Jump to content

Richard Harris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Richard Harris
Harris më 1985
U lind në
Richard St John Francis Harris

(1930-10-01)1 tetor 1930
Limerick, Irlandë
Vdiq25 tetor 2002(2002-10-25) (72 vjeç)
Bloomsbury, Londër, Angli
Vendi i prehjesDjegur; hiri shpërndarë në Bahame
ShkollimiAkademia e Londrës për Muzikë dhe Arte Dramatike
ProfesioniAktor, këngëtar
Vite aktiviteti1956–2002
Bashkëshorti/ja
 • Elizabeth Rees-Williams
  (m. 1957; div. 1969)
 • Ann Turkel
  (m. 1974; div. 1982)
Fëmijë
 • Damian Harris
 • Jared Harris
 • Jamie Harris

Richard St John Francis Harris (1 tetor 1930 - 25 tetor 2002) ishte një aktor dhe këngëtar irlandez. Pasi studioi në Akademinë e Londrës për Muzikë dhe Arte Dramatike, ai u bë një ikonë e Valës së Re Britanike. Ka marrë vlerësime të shumta duke përfshirë Çmimin e Festivalit të Filmit në Kanë për Aktorin më të Mirë dhe një Çmim Grammy. Në vitin 2020, ai u rendit i treti në listën The Irish Times si një prej aktorëve më të mëdhenj të filmit në Irlandë.[1]

Harris mori dy çmime Oscar për nominimet për aktorin më të mirë për interpretimet e tij në This Sporting Life (1963) dhe The Field (1991). Role të tjerë të shquara përfshijnë në The Guns of Navarone (1961), Red Desert (1964), A Man Called Horse (1970), Cromwell (1970), Unforgiven (1992), Gladiator (2000) dhe The Count of Monte Cristo (2002). Ka fituar vlerësim për rolin e tij si Albus Urtimori në dy filmat e parë të Harry Potter: Harry Potter dhe Guri Filozofal (2001) dhe Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (2002), ky i dyti ishte edhe roli i tij i fundit në këtë seri të filmave.

Ai portretizoi Mbretin Arthur në filmin e vitit 1967 Camelot bazuar në muzikalin Lerner dhe Loewe me të njëjtin emër. Për interpretimin e tij ai mori Çmimin Golden Globe për Aktorin më të Mirë - Film Muzikor ose Komedi. Ai ripërsëriti rolin në ringjalljen muzikore të Broadway-t të vitit 1981. Ai mori një Çmim Laurence Olivier për Aktorin më të Mirë për rolin e tij në Henry IVPirandello-s (1991).

Harris mori një Çmim Primetime Emmy për Aktorin Kryesor të Shquar në një nominim për seri të kufizuar ose film për rolin e tij në The Snow Goose (1971). Harris pati një hit numër një në këndim në Australi, Xhamajkë dhe Kanada, dhe një hit në dhjetëshen e parë në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë dhe Shtetet e Bashkuara me regjistrimin e tij të vitit 1968 të këngës së Jimmy Webb "MacArthur Park". Ai u nominua për Çmimin Grammy për Performancën më të Mirë Vokale Mashkullore për atë këngë.

