Jump to content

Rexhep Demi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rexhep Demi (1864-1929) ishte anëtar drejtues i lëvizjes shqiptare për pavarësi dhe një nga delegatët e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, [1] [2] që përfaqësonte rajonin e Çamërisë. Ka qenë ministër në Qeverinë e Përkohshme të Shqipërisë .

Ai lindi në Filiat më 1864 në një familje shqiptare myslimane dhe vdiq më 1929 [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Anamali, Skënder; Kristaq Prifti (2002). Historia e popullit shqiptar në katër vëllime (History of Albanian People in four volumes). Albanian Academy of Science. ISBN 978-99927-1-622-9.
  2. ^ Robert Elsie. ["Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-10-12. Marrë më 2014-11-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) The Declaration of Albanian Independence
  3. ^ Naska, Kaliopi (1999). Dokumente për Çamërinë: 1912-1939. Dituria. ISBN 99927-31-69-9.