Resnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Resnjë
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal +389
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Resnjë, (Maqedonisht: Ресен/Resen) ёshtё qytet nё Komunën e Resnjës, Maqedoni.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, qyteti kishte 8748 banorë nga të cilët 325 ishin Shqiptarë, 6431 Maqedonas, 1369 Turq, 169 Romë, 18 Vllehë, 58 Serbë dhe 378 të tjerë.[1]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]