Rodrigo Palacio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rodrigo Palacio

Palacio me Argjentinën në 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRodrigo Sebastián Palacio
Datëlindja (1982-02-05) 5 shkurt 1982 (41 vjeç)
VendlindjaBahía Blanca, Argjentinë
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bologna
Numri24
Karriera me të rinjtë
1990–2002Bella Vista
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2004Huracán de Tres Arroyos53(15)
2004–2005Banfield36(9)
2005–2009Boca Juniors131(54)
2009–2012Genoa90(35)
2012–2017Internazionale140(39)
2017–Bologna41(6)
Karriera ndërkombëtare
2005–2014Argjentina28(3)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 21 janar 2019
‡ National team caps and goals correct as of 13 korrik 2014

Rodrigo Sebastián Palacio Alcalde[1] (lindur më 5 shkurt 1981) është një futbollist profesionist argjentinas i cili luan si sulmues për klubin italian Bologna. Ai është i biri i José Ramón Palacio, një lojtar historik i Olimpo de Bahia Blanca gjatë viteve 1980'.[2] Palacio ka gjithashtu edhe pasaportë spanjolle.[3]

Në nivel ndërkombëtar, Palacio ka përfaqësuar Argjentinën në dy Kupa Bote dhe një Copa América, duke fituar medaljet e finalistit në Kupën e Botës 2014 dhe Copa América 2007.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boca Juniors[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2007, Palacio mori pjesë në botërorin e klubeve me Boca Juniorsin. Palacio luajti në fitoren e Bocas 1–0 kundër skuadrës tuniziane Étoile du Sahel më 12 dhjetor.[4] Më 16 dhjetor 2007, në finalen e botërorit të klubeve, Palacio shënoi golin e barazimit të përkohshëm në humbjen 2–4 kundër skuadrës italiane AC Milan.[5] Atij j'u dhurua trofeu "Bronze Ball" (Topi i bronztë) duke u rendit si lojtari i tretë më i mirë i turnamentit, mbrapa Clarence Seedorf dhe Kaká respektivisht. Performancat e mira të Palacios në Kupën Libertadores, e ndihmuan Bocan që të mos eleminohej që në fazën e grupeve, ai shënoi dy gola në fitoren 3–0 kundër skuadrës meksikane Club Atlas, dhe gjithashtu shënoi golin e tretë në fitoren dramatike 4–3 kundër skuadrës kiliane Colo-Colo. Më 7 Maj 2008, Palacio shënoi një gol në fitoren 2–1 kundër skuadrës braziliane Cruzeiro. Boca Juniors arriti deri në gjysmë-finale, ku u eleminuan nga Fluminense.

Pavarësisht nga një dëmtim i vogël, që e mbajti Palacion jasht fushave të lojës për një pjesë të vogël të gjysmës së dytë të sezonit, Palacio u rikthye për të fituar me Bocan trofeun Recopa Sudamericana kundër Arsenal de Sarandí, ai shënoi një gol në finalen e parë, dhe një gol tjetër në ndeshjen e kthimit. Më 20 dhjetor 2008, Palacio shënoi në fitoren 3–1 kundër San Lorenzo duke ndihmuar skuadrën e tij që të mbronte titullin.[6]

Genoa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2009–10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 korrik 2009, Palacio firmosi një kontratë katër vjeçare me Genoan që luante në Serie A, ai kishte një pagë 2.81 milion [7] duke u blerë për të zëvëndësuar argjentinasin Diego Milito dhe për të qënë partneri i bashkkombasit Hernán Crespo në sulm.[8] Sëbashku me Palacion dhe Crespon, në sulmin e Genoas u bashkua edhe Luciano Figueroa, që kishte qënë i huazur te Boca Juniors në vitin 2008. Më 5 nëntor 2009, Palacio shënoi golin e parë me Genoan në fitoren 3–2 kundër OSC Lille në Ligën e Europës.[9]

Më 6 dhjetor 2009, Palacio shënoi golin e tij të parë në Serie A në barazimin 2–2 kundër Parmës.[10] Ai shënoi golin e parë për vitin 2010 në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Atalantës.[11] Më 18 prill 2010, sërisht kundër Parmës, Palacio shënoi një dygolësh në fitoren 2–3 jashtë fushe. Ai e mbylli sezonin si golashënuesi më i mirë i klubit me 8 gola në 37 ndeshje.

Sezoni 2010–11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palacio shënoi golin e parë të sezonit më 3 tetor 2010 në javën e gjashtë të Serie A në fitoren 2–1 në shtëpi kundër Barit.[12] Ai qëndroi 16 javë pa shënuar, duke u rikthyer te goli më 30 janar 2011 në fitoren 3–1 kundër Parmës.[13] Ai e shënoi goli me penallti në minutën e 16, gjë që ishte edhe finalizimi i tij i parë për vitin 2011.

