Riin Tamm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Riin Tamm
Geneetik Riin Tamm.jpg
Riin Tamm
Lindi më (1981-08-12) 12 Gusht 1981 (39 vjeç)
Vendlindja Tartu, Estonia[1]
Kombësia estoneze
Profesioni Shkencëtare e gjenetikës
E njohur për  Popullarizimin e gjenetikës

Riin Tamm (e lindur më 12 gusht 1981) është një gjenetiste estoneze që punon në Universitetin e Tartu.

Ajo është drejtoreshë e Akademisë së Rinisë në Universitetin e Tartu.[2]

Si studente ajo ka punuar në veprimin e thiopurine methyltransferase.[3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tamm ka lindur në Tartu dhe është rritur në fshatin Peri, afër Põlva.[1] Ajo është vajza e dy mjekëve. [4] Ajo ndoqi shkollën e mesme Miina Harma në Tartu midis viteve 1997 dhe 2000. Prej vitit 2001 deri në vitin 2005 ajo ishte një studente universitare në Universitetin e Tartu duke studiuar diagnozën molekulare dhe nga viti 2005 deri në vitin 2007 ka studiuar për magjistraturën e saj, dhe filloi studimet për doktoraturë. Teza e masterit të saj, e përgatitur nën mbikëqyrjen e Andres Metspalu dhe Kersti Oselin, ishte titulluar Metodat e farmakogenetikës së metopatransferazit të thiopurines njerëzore: korrelacioni genotip-fenotip dhe analiza haplotipike në popullatën estoneze. [5] Në vitin 2011 ajo u zgjodh si një nga 26 shkencëtarët për të udhëtuar rreth Estonisë dhe për të marrë pjesë në ngjarje në shkolla dhe institucione akademike. [4]

Publikime dhe paraqitje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tamm ka botuar në revistat shkencore dhe ka paraqitur hulumtime për një publik më të gjerë në vende të tjera, duke përfshirë edhe gazetën Postimees, programin e Radio Kuku, Falling Apple (Kukkuv õun - 28 gusht 2010), dhe programin Eesti Televisioon për vizionin e mirë (15 tetor 2009, 20 tetor 2011 , 17 janar 2012). [5] [6] Ajo ka qenë njëra prej gjyqtarëve në garën e Estonisë në garën shkencore Rakett69 . [7]

Tamm ka thënë se mjekët janë konservatorë dhe ende kanë relativisht pak interes në përdorimin e informacionit gjenetik për të përmirësuar trajtimin. [8] Në një intervistë në qershor 2012 ajo tha se nevojitet më shumë punë për të përcaktuar strukturën gjenetike njerëzore, por shumë është bërë tashmë. Informacioni gjenetik mund të ndihmojë në përcaktimin e rrezikut të sëmundjeve të caktuara dhe mund të jetë e dobishme në përcaktimin e trajtimeve adekuate të ilaqeve. [9]

Shërbim profesional[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tamm është një anëtare e bordit të Shoqatës Estonisë të Gjenetikës Njerëzore (Eesti Inimesegeneetika Ühing) [10] dhe Shoqatës Estoneze të gjerondologjisë dhe gjeriatrikës (Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsioon), [11] dhe Kryetare e Komitetit të Programit Shkencor të konferencës të Forumit Vjetor Ndërkombëtar i Gjeneve, e organizuar nga Fondacioni Genome Estonian . [12]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012 asaj u dha çmimi i dytë për Komunikimin Kombëtar të Shkencës Estoneze në kategorinë "Shkencëtari, gazetari, mësimdhënësi më i mirë i popullarizuar në fushën e shkencës dhe teknologjisë". [5]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tamm ka shkruar ose bashkëautorizuar dokumente të ndryshme mbi lëndët që lidhen me gjenetikën njerëzore dhe gerontologjinë, përfshirë këtu: [5]

 • Milek, M.; Smid, A.; Tamm, R.; Karas Kuzelicki, N.; Metspalu, A.; Mlinaric-Rascan, I. (2012). "Post-translational stabilization of thiopurine S-methyltransferase by S-adenosyl-L-methionine reveals regulation of TPMT*1 and *3C allozymes". Biochemical Pharmacology. 83 (7): 969–976. doi:10.1016/j.bcp.2012.01.010. PMID 22274639. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Tamm, R. (2010). "Novel human pathological mutations. Gene symbol: SPAST. Disease: Hereditary spastic paraplegia". Human Genetics. 127 (1): 112. PMID 20108387. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Tamm, Riin; Saks, Kai; Pääsuke, Mati (2010). "Research on ageing and longevity in Estonia". Reviews in Clinical Gerontology. 20 (2): 154–159. doi:10.1017/s0959259810000134. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Kuningas, M.; May, L.; Tamm, R.; van Bodegom, D.; van den Biggelaar, A. H. J.; Meij, J. J.; Frölich, M.; Ziem, J. B.; Suchiman, H. E. D.; Metspalu, A.; Slagboom, P. E.; Westendorp, R. G. J (2009). "Selection for Genetic Variation Inducing Pro-Inflammatory Responses under Adverse Environmental Conditions in a Ghanaian Population". PLoS ONE. 4 (11): e7795. doi:10.1371/journal.pone.0007795. PMC 2771352. PMID 19907653. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Tamm, R.; Oselin, K.; Kallassalu, K.; Magi, R.; Anier, K.; Remm, M.; Metspalu, A. (2008). "Thiopurine S-methyltransferase (TPMT) pharmacogenetics: three new mutations and haplotype analysis in the Estonian population". Clinical Chemistry and Laboratory Medicine. 46 (7): 974–979. doi:10.1515/CCLM.2008.187. PMID 18605963. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Oselin, K.; Anier, K.; Tamm, R.; Kallassalu, K.; Mäeorg, U. (2006). "Determination of thiopurine S-methyltransferase (TPMT) activity by comparing various normalization factors: Reference values for Estonian population using HPLC-UV assay". Journal of Chromatography B. 834 (1–2): 77–83. doi:10.1016/j.jchromb.2006.02.031. PMID 16517227. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Citime

 1. ^ a b Jõgi, Aime (29 nëntor 2011). "Värviliste jalgadega naine murrab müüte". Tartu Postimees (në estonisht). Marrë më 23 dhjetor 2012.
 2. ^ Akademia Rinore e Universitetit të Tartu
 3. ^ University of Tartu. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFUniversity_of_Tartu (Ndihmë!)
 4. ^ a b Jõgi 2011.
 5. ^ a b c d Riin Tamm – Estonian Research Information System. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFRiin_Tamm_–_Estonian_Research_Information_System (Ndihmë!)
 6. ^ Estonian Academy of Sciences 2012, f. 49. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFEstonian_Academy_of_Sciences2012 (Ndihmë!)
 7. ^ Meist Arkivuar 14 shtator 2018 tek Wayback Machine Rakett69
 8. ^ Randla 2011. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFRandla2011 (Ndihmë!)
 9. ^ Kerge 2012. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFKerge2012 (Ndihmë!)
 10. ^ Juhatus – Eesti Inimesegeneetika Ühing. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFJuhatus_–_Eesti_Inimesegeneetika_Ühing (Ndihmë!)
 11. ^ Board: Eesti Gerontoloogia ja Geriaatria Assotsiatsioon. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFBoard:_Eesti_Gerontoloogia_ja_Geriaatria_Assotsiatsioon (Ndihmë!)
 12. ^ The 13th International Gene Forum 2013. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFThe_13th_International_Gene_Forum_2013 (Ndihmë!)

Burimet

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]