Rita Hester

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rita Hester (lindur në 30 nëntor 1963- 28 nëntor 1988) ishte një transgjinore afro-amerikane e vrarë në Allston, Masaçusets.[1] Vrasja e saj solli zemëratë publike, duke sjellur organizimin e një manifestimi të heshtur nën dritën e qirinjve të premten pasardhëse (4 dhjetor) në të cilin morën pjesë 250 persona. Komuniteti loboi që jeta e Ritës dhe identiteti i saj të raporothej siç duhej në media, ndër të cilat “Boston Herald” dhe “Bay Windows” e raportuan. Specifikisht gazetarja Nany Nangeroni e zhvilloi kronikën.[2] Vdekja e saj i shtyu aktivistët të organizonin “Remembering Our Dead”, një projekt virtual, si dhe themelimin e Ditës Përkujtimore për personat Transgjinor.[3] Gwendolyn Ann Smith themeloi këtë ditë në 1999.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 'Remembering Rita Hester' November 15, 2008, Edge Boston
  2. ^ Nancy Nangeroni (1 shkurt 1999). "Rita Hester's Murder and the Language of Respect". Marrë më 20 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Irene Monroe (19 nëntor 2010). "Remembering Trans Heroine Rita Hester". Huffington Post. Marrë më 9 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)