Jump to content

Richard Chase

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Richard Trenton Chase (lindur më 23 Maj 1950 - 26 dhjetor 1980) ishte vrasës serial, kanibalë Amerikan i njohur si Vampiri i Sakrmentos ose si Drakulla Killer sq:(Drakulla Vrasësi) i cili ka vrarë 6 persona në Sacramento,Kalifornia i cili vriste viktimat dhe i kanibalizonte kufmoat e tyre dhe pinte gjakun e tyre aji do te arrestoj 27 janar 1978 dhe u denua me vdekje por ekzekutimi i tij nuk u krye kurrë pasi ai vra vetën me drogë ne qelinë e burgut.

Richard Chase

Femirija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chase ka lindur Santa Clara County,Kalifornia kishte pasur nje femirij te trazuar ishte abuzuar nga në nëna e tij e cila ishte alkohliste dhe kishte probleme me Depresionin dhe ne femirje e tij vuante nga probleme mendore te trashiguara nga familja e tij dhe vuante nga Zoodismi nje semundje e keqtrajtimit sekual te kafsheve aji abuzonte me kefshë dhe në adoleshencë ishte abuzues kronik i drogës po ashtu Chase vuante nga depresioni dhe nga sumnnje te zemeres ai tha se ema ishte perpjekur ta helmonte atë edhe babai i tij ishte nje pijanec me probleme mendore i cili vdiq i pas tre në Kalifornia ai kishte nje apartament ne Sakramento ku aty abuzonte me marihuan dhe akohol dhe vuante nga Halucinacionet LSD dhe ai kishte vrarë kfashet duke ngrë zorret e tyre dhe gjakun e perizer me Coca Cola ku mendonte se kto do ta sheroni nga semundja e zemres ku filloi serezishit te vuante nga problemt mendore dhe u shtrua ne Spital.

Problemet mendore dhe ofanzivat e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1975 Chase u shtrua ne nje spital mendor ne Kalifornia ku mjeket e quan ate ne rahabilitim dhe me pas e derguan ne dializë per te pastruar gjakun e tij ata gjeten gjakë lepuri dhe kafsheve të tjera ne venat e tij kur infermiert panë gjakë në gojën e tij aji kiste vrare lepuj dhe kishte pirë gjakun e tyre duke perzier ate me fruta dhe me vitamin C ata vrejten sa i kishte marrue dhe zogj nga dritarja e spitalit duke pirë gjakun e tyre dhe i vurën nofkë Drakulla dhe pas aji u fut në nje program rahabilitues p per lenjën e drogës ku doktoret i vure nje terapih qesuese me barna antidrpresant dhe shmangjen na gjirnga duke i then te pinte duhan dhe metoda qe i jepen njerezve qe vaujn nga droga por më vonë piskologet e dignostifikuan me Skizofreni Paranojke dhe me probleme tjera mendore si ankthi,depresioni,stresi etj... por pas terapive aji u vlersua si jo i rrezikshem per shoqrinë dhe u lirua ne vitin 1976 në prani të nënës së tij ata i rekumanduan ilaçe per te mos ju shfaquar problemet mendore dhe barna kundra derpresionit por gjat kesj kohe hetimi zbuloi se ai ishte arrestuar 1977 ku u gjet i lyre me gjak viktima tij ishte nje shofer kamioni me emrin David Maredith por ne munges provave dhe trupit ndaj tij nuk kishte akuza.

Vrasjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Richard Chase pershkrimi i deshmtarëve
 • 29 Dhejtor 1977 Chase qelloi pervdekje ixhineririnë Amborose Girffin 51 vjeqarë baba i dy femijeve aji ishte qelluar ku voziste makinen Chase kishte qelluar me nje pushkë të kalibrit 22 dhe deshmitarë kishin parë ne lindje të Sakramentos nje burr reth te 27 ose 28 vjeq me mustaqke
 • 23 janar 1978 ai vrau Teresa Wallin 22 vjeqare nje grua e re e cila ishte 3 muaj shtatzën atë kishte qelluar 3 her duke e vrare dhe copëtoi trupin e saj me thikë si një kasap duke pirë gjakun e saj dhe kishte perdhuar ate ky ishte nje nga krimet eme te shumtuara .
 • 4 ditë me vonë 27 janar 1978 Chase vrau 38 vjeqarën Evelyn Miroth dhe shoqoin e saj 51 vjeqarin Dan Meredith kufomat e tyre u gjeten te keqtrajtuara nga Chese kjo shfaqte shenja kinibalizmit dhe nekrofilisë pasi ne trupin tyre u gjeten prerje afer fytit ku Chase pinte gjakun qifti ishte qelluar qiftin me nje pistoletë
 • Me pas po të njejtën ditë 27 janar 1978 aji vrau dhe nje vajze 6 vjeqare Jason Miroth mbesa e Evlyn Miroth ate vrau dhe me pas e keqtrajtoi kufomen e saj ne fqinje e lajmroi policin Chase ishte larguar me makinë te vjedhur po la gjurmë kepucash me gjakun e viktimave.
 • Po ashtu ai u zbulua se kishte vrarë dhe nipin e Dan Miroth, David Miroth 22 vjeqar shofer kamioni e kishte vrarë ne vitin 1977 te cilin e kishte qelluar ne kokë dhe gjakun e tyre e mbante ne ene dhe deshmitarë dhe fqinje pershkruan personin me floke te gjata dhe me mustaqe te ngjashem me personin qe vrau Amborose Girffin.

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • David Meredith 22 vjeqarë 1955-1977
 • Amborose Girffin 51 vjeqarë 1927-1978
 • Teresa Willin 22 vjeqe 1956-1978
 • Evelyn Miroth 38 vjeqe 1940-1978
 • Dan Meredith 51 vjeqar 1927-1978
 • Jason Miroth 6 vjeq 1972-1978

Arrestimi dhe Denimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

27 janar 1978 pas vrasjes së Jason policia ndoqi makinën e tij ku e arrestoi Richard Chase i cili akuzua per 3 vrasje atë ditë dhe per vrasjen Teresa Willin dhe Amborose Girffin ata gjeten se gjaku ne kupucë e tij perkonte me ate te viktimave te tij dhe pan se aji gjante me pershkrimet e vraseit te Teresa Willin dhe Amborose Girffin. Ne vitin 1979 doli para gjygjit ku perkurorë kerkuan denim me vdekje por mbrojta dhe prova se vuante nga Çrregullime mendore dhe kronike dhe kerkoi qe denimi te ulujej me burgim te perjshem kjo ngjau si nje lajm i bushem ne medjat amerikan ne atë kohë në Kalifornia juria per 8 orë analizoi faktet dhe provat materiale dhe më 8 Maj 1979 juria shpalli fajtor per 6 vraje te shkalles së parë dhe denoi me vdekje ne dhomen e gazit por ai nuk ekzekutua pasi ai vrau vetën ne burg me 26 dhjetor 1980. Ne nje intervist qe zhvilloi psikologu Robert Ressler tha se Chase kishte shum frikë nga idetë naziste dhe UFO-fve dhe kto shpjegonin se pse ai ishte angazhuar ne krime dhe qe vuante nga problemet mendore qe manifestohshim me vrasje ai friksohej se te burgosurit me pikpamje naziste kishin per qellim ta helmonin dhe mirrte pilula dhe barrna antiderpesant kundra depresionit klinik.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

26 dhjetor 1980 një gardian i burgut duke kontrolluar qelitë e te burgusrve pas Richard Chase mezi po merrte frymë ne shtratin e tij aptopsia tregoi se aji kishte vrarë vetem me ilaqe qe mbani drogë kundra depresionit dhe vdekja e tij me nje kominkat u cilsua si vetvraje me me tableta kundra depresionit ai ishte derguam me emergjenë në spitalin me te afërt por kishte vdekur ai kohet e fundit vuante nga depresoni pasi kishte shmangur drogen dhe ne vend te te drogës kishte perdorurë ilaqe kundra depresionit me mbi dozë te cilat i shaktuan vdekjen ai vdiq ne moshen 30 vjeqare.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]