Jump to content

Robert Cailliau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Cailliau
Robert Cailliau me një kompjuter Apple Macintosh duke drejtuar shpikjen e web-shfletuesit , MacWWW
Foto CERN
U lind në (1947-01-26) 26 janar 1947 (77 vjeç)
Tongeren, Belgium
ShkollimiGhent University
University of Michigan
Faqja në rrjetwww.robertcailliau.eu
Logo historike e WWW është dizenjuar nga Robert Cailliau

Robert Cailliau (lindur më 26 janar 1947) është një inxhinier i informatikës dhe shkencëtar kompjuterik belg. Cailliau ndihmoi Tim Berners-Lee të zhvillojë World Wide Web.ref name="acmsurvey">Cailliau, R.; Ashman, H. (1999). "Hypertext in the Web --- a history". ACM Computing Surveys. 31 (4es): 35. doi:10.1145/345966.346036. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) </ref>[1].

Cailliau ka lindur në Tongeren, Belgjikë. Në vitin 1958 ai u zhvendos me prindërit e tij në Antwerp. Pas shkollës së mesme ai u diplomua nga Universiteti Ghent në vitin 1969 si inxhinier në inxhinierinë elektrike dhe mekanike (hollandisht: Burgerlijk Werktuigkundig en Elektrotechnisch ingenieur).

  1. ^ Robert Cailliau; James Gillies (2000). How the Web was born: the story of the World Wide Web. Oxford [Oxfordshire]: Oxford University Press. ISBN 0-19-286207-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]