Ringerike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ringerike (kthjellim).


Ringerike
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ringerike

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Hønefoss
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kolbjørn Kværum (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°12′V 10°9′L / 60.200°V 10.150°L / 60.200; 10.150 (Ringerike)Koordinatat: 60°12′V 10°9′L / 60.200°V 10.150°L / 60.200; 10.150 (Ringerike)
Sipërfaqja 1.552 km2
Popullsia 28.060 banorë 2004
Dendësia 18,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ringeriking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1567
Vendndodhja
Hønefoss is located in Norvegjia
Hønefoss
Hønefoss
Ringerike – harta_foto
www.ringerike.kommune.no

Ringerike është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1552 km² dhe popullsi 28060 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]