Rikard Ljarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rikard Ljarja (1 prill 1943 në Shkodër – 20 prill 2020) ishte një aktor i teatrit dhe kinemasë shqiptare.

vitin 1950 mbaroi maturën në Shkodër kurse në vitin 1955 u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "A. Moisiu", Tiranë.

Për tetë vite, pas diplomimit, punoi si aktor i teatrit në Teatrin "Migjeni" në Shkodër. Prej vitit 1974 deri në vitin 1996 ai ishte aktor, skenarist dhe regjisor i filmave të prodhuar nga kinostudiot. Prej 1996 deri 1999, kur doli në pension, ishte drejtor artistik në televizionin publik shqiptar.

Ai ndërroi jetë më 20 prill 2020 për shkak të një sëmundjeje të rëndë.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ndahet nga jeta "Deda", aktori dhe regjisori Rikard Ljarja vdes në moshën 77-vjeçare". Ora News. 20 prill 2020. Marrë më 20 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikard Ljarja tek IMDb