Riccardo Montolivo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Riccardo Montolivo
Riccardo Montolivo Euro 2012 vs England.jpg
Montolivo duke luajtur për Italin
Të dhënat personale
Emri i plotë Riccardo Montolivo
Data e lindjes (1985-01-18) 18 Janar 1985 (33 vjeç)
Vendi i lindjes Caravaggio, Itali
Gjatësia 1,81 m (5 ft 11+12 in)
Pozita ne fushë Midfielder
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 18
Kariera në rini
2000–2003 Atalanta
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2005 Atalanta 72 (7)
2005–2012 Fiorentina 219 (17)
2012– Milan 111 (7)
Ekipi kombëtar
2004–2007 Italia U21 20 (3)
2008 Italy U23 5 (1)
2007– Italia 64 (2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 Qershor 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 6 tetor 2016

Riccardo Montolivo (lindur më 18 janar 1985 në Caravaggio, Provinca e Bergamos) është një futbollist italian i cili luan për skuadrën nga Seria A, A.C. Milan si dhe për kombëtaren italiane të futbollit. Montolivo është "regista" (playmaker në thellësi) prototipik, i ngjajshëm me Andrea Pirlo. Edhe pse ai preferon që të luajë në mes, ai mund të luajë në të gjitha pozicionet duke përfshirë këtu edhe mesfushën mbrojtëse por ai është më i rehatshëm në një pozicion sulmues. Montolivo e ka babanë italian kurse nënën gjermane.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Atalanta[redakto | redakto tekstin burimor]

Fiorentina[redakto | redakto tekstin burimor]

AC Milan[redakto | redakto tekstin burimor]

Montolivo me Kevin-Prince Boateng ne vitin 2012.

Statistikat e Karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadrat[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra Sezoni Liga Kupa Evropë Gjithsej
Paraqitjet Gola Paraqitjet Gola Paraqitjet Gola Paraqitjet Gola
Atalanta 2003–04 40 4 2 0 42 4
2004–05 32 3 1 0 33 3
Gjithsej 72 7 3 0 75 7
Fiorentina 2005–06 20 1 0 0 20 1
2006–07 36 2 0 0 36 2
2007–08 34 2 0 0 9 1 43 3
2008–09 34 4 0 0 8 0 42 4
2009–10 36 2 3 0 10 1 49 3
2010–11 29 2 0 0 29 2
2011–12 30 4 3 0 33 4
Gjithsej 219 17 6 0 27 2 252 19
Milan 2012–13
Gjithsej
Gjithsej Karriera 291 24 9 0 27 2 327 26

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

2007 1 0
2008 2 0
2009 8 0
2010 8 0
2011 12 1
2012 6 0
Total 37 1