Riquewihr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Riquewihr
Richewihr (Alzatisht)
Reichenweier (Gjermanisht)
Komunë
Rruga kryesore
Rruga kryesore
Stema Riquewihr
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiHaut-Rhin
QarkuColmar-Ribeauvillé
KantoniSainte-Marie-aux-Mines
NdërkomunalitetPays de Ribeauvillé
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Daniel Klack[1]
Sipërfaqja
1
17.040 km2 (6.579 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.061
 • Dendësia62/km2 (160/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
68277 /68340
Lartësia230–936 m (755–3,071 ft)
(avg. 295 m or 968 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Riquewihr ( shqiptimi frëngjisht[ʁikviʁ]  ( dëgjoni) ; Alzasisht : Richewihr ; gjermanisht: Reichenweier [ˈʁaɪçn̩vaɪɐ]; Shqip: Rikviri) është një komunëdepartamentin Haut-Rhin rajoni Grand EstFrancën verilindore.

Një tërheqje e njohur turistike për arkitekturën e tij historike, Rikviri është gjithashtu i njohur për verërat Riesling dhe verërat e tjera të prodhuara në fshat. Rikviri duket sot pak a shumë si në shekullin e XVI-të. Ndodhet në Route des Vins (Rruga e Verërave), afër Kolmarit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e vjetër e Reichenweyer / Riquewihr / Rikvirit

Rikviri është 11 kilometra nga Kolmari dhe afër fshatrave të tjerë të Alzasës si Ribeauvillé, Hunawihr, Eguisheim dhe Kaysersberg .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dikur pronë e Dukëve të Württembergut, qyteti u konvertua në protestantizëm në shekullin e 16-të. Historikisht, Rikviri shërbeu si një Winzerdorf ose "fshat i verës" si një qendër tregtare për verën Alzasiane dhe Gjermane .

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikviri ishte një nga vendbanimet e pakta në zonë që nuk u dëmtua keq gjatë Luftës së Dytë Botërore. Qyteza është i rrethuar nga fortifikimet e tij mesjetare dhe mbikqyret nga një kështjellë e së njëjtës periudhë që sot është muze.

Ekziston një muze për Alzasën gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe një dhomë torture ( La salle de torture ).

Fshati është anëtar i shoqatës Les Plus Beaux Villages de France ("Fshatrat më të bukur të Francës").

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.