në asnjë rezistencë. [4]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga formimi i Rumanisë në 1859, ajo u përpoq të fitonte ndikim mbi popullsinë arumune (dhe gjithashtu megleno-rumune ) të Perandorisë Osmane. Në vitet 1860, ajo financoi veprimtarinë e Apostolos Margaritis, i cili themeloi shkolla rumune në territoret osmane të Epirit dhe Maqedonisë, pasi gjuha arumune ka shumë të përbashkëta me gjuhën rumune. Rumania, me mbështetjen e Austro-Hungarisë, arriti të pranojë arumunët si një milet më vete me dekretin ( irade ) të 22 majit 1905 të Sulltan Abdulhamidit, kështu që Ullah Millet ("Mileti Vllah", për arumunët) mundi. kanë kishat dhe shkollat e tyre. [5] Ky ishte një sukses diplomatik i Rumanisë në Turqinë Evropiane në pjesën e fundit të shekullit të 19-të. [6]

Rumania më pas financoi ndërtimin dhe funksionimin e shumë shkollave në rajonin e gjerë të Maqedonisë dhe Epirit. Këto shkolla kanë vazhduar funksionimin e tyre edhe kur disa nga territoret e rajonit të Maqedonisë dhe Thrakisë i kaluan autoritetit grek në vitin 1912. Financimi i tyre nga Rumania vazhdoi në vitin 1913 me marrëveshjen e kryeministrit të atëhershëm Eleftherios Venizelos . [7] Në shkolla të tilla rumune, kishte një përpjekje të koordinuar për të promovuar idenë e identitetit rumun tek arumunët. Maturantët e këtyre shkollave që dëshironin të vazhdonin shkollimin zakonisht shkonin në institucionet arsimore në Rumani.

Më pas, gjatë Luftës së Parë Botërore, në vitin 1916, Shqipëria, duke përfshirë Epirin e Veriut, u nda midis Mbretërisë së Italisë e cila pushtoi Gjirokastrën [8] ( Ljurocastru , Iurucasta ose Iurucast ) dhe Franca që pushtoi Korçën ( Curceauã , Curceao ose Curciau ), ndërsa në Shqipërinë veriore dhe qendrore ishin të pushtuara nga trupat e Austro-Hungarisë.

Më 10 dhjetor 1916, francezët themeluan Republikën Autonome Shqiptare të Korçës . Si kundërpërgjigje, Austro-Hungaria shpalli pavarësinë e Shqipërisë si protektorat më 3 janar 1917, në Shkodër, ndërsa më 23 qershor 1917, italianët shpallën protektoratin italian mbi Shqipërinë në Gjirokastër. [9] Më pas forcat italiane përparuan dhe ata pushtuan Janinën ( Ianina ose Enine ).

Në këtë mjedis pushtimi dhe copëtimi të territoreve në Shqipërinë Jugore dhe në Greqinë Veriperëndimore, trupat italiane pushtuan Samarinën ( Samarina , Xamarina ose San Marina ) dhe fshatra të tjerë të Pindit për disa ditë në fund të gushtit 1917 deri në dy ditët e para të shtatorit 1917.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Terra Vlachorum", kërkesa e vitit 1919 për një shtet arumun në Konferencën e Paqes në Paris.

Në vitin 1917, gjatë pushtimit të territoreve të Shqipërisë dhe Vorio Epirit, italianët u përpoqën të fitonin mbi arumunët për t'i kthyer marrëdhëniet arumune-rumune në favor të Italisë, bazuar në marrëdhëniet historike dhe gjuhësore dhe për t'i shndërruar arumunët prorumunë në pro. -Arumunët italianë. [6] [10]

Në periudhën e shkurtër të pushtimit italian të Shqipërisë së Jugut, kur edhe forcat italiane hynë në territorin grek në vitin 1917, arumunët nga disa fshatra të malit të Pindit kërkuan autonomi nën mbrojtjen e Italisë, duke iu drejtuar Rumanisë për ndihmë. Në disa vende u dërguan letra, nga kryetarët e komunave dhe përfaqësuesit e 13 fshatrave.” [4] Më 29 gusht 1917 u dërgua një proklamatë nga Samarina e nënshkruar nga shtatë përfaqësues, të cilët kishin rolin e një komiteti të përkohshëm dhe kërkuan ndihmë dhe mbrojtje nga Konsullata italiane e Janinës. [4] Një nga anëtarët e komitetit provizor, Alcibiades Diamandi, shkoi në Janinë për të marrë një përgjigje. Të nesërmen erdhi një përgjigje e menjëhershme nga konsullatat rumune dhe italiane: Një përgjigje e qartë se këto veprime ishin të gabuara dhe të papërshtatshme, nuk miratoheshin nga askush dhe nuk mund të mbështeteshin nga asnjë palë. [4]

Një ditë më vonë, ushtria italiane u largua nga territori grek. Nga data 3 deri më 7 shtator forcat greke hynë në të gjitha fshatrat pa kundërshtarë dhe më 7 shtator arrestuan shtatë burra në Samarinë, duke i dhënë fund ngjarjeve. [4] [6]