Viti Titulli Roli Shënime
1959 Alive and Kicking Lover
1959 Shake Hands with the Devil Terence O'Brien
1959 The Wreck of the Mary Deare Higgens
1960 A Terrible Beauty Sean Reilly
1961 The Guns of Navarone Squadron Leader Barnsby RAAF
1961 The Long and the Short and the Tall Corporal Edward "Johnno" Johnstone
1962 Mutiny on the Bounty Seaman John Mills
1963 This Sporting Life Frank Machin
1964 Red Desert Corrado Zeller
1965 The Heroes of Telemark Knut Straud
1965 Major Dundee Capt. Benjamin Tyreen
1966 The Bible: In The Beginning Cain
1966 Hawaii Rafer Hoxworth
1967 Caprice Christopher White
1967 Camelot King Arthur
1970 The Molly Maguires Detectiv James McParlan
1970 A Man Called Horse John Morgan
1970 Cromwell Oliver Cromwell [2]
1971 Bloomfield Eitan Edhe regjisor dhe skenarist shtesë
1971 Man in the Wilderness Zachary Bass
1973 The Deadly Trackers Sheriff Sean Kilpatrick
1974 99 and 44/100% Dead Harry Crown
1974 Juggernaut Lt. Cmdr. Anthony Fallon
1976 Echoes of a Summer Eugene Striden Edhe producent ekzekutiv
1976 Robin and Marian Richard the Lionheart
1976 The Return of a Man Called Horse Lord John Morgan Edhe producent ekzekutiv
1976 The Cassandra Crossing Dr. Jonathan Chamberlain
1977 Gulliver's Travels Gulliver
1977 Orca: The Killer Whale Captain Nolan
1977 Golden Rendezvous John Carter
1978 The Wild Geese Capt. Rafer Janders
1979 Ravagers Falk
1979 Game for Vultures David Swansey
1980 The Number Danny Travis
1981 Tarzan, the Ape Man James Parker
1981 Your Ticket Is No Longer Valid Jason
1982 Triumphs of a Man Called Horse John Morgan
1984 Highpoint Lewis Kinney
1985 Martin's Day Martin Steckert
1988 Strike Commando 2 Vic Jenkins
1990 King of the Wind King George II
1990 Mack the Knife Mr. Peachum
1990 The Field 'Bull' McCabe
1992 Patriot Games Paddy O'Neil
1992 Unforgiven English Bob
1993 Wrestling Ernest Hemingway Frank
1994 Silent Tongue Prescott Roe
1995 Cry, the Beloved Country James Jarvis
1996 Trojan Eddie John Power
1997 Savage Hearts Sir Roger Foxley
1997 Smilla's Sense of Snow Dr. Andreas Tork
1997 This Is the Sea Old Man Jacobs
1998 The Barber of Siberia Douglas McCraken
1999 To Walk with Lions George Adamson
1999 Grizzly Falls Old Harry
2000 Gladiator Marcus Aurelius
2001 The Pearl Dr. Karl
2001 My Kingdom Sandeman
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Profesor Albus Urtimori
2002 The Count of Monte Cristo Abbé Faria
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave Profesor Albus Urtimori Publikuar pas vdekjes
2004 Kaena: The Prophecy Opaz Zëri; publikuar pas vdekjes
Viti Titulli Roli Shënime
1958 ITV Play of the Week Michael O'Riordan Episodi: "The Iron Harp"
1958 ITV Television Playhouse Dan Galvin Episodi: "Rest in Violence"
1958 The DuPont Show of the Month Performer Episodi: "The Hasty Heart"
1960 Armchair Theatre Major Gaylord Episodi: "Come in Razor Red"
1960 The Art Carney Special Performer Episodi: "Victory"
1971 The Snow Goose Philip Rhayader Film televiziv
1982 Camelot King Arthur Film televiziv
1985 Maigret Jules Maigret Film televiziv
1993 Abraham Abraham Film televiziv
1995 The Great Kandinsky Ernest Kandinsky Film televiziv
1997 The Hunchback Dom Frollo Film televiziv
2000 The Apocalypse John Film televiziv
2003 Julius Caesar Lucius Cornelius Sulla 2 episode

Publikuar pas vdekjes
Viti Titulli Roli Vendi
vitet 1970-a Becket Unsure Haymarket Theatre, Londër
1981–1985 Camelot King Arthur Old Vic Theatre, Londër