Më 20 shkurt 2011, Palacio shënoi dy gola, në fitoren spektakolare me përmbysje 4–3 kundër Romës, e kryesonte deri në minutën e 51 me rezultatin 0-3, por dy golat e Palacios (52' & 74') dhe dy golat e Paloschit (68' & 85') i dhanë Genoas fitoren.[14] Në 11 javët e fundit, Palacio filloi të shënonte më shumë dhe ndihmoi skuadrën e tij ta përfundonte sezonin në vendin e 10. Ai shënoi në humbjen 5–2 kundër InteritSan Siro, duke e pasuar me dy gola të tjerë në fitoren 4–2 kundër US Lecces dhe dy gola në 2 javët e fundit të Serie A kundër Lazios dhe Cesenas. Palacio e mbylli sezoni si golashënuesi i dytë më i mirë i klubit me 9 gola në 29 ndeshje.

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shtator 2011, Palacio rinovoi kontratën e tij deri më 30 qershor 2014.[15] Më 20 gusht 2011, Palacio shënoi dy golat e parë të sezonit 2011–12 në fitoren dramatike 4–3 kundër Nocerinës në raundin e parë të Kupës së Italisë. Më 18 shtator 2011, Palacio shënoi golin e parë në Serie A për sezonin 2011–12 në fitoren 1–2 kundër Lazios. Tre ditë më vonë, ai shënoi edhe dy gola të tjerë në fitoren 3–0 kundër Catanias. Ai vazhdoi të shënonte edhe më 21 shtator dhe 2 tetor, respektivisht një gol në humbjen 1–2 kundër Chievo Veronas dhe një gol në humbjen 1–3 kundër Parmës. Kjo ishte hera e parë që Palacio shënon gol në katër ndeshje rradhazi me Genoan. Palacio shënoi golin e fundit për vitin 2011 në fitoren e Genoas 0–2 kundër Sienës.

Palacio e filloi vitin 2012 më formë të jashtëzakonshe duke shënuar edhe gola; Më 15 janar, ai shënoi gol në fitoren 3–2 kundër Udineses, kurse një javë më vonë shënoi një dygolësh në humbjen 5–3 kundër U.S. Città di Palermo. Ai shënoi edhe një dygolësh tjetër në fitoren 3–2 kundër Napolit më 29 janar. Ai vazhdoi fomën e tij të shënimit duke shënuar në fitoren 3–2 kundër Lazios. Më 25 shkurt, Palacio e vërtetoi edhe 1 herë se skuadra e preferuar e tij për t'i shënuar gol ishte Parma, duke shënuar një dopietë në barazimin 2–2.[16] Në gjashtë ndeshje të luajtur kundër Parmës, Palacio kishte shënuar shtatë gola. Pas 1 muaji, Palacio shënoi sërisht në barazimin 2–2 kundër Fiorentinës. Golin e fundit të sezonit ai e shënoi më 2 Maj në javën e 36 në fitoren 2–1 kundër Kaljarit.

Palacio e mbylli sezonin si golashënuesi më i mirë i Genoas me 21 gola në 34 ndeshje. Falë golave të tij, Genoa e përfundoi sezonin në vendin e 17, duke i shpëtuar rënies në Serie B.

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodrigo Palacio duke luajtur me Interin

Më 22 Maj 2012, presidenti i Genoas, Enrico Preziosi, konfirmoi se Rodrigo Palacio do të bëhej lojtar i Interit në sezonin 2012–13.[17] Më 7 qershor 2012, ai u shit zyrtarisht te Inter për 10.5 milion , dukr firmosur një kontratë tre vjeçare me një pagë 2.7 milion € në sezon. Palacio zgjodhi fanellën me numrin 8.

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palacio bëri debimin e tij zyrtar në fazën kualifikuese të Ligës së Europës kundër skuadrës kroate Hajduk Split. Palacio shënoi dy golat e parë me Interin në një ndeshje miqësore kundër skuadrës tuniziane CA Bizertin më 18 gusht. Më 23 gusht 2012, ai shënoi golin e tij të parë zyrtar në raundin play-off të Ligës së Europës kundër skuadrës rumune FC Vaslui.[18] Ai shënoi sërisht në ndeshjen e kthimit në Milano më 30 gusht, ndeshja përfundoi me rezultatin 2–2.[19]

