Roberto Soldado

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roberto Soldado
Roberto Soldado (2).jpg
Soldado duke luajtur për Tottenham Hotspur në vitin 2013
Të dhënat personale
Emri i plotëRoberto Soldado Rillo[1]
Data e lindjes (1985-05-27) 27 Maj 1985 (36 vjeç)
Vendi i lindjesValencia, Spanjë
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualVillrreal
Numri9
Karriera në rini
1990–2000Don Bosco
2000–2002Real Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2006Real Madrid B120(64)
2006–2008Real Madrid16(2)
2006–2007Osasuna (huazim)30(11)
2008–2010Getafe60(29)
2010–2013Valencia101(59)
2013–2015Tottenham Hotspur52(7)
2015-Villarreal28(5)
Ekipi kombëtar
2001Spanja U152(0)
2001–2003Spanja U1718(12)
2003Spanja U183(3)
2002–2004Spanja U199(5)
2004–2007Spanja U219(6)
2007–2013Spanja12(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 shkurt 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 11 shtator 2013

Roberto Soldado Rillo (Spanjisht: [roˈβerto solˈdaðo ˈriʎo]; lindur më 27 Maj 1985) është një futbollist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll VillarrealLa Liga dhe me kombëtaren spanjolle si sulmues.

Pasi kaloi përmes sistemit të të rinjëve të Real Madrid, ai arriti të luajë vetëm 27 ndeshje zyrtare me skuadrën e parë duke shënuar katër Gola. Gjatë nëntë sezoneve të luajtura në La Liga, Soldado shënoi 101 Gola në 207 paraqitje, duke përfaqsuar Osasunën, Getafen dhe Valenciën.

Një lojtar i kombëtares spanjolle që nga viti 2007, Soldado ka përfaqsuar SpanjënKupën e Konfederatave 2013.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Barclays Premier League squad numbers 2013/14". Premier League. 16 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2013. Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)