Winter Garden Theatre, Broadway

National Tour
1990 Henry IV Henry IV Wyndham's Theatre, Londër

Çmimet dhe nominimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Çmimi Kategoria Puna e nominuar Rezultati Ref.
1963 Academy Awards Best Actor in a Leading Role This Sporting Life Kandidat/e
1991 The Field Kandidat/e
1968 Golden Globe Awards Best Motion Picture Actor – Musical/Comedy Camelot Fitues/e
1991 Best Actor in a Motion Picture – Drama The Field Kandidat/e
1968 Grammy Awards Album of the Year A Tramp Shining Kandidat/e
1968 Contemporary Pop Male Vocalist MacArthur Park Kandidat/e
1973 Best Spoken Word Recording Jonathan Livingston Seagull Fitues/e
1975 The Prophet Kandidat/e
1963 Cannes Film Festival Best Actor Award This Sporting Life Fitues/e
1964 British Academy Film Award Best British Actor This Sporting Life Kandidat/e
1971 Berlin International Film Festival Golden Berlin Bear Bloomfield Kandidat/e
1971 Moscow Film Festival Best Actor Cromwell Fitues/e [3][4]
1972 Primetime Emmy Award Outstanding Single Performance by an Actor The Snow Goose Kandidat/e
1990 Evening Standard Theatre Awards Best Actor Henry IV Fitues/e
1991 Laurence Olivier Awards Best Actor Henry IV Kandidat/e
2000 European Film Awards Lifetime Achievement Award No Fitues/e
2001 Empire Awards Lifetime Achievement Award No Fitues/e
2001 London Film Critics Circle Awards Dilys Powell Award No Fitues/e
2001 Screen Actors Guild Awards Outstanding Cast in a Motion Picture Gladiator Kandidat/e
2002 British Independent Film Awards Best Actor My Kingdom Kandidat/e
2002 Outstanding Contribution by an Actor No Fitues/e
2003 Phoenix Film Critics Society Awards Best Acting Ensemble Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave Kandidat/e

 

 • Camelot (Motion Picture Soundtrack) (1967)
 • A Tramp Shining (1968)
 • The Yard Went On Forever (1968)
 • The Richard Harris Love Album (1970)
 • My Boy (1971)
 • Slides (1972)
 • Tom]] (1972)
 • His Greatest Performances (1973)
 • The Prophet (1974) (music by Arif Mardin, based on The Prophet by Kahlil Gibran)
 • I, in the Membership of My Days (1974)
 • Gulliver Travels (1977)
 • Camelot (Original 1982 London Cast recording) (1982)
 • Mack The Knife (Original Soundtrack) (1989)
 • Little Tramp (Musical) (1992)
 • The Apocalypse (The Story of John the Apostle on a Island named Patmos) (2004)

 

 • "Here in My Heart" (Theme from This Sporting Life)" (1963)
 • "How to Handle a Woman (from Camelot)" (1968)
 • "MacArthur Park" (1968)
 • "Didn't We?" (1968)
 • "The Yard Went On Forever" (1968)
 • "The Hive" (1969)
 • "One of the Nicer Things" (1969)
 • "Fill the World With Love" (1969)
 • "Ballad of A Man Called Horse" (1970)
 • "Morning of the Mourning for Another Kennedy" (1970)
 • "My Boy" (1971)
 • "Turning Back the Pages" (1972)
 • "Half of Every Dream" (1972)
 • "Go to the Mirror" (1973)
 • "Trilogy (Love, Marriage, Children)" (1974)
 • "The Last Castle (Theme from Echoes of a Summer)" (1976)
 • "Lilliput (Theme from Gulliver's Travels)" (1977)
 1. ^ Clarke, Donald; Brady, Tara (13 qershor 2020). "The 50 greatest Irish film actors of all time – in order". The Irish Times (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2020.
 2. ^ "7th Moscow International Film Festival (1971)". MIFF (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2014. Marrë më 23 dhjetor 2012.
 3. ^ "7th Moscow International Film Festival (1971)". MIFF (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2014. Marrë më 23 dhjetor 2012.
 4. ^ "Richard Harris Awards". IMDb (në anglisht). Marrë më 10 janar 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]