Riccardo Scamarcio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lindur në Trani në vitin 1979, në fund të viteve '90 ai shkoi në Romë për të studiuar në recitimin e Shkollës Kombëtare të Filmit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forca e fundit centripetal e kinemasë italiane dhe përfaqësimin më autentike e një mijëvjeçari që është provuar shumë pjellor. Zemrat dhe trupat e kaq shumë njerëzve "të përkryer", e cila nga ana janë zemra dhe trupi të filmave që janë të lindur, të jetojnë dhe vuajnë, mashkullore, por jo të prirur për drejtësi, kjo është e Riccardo Scamarcio. Sfida e suksesshme të kinemasë sonë të re. Biri i një piktor, pas në pension për herë i njëqindtë nga shkolla e mesme, duke provokuar zemërimin e familjes së tij, vetëm 16 vjet, në këshillën e një miku, ai shkoi në Romë për të studiuar në Qendrën Eksperimentale të vepruar, ku ai studioi me Mirela Bordoni, Mino Bellei, Marco Baliani dhe sidomos Nikolai Karpov. Pas shumë dramë, debutimin e artistike në Classmates seri TV (2001), i cili përfshin aktorët e tij të hedhura në disa që pastaj të bëhet simbolet e një rilindje kombëtare të sistemit ylli: Brando De Sica, të krishterë dhe Laura Chiatti Capotondi. Më vonë është drejtuar nga Damiano Damiani në filmin televiziv Love armikun tuaj 2, ndërsa debutimin reale në ekranin e madh është mbajtur nga askush tjetër përveç Marco Tullio Giordana në vitin 2003, kur ai është zgjedhur për filmin Më të Mirat e të rinjve. Me që qëndrimi i "djalë i keq", i cili e gjen veten shumë të shqetësuar dhe feminist, duke interpretuar Tani ose Never (2003) nga Lucio Pellegrini, Luca Lucini është zgjedhur për rolin që aktori do të angazhohen për një kult të të rinjve : nëntëmbëdhjetë vjeçar thug blockbuster Hapi romantike Tre hapa Mbi Heaven (2004), së bashku me Katy Louise Saunders. Këtë rol, joshëse dhe të dhunshme në të njëjtën kohë, ngadalë shkatërruar larg në emër të dashurisë së parë, përtej konflikteve sociale dhe vuajtjet e familjes, jo vetëm të mbledhur një sukses të jashtëzakonshëm, por konfirmon atë si një nga aktorët më premtuese të gjeneratës së tij, u dha Globin e Artë për debutimin më të mirë aktorin. Pranishëm në të hedhura Erë e gjakut (2004) nga Mario Martone, dhe pastaj një nga tre lojtarët (së bashku me Gabriella Pession dhe Francesca Inaudi) e komedisë romantike të bukur Perfect Man (2005). Së fundi, në grupin e Texas (2005) Fausto Paravidino gjen dashurinë në Golino tërheqje Valeria (14 vjet më të vjetër se ai) dhe u propozua për një Shiriti Silver për të mirë mbështetëse Aktor. Direkte ia ngul sytë dhe pouting gjithmonë në pamje të thjeshtë, ai u zgjodh nga Michele Placido për të luajtur të rrezikshme kriminale të njohur si "Black" në roman Krimit të saj (2005), zhytje në ekranin e vogël vetëm pranë Martina Stella në dramë Arrow Zi (2006). Monica Bellucci luajti me një nga skenat më të erotike e Manuali i Love 2 - Pas kapitujt (2007) nga Giovanni Veronesi, interpretojnë dhe Brother im është një fëmijë i vetëm nga Daniele Luchetti (përshtatur nga romani "fasciocomunista" nga Antonio Pennacchi), ku Richard do Manrico, një djalë të interesuar në politikë dhe duke fituar më shumë për të paraqitur shumë se bindje, në krahasim me humbjen e vëllait të tij ka luajtur nga Elio Germano. Rekomandim Suksesi watches Breil dhe bizhuteri të merr përsipër rolin e Hapi unë dua që ju në këtë vazhdim, të drejtuar nga Luis Prieto. Ende në gjendje për të kapur atë mënyrë për të qenë mashkull besohet u do të humbasin, por ende aftë për të qenë të prirur për të gjetur veten dhe demonstrim që i ka borxh asgjë askujt, Riccardo Scamarcio është një aktor i cili lë shenjë e tij në interpretimet e tij me vrull e njëjtë të një gjuetar. Edhe pse, në paralel, karakteret janë të fshehur, në anën tjetër të medaljes, natyra e tyre e brishtë emocionalisht. thyerje të brendshme që nuk e them, por mendojnë se në sytë e tij blu dhe që e bën atë në mënyrë të prekshme të jetë një seks simbol të ri dhe miti i një shtëpi të vogla. Në vitin 2008, kthehet në ekranin e madh thriller me një shikim , të drejtuar nga Sergio Rubini, ky film është pasuar nga: italianët , të drejtuar nga Giovanni Veronesi, Big Dream , të drejtuar nga Michele Placido, Drejt Eden , të drejtuar nga Kosta- Gavras dhe vijën e parë , drejtuar nga Renato De Maria, të gjithë në teatro në 2009. Në mars 2010 ai lirohet re e filmit të tij të lirshme Cannons nga Ferzan Ozpetek, ku ajo luajti me Alessandro Preziosi dhe Ennio Fantastichini.