Jump to content

Robbie Amell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robbie Amell
U lind në21 prill 1988
KombësiaKanadez
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2005–
Gjatësia180 cm (5 ft 11 in)

Robert Patrick Amell lindi më 21 prill 1988 në Toronto, Ontario, Kanada. Është një aktor kanadez, i njohur për rolet e tij si Stephen Jameson në The Tomorrow People, Ronnie Raymond në The Flash, Fred Jones në Scooby-Doo! The Mystery Begins dhe Scooby-Doo! Curse of the Lake Monster, Jimmy Madigan në True Jackson VP, Wesley Rush në The DUFF[2], Max në The Babysitter, etj.

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amell është i biri i Jo Burden dhe Rob Amell, dhe kushëriri i parë i aktorit Stephen Amell.[3] Filloi të merrej me aktrim dhe modelim qysh kur ishte gjashtë vjeç, në reklama televizive. Roli i tij i parë ishte në filmin Cheaper by the Dozen 2. Role të tjera ka pasur dhe në Life with Derek, Picture This, Unnatural History, Pretty Little Liars, Zach Stone Is Gonna Be Famous, Nine Lives, Revenge, The X-Files, Code 8.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]