Rin Nohara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rin Nohara (のはらリン, Nohara Rin) ishte chunin i Fshatit Gjethe dhe anëtare e Skuadrës së Minatos. Ajo u detyrua të bëhet jinchūriki i Tre Bishtit si një plan i Fshatit të Mjegullës për të shkatërruar fshatin e saj. Sidoqoftë ajo sakrifikoi veten, duke dalur përpara Kakashit, që të jetë e sigurtë për njerëzit që ajo donte.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rin kaloi fëmijërinë e saj duke luajtur së bashku me mikun e saj më të mirë Obito Uchiha, shpesh duke brohorisur kur ai luftonte. Në ditën e hyrjes së tyre në Akademi, Rin ishte e pranishëm kur Obito mbërriti pasi ceremonia kishte mbaruar, gjë që e la atë të tronditur. Rin, megjithatë, i dorëzoi Obito dokumentet e tij të hyrjes, të cilat ai ishte shumë mirënjohës. Rin ishte gjithashtu e para që përgëzoi Kakashi Hatake pasi u diplomua nga Akademia një vit përpara pjesës tjetër të klasës së tij - Kakashi duke marrë mburojën e tij të ballit pas kryerjes me sukses të Teknikës së Klonimit. Pasi u diplomua në Akademinë disa vjet më vonë, Rin u vendos nën mbikëqyrjen e jōnin Minato Namikaze, së bashku me Obiton dhe Kakashin. Në anime, për testin e tyre përfundimtar për t'u bërë genin, Minato i detyroi studentët e tij të bënin testin e ziles. Ndërsa fillimisht, ekipi sulmoi Minaton në mënyrë të pavarur, me lehtësi duke u manovruar nga ninxha veteran, Kakashi bindi Rin dhe Obito për të punuar me të, në fund të fundit duke fituar miratimin e Minatos për t'u bërë studentët e tij ndërsa ata kaluan testin e vërtetë: duke treguar punën në grup.[1]

Kur studentët e Minatos morën pjesë në Provimet Chūnin, Rin dhe Kakashi qëndronin jashtë portës së Pyllit të Vdekjes duke pritur Obiton pasi gjithmonë vjen duke u vonuar. Ndërsa në pyll, ata u ballafaquan me Might Guy, Genma Shiranui dhe Ebisu. Para se të mund të sulmonin si një ekip, megjithatë, Rin ishte shokuar për të parë Obito që filloi i pari të sulomj, por para se Obito të bënte ndonjë gjë, ai u rrëzua nga Guy. Më vonë, ajo trajtoi plagët e Obitës, ndërsa Obito shpalli krenarinë e tij në klanin e tij dhe ëndrra e tij për të qenë Hokage. Ajo më vonë brohoriste Kakashi luftuar Guy gjatë raundit të tretë të provimeve me Kakashi mundi Guy. Pasi Kakashi u bë një jōnin, Rin do të krijonte një festë sekrete për atë shumë për të tronditur Obitën për shkak të faktit se Obito kishte shpresuar të përdorte momentin që me sa duket t'i thoshte Rin se e donte.

