Jump to content

Robert Badinter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Badinter
Badinter in 2013
Senator
Në detyrë
24 September 1995 – 30 September 2011
Paraprirë ngaFrançoise Seligmann
Pasuar ngaPhilippe Kaltenbach
Njësia zgjedhoreHauts-de-Seine
President of the Constitutional Council
Në detyrë
4 March 1986 – 4 March 1995
Vendosur ngaFrançois Mitterrand
Paraprirë ngaDaniel Mayer
Pasuar ngaRoland Dumas
Të dhëna vetjake
U lind më(1928-03-30)30 mars 1928
Paris, France
Vdiq më9 shkurt 2024(2024-02-09) (95 vjeç)
Paris, France
Partia politikeSocialist Party
Bashkëshortja/etÉlisabeth Badinter
Fëmijët3
ShkollimiUniversity of Paris (LLB)
Columbia University (MA)
ProfesioniLawyer, professor, politician, activist

Robert Badinter (30 mars 1928 – 9 shkurt 2024) ishte një avokat, politikan dhe autor francez që miratoi heqjen e dënimit me vdekje në Francë në vitin 1981, ndërsa shërbente si Ministër i Drejtësisë nën François Mitterrand . Ai gjithashtu shërbeu në poste të emëruara të nivelit të lartë pranë organeve kombëtare dhe ndërkombëtare që punojnë për drejtësinë dhe sundimin e ligjit.

Fëmijëria dhe shkollimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robert Badinter lindi më 30 mars 1928, në Paris nga Simon Badinter dhe Charlotte Rosenberg. [1] Familja e tij hebreje besarabe kishte emigruar në Francë në vitin 1921 për t'i shpëtuar masakrave . Gjatë Luftës së Dytë Botërore, pas pushtimit nazist të Parisit, familja e tij kërkoi strehim në Lion. Babai i tij u kap në Rue Sainte-Catherine Roundup të vitit 1943 dhe u deportua me hebrenj të tjerë në kampin e shfarosjes Sobibor, ku u vra menjëherë pas kësaj. [2]

Badinter u diplomua për drejtësi në Fakultetin Juridik të Parisit të Universitetit të Parisit . Më pas ai shkoi në Shtetet e Bashkuara për të vazhduar studimet në Universitetin e Kolumbias në New York City, ku mori masterin . Ai vazhdoi përsëri studimet në Sorbonë deri në vitin 1954. [3] Në vitin 1965, Badinter u emërua profesor në Universitetin e Sorbonës. Ai vazhdoi si profesor emeritus deri në vitin 1996. [4]

Karriera politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Badinter e filloi karrierën e tij në Paris në 1951, si avokat duke punuar me Henri Torrès . [5] Në vitin 1965, së bashku me Jean-Denis Bredin, ai themeloi firmën ligjore Badinter, Bredin et partenaires, (tani Bredin Prat ) [6] ku ushtroi profesionin e avokatit deri në vitin 1981.

Aktivizmi i Badinterit kundër dënimit me vdekje filloi pas ekzekutimit të Roger Bontems më 28 nëntor 1972. Së bashku me Claude Buffet, Bontems kishte marrë peng një roje burgu dhe një infermiere gjatë revoltës së vitit 1971 në burgun Clairvaux . Ndërsa policia po sulmonte ndërtesën, Buffet u preu fytin pengjeve. Juria i dënoi të dy burrat me vdekje. Badinter shërbeu si avokat mbrojtës për Bontems dhe u zemërua nga dënimi. Pasi ishte dëshmitar i ekzekutimeve, Badinter iu përkushtua heqjes së dënimit me vdekje. [7]

Në këtë kontekst, ai ra dakord të mbronte Patrick Henry-n . [8] Në janar 1976, tetë-vjeçari Philippe Bertrand u rrëmbye. Henry shpejt u kap si i dyshuar, por u lirua për shkak të mungesës së provave. Ai jepte intervista në televizion, duke thënë se ata që rrëmbyen dhe vranë fëmijët e meritojnë vdekjen. Disa ditë më vonë, ai u arrestua përsëri dhe iu tregua kufoma e Bertrand-it të fshehur në një batanije nën shtratin e tij. Badinter dhe Robert Bocquillon mbrojtën Henrin, duke e bërë çështjen jo për fajin e Henrit, por kundër aplikimit të dënimit me vdekje. Henry u dënua me burgim të përjetshëm dhe vdiq disa muaj pas një lirimi të dhembshur nga burgu në 2017 (pas marrjes së lirimit me kusht në 2001, revokuar në 2002). [9] Vendimi i butë erdhi si një tronditje, me disa botime që e kishin quajtur tashmë rezultatin si një siguri virtuale për ekzekutim; Sipas burimeve spekulative, votimi kritik për dënimin me vdekje dështoi me një shumicë votash shtatë me pesë. [10] [11] Rasti i Jerome Carrein, i dënuar 15 ditë pas dënimit të Henrit për vrasjen e një fëmije, u quajt gjerësisht "hakmarrja e gijotinës". [12] [13] Deri në ekzekutimin e Gary Gilmore në Utah më 17 janar, tre ditë përpara vendimit të Henrit, Franca ishte e vetmja demokraci liberale perëndimore që kryente ekzekutime në mënyrë aktive.