Këto ngjarje përshkruhen në bibliografinë e mëvonshme si një përpjekje për të formuar një "Principatë të Pindit", ndërsa në burime të tjera, ngjarjeve të vitit 1917 nuk u është caktuar asnjë emër [5] [7] [6]

Më vonë, në Konferencën e Paqes në Paris të viteve 1919 dhe 1920, një delegacion arumun kërkoi autonomi për arumunët. [11]

Fshatrat dhe njerëzit e përfshirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një letër drejtuar kryeministrit të Rumanisë Ion C. Brătianu, dërguar më 27 korrik 1917, u nënshkrua nga kryetarët e komunave dhe të njohurit e fshatrave në vijim: [4] Samarina, Avdella ( Avdhela ), Perivoli ( Pirivoli ), Vovoza ( Bãiasa , Baiesa ose Baiasa ), Mecovë ( Aminciu ), Konicë ( Conitsa ), Pades ( Padzes ), Kranea ( Turia ), Distrato ( Briaza ), Laista ( Laca ), Iliochori ( Dovrinovo ), Armata ( Armata ) dhe Smixi ( Zmixi ).

Për më tepër, kërkesa për ndihmë në Konsullatën Italiane u nënshkrua nga shtatë anëtarët e Komitetit të Përkohshëm: [4]

 • Dr. Dimitrie Diamandi
 • Ianaculi Dabura
 • Mihali Teguiani
 • Tachi Nibi
 • Zicu Araia [bg; rup], i shpallur si "ministër i shkollave në 'Republikën e Pindit'" dhe si "ministër i kulturës" i republikës [4]
 • Alcibiades Diamandi
 • Sterie Caragiani

Personat e arrestuar nga autoritetet greke në Samarinë më 8 shtator 1917 ishin: [4]

 • D.l. Zicu Araia, mësues i shkollës rumune të Samarinës
 • Guli Papagheorghe, mësuese e shkollës rumune të Samarinës
 • Ianache Dabura, ish-kryetar i bashkisë së Samarinës
 • Gherassim Zica, banor i Samarinës
 • Ianachi Zuchi, banor i Samarinës
 • Costachi Surbi, banor i Samarinës

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1918, një grup arumunësh nga Pindi shpallën “Republikën e Pindit” në Korçë, e cila zgjati një ditë. [12] Një përpjekje e ripërtërirë për krijimin e një shteti të pavarur në Pind do të ndodhte gjatë Luftës së Dytë Botërore me Principatën e Pindit .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The Aromanians in Kosovo - Doomed Sons Deserted by Parents. p. 54.
 2. ^ ROMANIA'S INVOLVEMENT IN BALKAN POLICY DURING THE GREAT WAR. THE ITALIAN ARMY IN THE PINDUS MOUNTAINS. p. 57.
 3. ^ Οι κουτσόβλαχοι και το Αυτόνομο κρατίδιο της Πίνδου (1917)
 4. ^ a b c d e f g h i Evenimentele din lunile iulie-august 1917 în regiunea Munților Pind – încercare de creare a unei statalități a aromânilor. documente inedite și mărturii. studiu istoriografic și arhivistic, Stoica Lascu, Revista Română de Studii Eurasiatice, Anul III, No. 1-2/2007
 5. ^ a b The ethnicity of Aromanians after 1990: the Identity of a Minority that Behaves like a Majority, Thede Kahl, Ethnologia Balkanica, Vol. 6 (2002), σελ. 148
 6. ^ a b c d Chenoweth, Erica; Lawrence, Adria (2010). Rethinking Violence: States and Non-state Actors in Conflict (në anglisht). MIT Press. fq. 106. ISBN 9780262014205.
 7. ^ a b The Politics of Nation-Building: Making Co-Nationals, Refugees, and Minorities, Harris Mylonas, Cambridge University Press, 2013, σελ. 134
 8. ^ Armies in the Balkans 1914-18[lidhje e vdekur], Nigel Thomas, Osprey Publishing, 2001, p. 17
 9. ^ Jaume Ollé (15 korrik 1996). "Republic of Korçë (1917–1918)". Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2011. Marrë më 12 jan 2011. On 23 June 1917, Italy proclaimed the independence of Albania under her protectorate, justifying this with the French precedent in Korçë. Austria-Hungary had done it before on 3 January 1917. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ The Fight for Balkan Latinity, Giuseppe Motta, Proiect Avhdela, p. 10 (data from report of the Italian officer Casoldi entitled: "Note circa la questione valacca" "Note about the Vlach Question" of 29 May 1917
 11. ^ Motta, Giuseppe (2011). "The Fight for Balkan Latinity. The Aromanians until World War I" (PDF). Mediterranean Journal of Social Sciences. 2 (3): 252–260. doi:10.5901/mjss.2011.v2n3p252. ISSN 2039-2117. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Το θνησιγενές πριγκηπάτο της Πίνδου