Roboti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Bioloid humanoid robot.jpg

Figura:Robot asimo.jpg|thumb|200px|Roboti japonez Asimo]] Roboti është nje pajisje elektro-mekanike që zëvendeson njeriun në kryerjen e punëve të ndryshme. Këto punë roboti i kryen vetvetiu ose i udhëzuar drejtperdrejt nga njeriu. Robotët mund të jenë të lëvizshëm ose të mbërthyer në një vend. Sot ata përdoren kryesisht për kryerjen e punëve që janë shumë të rrezikshme (p.sh. në pastrimin e mbetjeve atomike), të rënda ose të vështira për t´u kryer nga njeriu. Robotët kryejnë edhe punë që kërkojne përpikmeri të madhe (p.sh. në prodhimin e çipave, automobilave etj.).

Emri robot (çek. robota - punë-tor) u skalit nga çeku Karel Čapek në fillim të qindvjeçarit 20. Fjala me prejardhje sllave robota do të thotë "punë". Figura:Robot intelegjent.jpg

Përdorimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdorimet e robotit mund te behen si i ka bere programuesi. Ata mund qe ta pordorin me Telekomand apo program me internet,ose mund te perdoret si eshte programuar per menyra te ndryshme(pastrimin e ambientit etj.)

== Robotika ==Sa i perket kesaj lamie me e zhvilluara eshte kina,japonia dhe kryesisht shtetet perendimore.Kina ka zbuluar robot te ndryshem me aftesi marramendese,disa nga aftesit e roboteve kinez jane:veren pranin e njeriut ,shiqon ,veren ngjyrat etj.

Letërsi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]