Pavarësisht nga këndvështrimi modernist i presidentit Valéry Giscard d'Estaing dhe kundërshtimi i deklaruar ndaj gijotinës, gjatë kësaj periudhe ndodhën tre ekzekutime të tjera, të Christian Ranucci në korrik 1976, Carrein në qershor 1977 dhe Hamida Djandoubi në shtator 1977. Badinter nuk mori pjesë në debatin në asnjë rast. [14] [15] Megjithatë, 63% e votuesve francezë mbështetën mbajtjen e dënimit me vdekje në kohën kur ai u hoq. [16] Në vitet 1980-81, Badinter mbrojti Philippe Maurice, dënimi me vdekje i të cilit u konfirmua nga gjykata e lartë në mars 1981, javë përpara zgjedhjes së presidentit të abolicionistit François Mitterrand . [16] [17] Tetë dënime të tjera me vdekje u dhanë përpara miratimit të projekt-ligjit të heqjes nga parlamenti francez në shtator (vetëm dy ditët e fundit para votimit të Senatit), por asnjë nuk arriti në fazën e ekzekutimit dhe u konvertua me aktin e heqjes. [18] [19] Dënimi i Maurice, pas lobimit nga Badinter, u zbut nga Mitterrand më 25 maj, ndër aktet e para të Mitterrand si president. [15]

Mandati ministror (1981–1986)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1981, François Mitterrand, një kundërshtar i vetëshpallur i dënimit me vdekje, u zgjodh president dhe Badinter u emërua Ministër i Drejtësisë . Ndër veprimet e tij të para ishte prezantimi i një projektligji në Parlament që propozonte heqjen e dënimit me vdekje për të gjitha krimet, si civile ashtu edhe ushtarake. Projektligji u miratua nga Senati pas një debati të ashpër më 30 shtator 1981. Më 9 tetor ligji u miratua zyrtarisht, duke i dhënë fund dënimit me vdekje në Francë. [20]

Gjatë mandatit të tij, ai ndihmoi gjithashtu në shfuqizimin e " juridiksioneve të përjashtimit " ("gjykatat e posaçme"), të tilla si Cour de Sûreté de l'État (" State Security Court (France) [fr] ") dhe gjykatat ushtarake, [21] dhe përmirësoi të drejtat e viktimave të krimit. [21]

Ai qëndroi ministër deri në shkurt 1986. [22]

Badinter në 2007

Nga marsi 1986 deri në mars 1995, ai ishte president i Këshillit Kushtetues Francez . Nga viti 1995 deri në 2011, ai shërbeu si senator, duke përfaqësuar departamentin Hauts-de-Seine .

Në vitin 1989, ai mori pjesë në një edicion të emisionit Antenne 2 Apostrophes kushtuar të drejtave të njeriut, së bashku me Dalai Lamën e 14-të . Duke diskutuar zhdukjen e kulturës tibetiane nga Tibeti, Badinter përdori termin " gjenocid kulturor ". Ai vlerësoi shembullin e rezistencës jo të dhunshme tibetiane. Badinter u takua me Dalai Lamën shumë herë, veçanërisht në vitin 1998 kur ai e përshëndeti atë si "Kampion i të Drejtave të Njeriut", [23] dhe përsëri në 2008.

Në vitin 1991, Badinter u emërua nga Këshilli i Ministrave të Komunitetit Evropian si anëtar i Komisionit të Arbitrazhit të Konferencës së Paqes për Jugosllavinë . Ai u zgjodh kryetar i komisionit nga katër anëtarët e tjerë, të gjithë kryetarë të gjykatave kushtetuese në Komunitetin Evropian . Komisioni i Arbitrazhit ka dhënë njëmbëdhjetë këshilla në lidhje me "çështjet kryesore ligjore" që lindin nga ndarja e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë .

Badinter ishte presidenti i parë i Gjykatës së Pajtimit dhe Arbitrazhit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) pas krijimit të saj në 1995; ai shërbeu në atë detyrë deri në vitin 2013. [24]

Badinter kundërshtoi anëtarësimin e Turqisë në Bashkimin Evropian, me arsyetimin se Turqia mund të mos jetë në gjendje të zbatojë rregullat e Bashkimit. Ai ishte gjithashtu i shqetësuar për vendndodhjen e vendit, duke thënë: "Ne evropianët do të kemi kufij të përbashkët me Gjeorgjinë, Armeninë, Iranin, Irakun dhe Sirinë. Unë po ju pyes: Çfarë i justifikon kufijtë tanë të përbashkët me këto vende? Çfarë e justifikon këtë do të përfshiheshim në zonat më të rrezikshme të botës?" [25]

Si kryetar i Komisionit të Arbitrazhit, ai fitoi respekt të lartë në mesin e maqedonasve dhe grupeve të tjera etnike në Republikën e Maqedonisë, sepse rekomandoi "që përdorimi i emrit 'Maqedoni' nuk mund të nënkuptojë asnjë pretendim territorial ndaj një shteti tjetër". Ai mbështeti njohjen e plotë të republikës në 1992. [26] Ai ishte i përfshirë në hartimin e të ashtuquajturës Marrëveshje të Ohrit në Republikën e Maqedonisë. [27] Kjo marrëveshje bazohej në parimin që propozimet e lidhura me etninë të miratuara nga kuvendi kombëtar (dhe më vonë të zbatohen në veprimet e këshillave të qytetit dhe organeve të tjera të pushtetit lokal) duhet të mbështeten nga një shumicë e dyfishtë e grupeve etnike maqedonase dhe shqiptare. Ky shpesh quhet "parimi i Badinterit". [27] [28]

Në vitin 2009, Badinter shprehu shqetësimin për heqjen nga Papa të shkishërimit të peshkopit kontrovers katolik anglez Richard Williamson, i cili kishte shprehur mohimin e Holokaustit dhe ishte shuguruar ilegalisht peshkop. [29] Papa e riaktivizoi shkishërimin më vonë. [30]

Badinter u zgjodh në Shoqërinë Filozofike Amerikane në 2009. [31]

Projekti Botëror i Drejtësisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Badinter shërbeu si Bashkëkryetar Nderi për Projektin Botëror të Drejtësisë . Ai punon për të udhëhequr një përpjekje globale, multidisiplinare për të forcuar sundimin e ligjit për zhvillimin e komuniteteve të mundësive dhe barazisë. [32]

Rasti i Dominique Strauss-Kahn

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të çështjes së Dominique Strauss-Kahn në vitin 2011, në të cilin Drejtori Menaxhues i FMN-së u akuzua për përdhunim dhe u arrestua nga policia në New York City, Robert Badinter reagoi duke i thënë France Interit se ishte i indinjuar nga " vrasje mediatike" dhe denoncoi "dështimin e një sistemi të tërë" të natyrshme në ecjen perp të Strauss-Kahn, një i dyshuar, por edhe të medias që gjykon fajësinë e një fajtori të supozuar për akuza që nuk kishin nisur një gjyq dhe që përfundimisht u pushuan. . [33] [34] [35] Strauss-Kahn kishte qenë një kandidat i favorizuar socialist për zgjedhjet presidenciale të prillit të ardhshëm, por hoqi të gjitha pretendimet për të kandiduar pas arrestimit të tij.

Badinter u martua me filozofin dhe shkrimtaren feministe Élisabeth Bleustein-Blanchet, e bija e Marcel Bleustein-Blanchet, i cili ishte themeluesi i Publicis, një kompani shumëkombëshe reklamash dhe marrëdhëniesh me publikun. Ai vdiq në Paris gjatë natës së 8 deri më 9 shkurt 2024, në moshën 95-vjeçare. [36] Presidenti Macron më vonë njoftoi se Badinter do të nderohej me varrim në Panteon . [37] [38]

Badinter refuzoi çdo dallim nderi nga Urdhri Kombëtar i Legjionit të Nderit (siç bëri gruaja e tij) dhe Urdhri Kombëtar i Mérite . Ai megjithatë mori dekorata të huaja, veçanërisht Urdhrin e Tomáš Garrigue Masaryk (Republika Çeke) në 2001. [39] dhe Urdhri 8-Shtator ( Maqedonia e Veriut ) në 2006. [40] Si një aktivist i vjetër për heqjen e dënimit me vdekje, Robert Badinter u emërua anëtar nderi i Komisionit Ndërkombëtar kundër Dënimit me Vdekje . [3] Atij iu dha Çmimi Ndërkombëtar i Shfuqizimit nga Fokusi i Dënimit me Vdekje në 2023. [41]