Gjatë Luftës së Tretë Botërore të Ninxhave, Ekipi i Minatos u caktua të shkatërronte Urën Kannabi. Gjatë misionit, Rin u rrëmbye nga Taiseki gjatë rrjedhës së misionit dhe Kakkō - shoku i Taisekit - u përpoq ta merrte në pyetje duke përdorur genjutsu (“teknika e iluzionit”) për të gjetur nëse ajo dinte ndonjë gjë për përpjekjet e luftës së Konoha. Vullneti i Rin, megjithatë, u tregua shumë i fortë dhe nuk shpërtheu as nën genjutsu. Ajo u shpëtua më vonë nga Kakashi dhe Obito. Edhe pse ata ia dolën mbanë ta shpëtojnë, Obito u gris në një shpellë të shkaktuar nga Kakkō. Por Obito "vdiq" megjithatë, ai kërkoi Rin të implantonte Sharinganin e tij në syrin e majtë të Kakashit për të zëvendësuar të dëmtuarën e këtij të fundit. Duke humbur kohë duke pasur parasysh rrethanat shumë të zymta, Rin filloi menjëherë procedurën, pas së cilës ajo dhe Kakashi u detyruan të largoheshin kur mbërritën përforcimet e armikut dhe shkatërruan shpellën me teknikën e tyre. Minato më vonë do të mbërriste në skenë dhe do të mposhtte ninxhat e fshatit të gurit. Pasi Kakashi ishte rikuperuar, ekipi vazhdoi të përfundonte misionin e tyre dhe shkatërroi urën. Në anime, u tregua se Rin u dërgua në një mision me Kakashi dhe Guy. Me situatën e tyre në vështrimin e zymtë, Guy e përdori veten si një mashtrim për të larguar ninxhat e gurit, dhe Kakashi shkoi pas tij. Rin më vonë u kthye me rezervë nga Konoha, e cila shkaktoi armikun të tërhiqej.

Pak kohë pas ngjarjeve në Urën e Kannabit, Rin u rrëmbye fshehurazi nga Madara Uchiha nën maskën e veprimit të Fshatit së Mjegullës,[2] dhe e kishte vulosur Isobu (Tre Bishtin) në të. Ajo gjithashtu ishte e pajisur me etiketën e mallkuar individuale të ndaluar dhe të programuar në mënyrë që bishti i përbaltur të lirohej brenda Fshatit të Gjethes sapo ajo dhe Kakashi të ktheheshin në fshat. Ajo u shpëtua shpejt nga Kakashi. Për të siguruar rikthimin e bishës së përbaltur, jōnin dhe ninxhat tjerë të nivelit Anbu u dërguan në "ndjekje" pas tyre. Duke menduar për arsyen e vërtetë se ajo u bë një jinchūriki, Rin - duke mos qenë në gjendje të merrte jetën - i kërkoi Kakashit që ta vriste atë për të mbrojtur fshatin, të cilin Kakashi refuzoi, duke deklaruar se kishte premtuar Obitën ta mbronte atë me çdo mjet të nevojshëm.

Rin, megjithatë, më vonë zgjodhi të bënte vetëvrasje në vend që të rrezikonte sigurinë e Konoha, të cilën ajo e arriti duke kapur Chidorin e Kakashit, i cili kishte për qëllim goditjen e një ninxha të fshatit të mjegullës, duke u shtangur dhe duke vdekur para djaloshit që ajo donte me dy të pavetëdijshëm për praninë e Obitës. Rin gjithashtu përdori të fundit të forcës së saj për të pëshpëritur emrin e Kakashit para se të vdiste, me vdekjen e saj duke e lënë armikun të tronditur dhe si Kakashi dhe Obito të tmerruar. Dy sekonda më vonë, pasi Kakashi humbi vetëdijen për shkak të lodhjes, Obito i cili kishte qenë dëshmitar i skenës u përgjigj me vrull dhe pa mëshirë duke vrarë të gjithë ninxhat para se të mbajë trupin e Rin dhe duke u zotuar për të rikrijuar një botë ku ai dhe Rin mund të ishin së bashku përsëri. Në jetën e përtejme, Rin do ta kalonte kohën duke shikuar gjithmonë Obiton, ashtu siç e kishte siguruar atë shumë kohë më parë, dhe priste me durim që Obito t'i bashkohej asaj një ditë.

Nuk dihet se çfarë u bë me trupin e Rinit pasi ajo vdiq, por supozohet se Obito ose e ka varrosur apo trupi i saj u mor në Fshatin e Gjedhes dhe u varros në Varrezat e Fshatit të Gjedhes.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rin Nohara dublohet nga Haruhi Nanao në japonisht dhe Stephanie Sheh në anglisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Naruto Shippūden epizodi 360
  2. ^ Naruto kapitulli 675, faqja 8