Richard Leakey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Richard Leakey
Richard Leakey në 2010
Lindi Richard Erskine Frere Leakey
19 dhjetor 194
Nairobi, Kenia Britanike
Kombësia Keniane
Fusha Palaeoantropologji; Konservim
Institucionet Stony Brook University
Çmime të rëndëshishme Hubbard Medal (1994)
Bashkëshort/e Margaret
Meave Leakey

Richard Erskine Frere Leakey FRS (i lindur më 19 dhjetor 1944) është paleoantropolog, konservues dhe politikan kenian. Ai është i dytë nga tre fëmijët e arkeologëve Louis dhe Mary Leakey.

Leakey ka mbajtur disa poste zyrtare në Kenia, kryesisht në institucionet e arkeologjisë dhe konservimin e botës së egër. Ai ka qenë Drejtor i Muzeut Kombëtar të Kenias dhe kreu i Shërbimit të Botës së Egër Keniane. Leakey është themelues i WildlifeDirect.

Aktualisht Leakey është Profesor i antropologjisë në Rrushe Brook University dhe kryesues i Institutit të Basenit Turkana.

Paleoantropologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leakey ka deklaruar që është ateist[1] dhe humanist.

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leakey's early published works include: Origins and The People of the Lake (both with Roger Lewin as co-author); The Illustrated Origin of Species; and The Making of Mankind (1981).

  • Origins (with Roger Lewin) (Dutton, 1977)
  • People of the Lake: Mankind and its Beginnings (with Roger Lewin) (Anchor Press/Doubleday, 1978)
  • Making of Mankind (Penguin USA, 1981)
  • One Life: An Autobiography (Salem House, 1983)
  • Origins Reconsidered (with Roger Lewin) (Doubleday, 1992)
  • The Origin of Humankind (Perseus Books Group, 1994)
  • The Sixth Extinction (with Roger Lewin) (Bantam Dell Pub Group, 1995)
  • Wildlife Wars: My Fight to Save Africa's Natural Treasures (with Virginia Morell) (St. Martin's Press, 2001)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leakey, Leakey (1983). One Life: An Autobiography (p. 38)