Përmbledhje e karrierës politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Emërimet politike:
 • Kryetari i Këshillit Kushtetues : 1986–1995.
 • Ministër i Drejtësisë: 1981–1986 (dorëhequr pas emërimit si kryetar i Këshillit Kushtetues).
Zyra e zgjedhur:
 • L'exécution (1973), about the trial of Claude Buffet and Roger Bontems[43]
 • Condorcet, 1743–1794 (1988), co-authored with Élisabeth Badinter.[44]
 • Une autre justice (1989)[45]
 • Libres et égaux : L'émancipation des Juifs (1789–1791) (1989)[46]
 • La prison républicaine, 1871–1914 (1992)[45]
 • Un antisémitisme ordinaire (1997)[47]
 • L'abolition (2000), recounting his fight for the abolition of the death penalty in France[22]
 • Une constitution européenne (2002)[48]
 • Le rôle du juge dans la société moderne (2003)[45]
 • Contre la peine de mort (2006)[22]
 • Les épines et les roses (2011), on his failures and successes as Minister of Justice
 1. ^ "20ème anniversaire de l'abolition de la peine de mort en France: Robert Badinter, repères biographiques" [20th anniversary of the abolition of the death penalty in France: biography of Robert Badinter]. www.senat.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 2 dhjetor 2020.
 2. ^ Ivry, Benjamin (1 korrik 2010). "Robert Badinter, Defender of Life and Liberty". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Robert Badinter – International Commission Against the Death Penalty". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Robert Badinter : biographie, actualités et émissions France Culture". France Culture. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2019. Marrë më 15 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Robert Badinter". www.fayard.fr. 31 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2019. Marrë më 15 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Robert Badinter: "The right to life is the most fundamental human right"". Ensemble contre la peine de mort. 18 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2022. Marrë më 2 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Robert Badinter, the lawyer who fought to end the death penalty in France". France 24 (në anglisht). 9 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 30 janar 2023.
 8. ^ "Paying the life penalty". the Guardian (në anglisht). 10 tetor 2002. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 30 janar 2023.
 9. ^ Devin, Willy Le. "Patrick Henry, un prisonnier condamné pour l'éternité". Libération (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 30 janar 2023.
 10. ^ "Les six". Le Monde.fr (në frëngjisht). 19 shtator 1981. Marrë më 23 shkurt 2024.
 11. ^ Vimont, Jean-Claude (20 shkurt 2014). "Un ado condamné à mort en 1975. L'affaire Bruno T. au milieu des années soixante-dix". Criminocorpus. Revue d'Histoire de la justice, des crimes et des peines (në frëngjisht). doi:10.4000/criminocorpus.2673. ISSN 2108-6907.
 12. ^ "L'affaire Carrein ou «la revanche de la guillotine»". leparisien.fr (në frëngjisht). 21 janar 2018. Marrë më 23 shkurt 2024.
 13. ^ "Guillotining of a Killer In France Denounced". The New York Times (në anglishte amerikane). 24 qershor 1977. ISSN 0362-4331. Marrë më 23 shkurt 2024.
 14. ^ Willsher, Kim (3 dhjetor 2020). "Valéry Giscard d'Estaing obituary". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2023. Marrë më 13 shkurt 2024. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Edward Cody (17 shtator 1981). "France Will Retire Its Guillotine and Abolish the Death Penalty". The Washington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Carolyn Hoyle (14 shkurt 2024). "The DPRU honours Robert Badinter (1928–2024)". Death Penalty Research Unit. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ BARRAUD, Par Jeanne (9 shkurt 2024). "Robert Badinter l'a sauvé, voici l'histoire du dernier condamné à mort français, devenu historien - Edition du soir Ouest-France - 09/02/2024". Ouest-France.fr (në frëngjisht). Marrë më 23 shkurt 2024.
 18. ^ lemonde.fr/archives/article/1981/09/19/les-six_2714985_1819218.html
 19. ^ http://cewamale.free.fr/Geneami/condamnations.html
 20. ^ "Fighting to end death penalty worldwide 40 years after its abolition in France" (në anglisht). RFI. 16 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 30 janar 2023.
