Jump to content

Robert de Nola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Robert de Nola, po ashtu i njohur se Mestre Robert[1], ishte kuzhinier katalunas i cili shkroi librin e parë të kuzhinës në gjuhën katalunase Libre del Coch. Ai shërbeu si kuzhinier te Mbreti i Napolit, Ferdinandi I.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pak dihet për jetën e Robert de Nilos përveç asaj se ai ka shkruar Llibre del Coch dhe se ishte kuzhinier i Mbretit Ferdinand të Napolit, i cili ia dha emrin Robert.[3] Sot, nxënësit e tij, si Jaume Fàbrega, Eliana Thibaut etj. pajtohen se gjuha e tij amtare ka qenë katalunishtja dhe se ai ka lindur në Kataluni.[4]

Llibre del Coch[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nola e publikoi Llibre del Coch nën pseudonimin Mestre Robert në Barcelonë në vitin 1520. Fillimisht u publikua në gjuhën kataluase. Më pas u përkthye në spanjisht dhe botimi i parë u publikua në Toledo në vititn 1525. Pjesë të njëjta të librit janë të bazuara në Llibre de Sent Sovi, libri i famshëm i kuzhinës mesjetare. Ai përmban recepte dhe tradita kuzhine të shekullit XIV.[5]

Ky libër është cituar nga Diego Granado, në librin Arte de Cocina në vitin 1599.[6]

Botimet moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Libro de cozina, maestro Robert; hyrje, shënime dhe fjalori i Carmen Iranzo, Madrid: Taurus, 1982
 • Libro de guisados, maestro Robert; botim dhe studimi nga Dionisio Perez (Post-Thebussem), Huesca: La Val de Onsera, 1994 ISBN 978-84-88518-10-1 [1]
 • La Cocina mediterranea ene l inicio del Renacimiento nga Juan Cruz Cruz. Huesca, La Val de Onsera,1997. Përfshin edhe ”Libro de arte culinario” të Martino da Como dhe ”Libro de guisos” nga maestro Robert ISBN 978-84-88518-39-2 [2]
 • Libre del coch: tractat de cuina medieval, Mestre Robert, redaktuar nga Veronika Leimgruber. Barcelona, Curial, 1996.
 • Libro de guisados, manjares y potajes compuesto por el Maestro Robert, cocinero que fue del Serenísimo Señor Rey don Hernando de Nápoles, Madrid, Los Papeles de son Armadans, 1969.
 • Roberto de Nola, Le livre de cuisine, përkthimi i parë francez, botimi kritik i Nathalie Peyrebonne, París, Classiques Garnier, 2011.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Andrews, Colman (14 dhjetor 2012). Country Cooking of Italy. Chronicle Books. fq. 190. ISBN 978-1-4521-2392-9. Marrë më 16 mars 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Page, Jutta-Annette (2004). Beyond Venice: Glass in Venetian Style, 1500-1750. Hudson Hills. fq. 88. ISBN 978-0-87290-157-5. Marrë më 16 mars 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Llibre de doctrina per a ben servir, de tallar y del art de coch cs (ço es) de qualsevol manera, potatges y salses compost per lo diligent mestre Robert coch del Serenissimo senyor Don Ferrando Rey de Napols, título original del libro del Coch en la edición más antigua que se conserva, de 1.520, editada en Barcelona y en catalán
 4. ^ Conquista y comida: consecuencias del encuentro de dos mundos, pàg. 24. Janet Long, Ed. UNAM, 2003. ISBN 970-32-0852-5
 5. ^ Davidson, Alan (1 janar 1981). National & Regional Styles of Cookery: Proceedings : Oxford Symposium 1981. Oxford Symposium. fq. 177. ISBN 978-0-907325-07-9. Marrë më 16 mars 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Jeanne Allard, «Diego Granado Maldonado», Petits Propos Culinaires, 25 (1987): 35–41;

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]