Robert De Niro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Robert De Niro
Robert De Niro TFF 2011 Shankbone.JPG
De Niro në vitin 2011, në Tribeca Film Festival
Ditëlindja: 17 gusht 1943
Vendlindja: New York City, New York, Flag of the United States.svg SHBA
Bashkëshort(ja): Diahnne Abbott (1976–1988)
Grace Hightower (1997–)
Kombësia: amerikanRobert De Niro Jr. lindi më 17 gusht 1943New York City, New York, ShBA. Është aktor, regjisor dhe producent filmi.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

De Niro vjen prej një familje artiste, nëna e tij Virginia Admiral ka qenë piktore, ati i tij Robert ishte piktor, skulptor dhe poet. De Niro u rrit në pjesën e qytetit të New York CityLittle Italy në Manhattan. De Niro ka qënë i martuar dy here. Ka një vajzë, Drina, dhe një djalë, Raphael, nga martesa me gruan e parë Dianne Abbott; dhe dy djem, Julian Henry dhe Aaron Kendrick, nga marrëdhenia e tij me modelen Toukie Smith. Djemtë e Smith dhe De Niro-s janë binjakë, dhe janë ngjizur ne Vitro Fertilization. Në 2004 De Niro u rimartua me gruan e tij te dytë, Grace Hightower. De Niro ka prejardhje nga Italia dhe gjithmone kan marrë tituj si qytetar nderi por Silvio Berlusconi pretendon se De Niro ka dëmtuar imazhin e qytetareve italian nëpermjet filmave të tij mafioz.

Kariera e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Kariera e më vonshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta private[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Robert De Niro