Robert Cailliau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Robert Cailliau
Robert Cailliau On Desk.jpg
Robert Cailliau me një kompjuter Apple Macintosh duke drejtuar shpikjen e web-shfletuesit , MacWWW
Foto CERN
Lindi më (1947-01-26) 26 Janar 1947 (72 vjeç)
Tongeren, Belgium
Shkolla e kryer Ghent University
University of Michigan
Website
www.robertcailliau.eu
Logo historike e WWW është dizenjuar nga Robert Cailliau

Robert Cailliau (lindur më 26 janar 1947) është një inxhinier i informatikës dhe shkencëtar kompjuterik belg. Cailliau ndihmoi Tim Berners-Lee të zhvillojë World Wide Web.ref name="acmsurvey">Cailliau, R.; Ashman, H. (1999). "Hypertext in the Web --- a history". ACM Computing Surveys. 31 (4es): 35. :10.1145/345966.346036.  </ref>[1].

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Cailliau ka lindur në Tongeren, Belgjikë. Në vitin 1958 ai u zhvendos me prindërit e tij në Antwerp. Pas shkollës së mesme ai u diplomua nga Universiteti Ghent në vitin 1969 si inxhinier në inxhinierinë elektrike dhe mekanike (hollandisht: Burgerlijk Werktuigkundig en Elektrotechnisch ingenieur).

Çmimet[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Robert Cailliau; James Gillies (2000). How the Web was born: the story of the World Wide Web. Oxford [Oxfordshire]: Oxford University Press.  0-19-286207-3. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]