 21. ^ a b "EUROPEAN HUMAN RIGHTS PRIZE". Council of Europe. 9 janar 1989. fq. 9. Marrë më 11 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b c Rogoff, Martin A. (2008). Badinter, Robert (red.). "For the Abolition of the Death Penalty in America: The Advocacy of Robert Badinter". Human Rights Quarterly. 30 (3): 772–796. doi:10.1353/hrq.0.0023. ISSN 0275-0392. JSTOR 20072868. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Letter December 98". www.tibet.fr. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 30 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Robert Badinter – First President of the Court (1995–2013)". OSCE. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2022. Marrë më 24 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Fleishman, Jeffrey (16 dhjetor 2004). "Turkey Is Knocking, but EU Is Hesitating". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2021. Marrë më 12 shkurt 2024.
 26. ^ "Recognition of States: Annex 3". 15 shkurt 2005. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2005. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b Reka, Blerim (1 janar 2014). "The Ohrid Peace Process: The Past, the Present, and the Future Perspective". Comparative Southeast European Studies (në anglisht). 62 (1): 19–33. doi:10.1515/soeu-2014-620103. ISSN 2701-8202.
 28. ^ Navari, Cornelia (2014). "Territoriality, self-determination and Crimea after Badinter". International Affairs (Royal Institute of International Affairs 1944–). 90 (6): 1299–1318. doi:10.1111/1468-2346.12171. ISSN 0020-5850. JSTOR 24538667. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Evêque négationniste : Robert Badinter s'indigne". L'Obs. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Scomunicato il vescovo negazionista monsignor Williamson". Il Giornale (në italisht). 20 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2024. Marrë më 30 qershor 2021.
 31. ^ "APS Member History". search.amphilsoc.org. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2021. Marrë më 23 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "About". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2010. Marrë më 23 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Williams, Matt (10 dhjetor 2012). "Dominique Strauss-Kahn settles sexual assault case with hotel maid". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2022. Marrë më 12 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Perp walk? Blame Giuliani". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 12 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Reddy, Sudeep. "Strauss-Kahn Resigns From IMF". WSJ (në anglishte amerikane). Marrë më 23 shkurt 2024.
 36. ^ "Décès de Robert Badinter". Gouvernement.fr. 9 shkurt 2024. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2024. Marrë më 9 shkurt 2024. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "France pays tribute to Badinter, ex-justice minister who fought to abolish death penalty". France 24 (në anglisht). 14 shkurt 2024. Marrë më 14 shkurt 2024.
 38. ^ "France pays tribute to Badinter, minister who won fight to end death penalty". RFI (në anglisht). 14 shkurt 2024. Marrë më 14 shkurt 2024.
 39. ^ "Seznam vyznamenaných". Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2017. Marrë më 11 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Hungarian PM Gets Macedonia's Top Award". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2021. Marrë më 11 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Delucco, Mary Kate (9 shkurt 2024). ""The death penalty must disappear from the entire world as it is a shame for humanity."". Death Penalty FOCUS (në anglishte amerikane). Marrë më 3 mars 2024.
 42. ^ "BADINTER Robert". Sénat (në frëngjisht). 11 shkurt 2024. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2023. Marrë më 12 shkurt 2024.
 43. ^ Cohen, Roger; Breeden, Aurelien (9 shkurt 2024). "Robert Badinter, Who Won Fight to End Death Penalty in France, Dies at 95". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2024. Marrë më 12 shkurt 2024.
 44. ^ McClellan, James E. (1990). "ELISABETH BADINTER and ROBERT BADINTER. Condorcet (1743–1794): Un Intellectuel en politique. Paris: Fayard. 1988. Pp. 658. 140 fr". The American Historical Review. doi:10.1086/ahr/95.4.1207. ISSN 1937-5239. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ a b c "Disparition de Robert Badinter". Gazette du Palais (në frëngjisht). 23 qershor 1981. Marrë më 12 shkurt 2024.
 46. ^ Sibelman, Simon P. (1990). "Review of Libres et éqaux: l'émancipation des Juifs, 1789–1791". The French Review. 64 (1): 184–186. ISSN 0016-111X. JSTOR 395705. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Simonin, Anne (1997). "Review of Un antisémitisme ordinaire. Vichy et les avocats juifs (1940–944)". Le Mouvement Social (180): 226–229. doi:10.2307/3779372. ISSN 0027-2671. JSTOR 3779372. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Badinter, Robert; Garapon, Antoine; Padis, Marc-Olivier (2003). "Une constitution pour l'Europe: Entretien avec Robert Badinter". Esprit. 291 (1): 33–41. ISSN 0014-0759. JSTOR 24469869. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]