Palacio shënoi golin e tij të parë në Serie A për sezonin 2012–13 në ndeshjen kundër CataniasSan Siro me Interin në fitoren 2–0.[20] Më 4 nëntor 2012, ai shënoi golin e fitores në fitoren 1–3 të Interit në Juventus Stadium kundër Juventusit, duke i shkaktuar humbjen e parë Bardhezinjëve pas 49 ndeshjesh në stadiumin e tyre të ri.[21][22] Katër ditë më vonë, Palacio shënoi dy gola në fazën e grupeve të Ligës së Europës kundër skuadrës serbe FK Partizan, me ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1–3. Ai gjithashtu shënoi sërisht gol kundër Partizanit në ndeshjen e kthimit në San Siro, me ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1–0. Falë golave të tij, Inter u kualifikua për në raundet me eleminim direkt. Gjatë raundit të dytë të Kupës së Italisë kundër Hellas Veronës më 18 dhjetor, pas një dëmtimi të portierit Luca Castellazzi, dhe pasi tre zëvëndësimet ishin bërë, Palacio mori fanellën me numrin 27 të portierit Vid Belec dhe u bë portier në 15 minutat e fundit të ndeshjes. Ai nuk pësoi gol gjatë 15 minutave, dhe gjithashtu bëri një pritje fantastike në minutën e 91të, duke pritur një gjuajtje me kokë nga mesfushori i Veronës, Alessandro Carrozza.[23]

Më 14 shkurt 2013, në ndeshjen e raundit të 16-tave të Ligës së Evropës kundër skuadrës rumune CFR Cluj, Palacio hyri në fushë në minutën e shtatë pas një dëmtimi horror të Diego Militos, ai hyri në fushë dhe shënoi dy gola për ti dhënë Interit fitoren me rezultatin 2–0.[24] Më 3 mars, kundër Catanias, Palacio hyri si zëvëndësues dhe shënoi dy gola dhe dhuroi një assist, me Interin që përmbysi disavantazhin e dy golave në pjesën e parë për ti dhënë Interit fitoren me përmbyje 2–3.[25] Më 3 prill, Palacio shënoi dygolëshin e dytë në sezonin 2012–13 kundër Sampdorias në fitoren 0–2.[26] Pas ndeshjes kundër Sampdorias, Palacio pësoi një dëmtim në muskulin e këmbës së majtë duke bërë që të qëndronte gati një muaj jashtë fushave.[27] Ai u rikthye vetëm në ndeshjen e fundit të sezonit dhe e mbylli atë si golashënuesi më i mirë i Interit me 22 gola në të gjitha kompedicionet, ku 12 u shënuan në Serie A, 2 në Kupën e Italisë dhe 8 gola në Ligën e Evropës.

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palacio e filloi sezonin 2013–14 duke shënuar dy gola në ndeshjen e parë zyrtare të Interit në sezonin 2013–14 në San Siro kundër CittadellasKupën e Italisë; ndeshja përfundoi me rezultatin 4–0.[28] Më 25 gusht 2013, ai shënoi një gol tjetër në fitoren 2–0 kundër Genoas në javën e parë të Serie A, gjë që e pasoi duke shënuar një gol dhe duke dhuruar edhe një asist në fitoren 0–3 kundër Catanias më 1 shtator.[29][30] Më 20 tetor, Palacio shënoi dy gola për t'i dhënë Interit barazimin me rezultatin 3–3 kundër TorinosStadio Olimpico,[31] dhe më 26 tetor shënoi kundër Hellas Veronës në fitoren 4–2 në San Siro.[32] Më 3 nëntor, Palacio vazhdoi me performancat e tij pozitivie duke shënuar një gol dhe duke dhuruar një assist në fitoren 0–3 kundër Udineses.[33][34] Më 22 dhjetor 2013, ai shënoi një supergol me thembër në minutën e 86të pas një assisti të Fredy Guarín në ndeshjen kundër Milanit, duke i dhuruar Interit fitoi me rezultatin 1–0. Ky ishte goli i tij i parë në Derby della Madonnina. Falë golit të tij, Inter e mbylli vitin 2013 me fitore në vendin e pestë me 31 pikë.[35][36]

Më 15 shkurt 2014, Palacio shënoi golin e parë për vitin 2014 pas disa ndeshjeve negative në fitoren 1–2 jashtë fushe kundër Fiorentinës.[37] Më 9 mars 2014, ai shënoi golin e vetëm të Interit në fitoren 1–0 kundër Torinos duke i dhënë skuadrës tre pikë të rëndësishme.[38] Më 14 mars, Palacio rinovoi kontratën e tij me klubin gjë që do të thoshte që ai do të qëndrojë te Inter deri në vitin 2016.[39][40][41] Vetëm dy ditë më vonë, ai u tregua sërisht vendimtar për skuadrën duke shënuar në fitoren jashtë fushe kundër Hellas Veronës, duke kontribuar në suksesin 2–0; ai e shënoi golin në minutën e 13të pas një assisti të Jonathan.[42] Ai vazhdoi formën e tij pozitive duke shënuar golin e 15-të në ligë në fitoren 4–0 kundër Sampdorias; gjithashtu Palacio assistoi dy herë Mauro Icardin, i cili shënoi një dygolësh.[43]

Më 10 maj, Palacio shënoi dy gola kundër Lazios duke ndihmuar Interin që të fitonte ndeshjen me rezultatin 4–1 dhe duke u kualifikuar automatikisht për në Ligën e Europës sezonin tjetër,[44] kjo ishte ndeshja e fundit e sezonit për të pasi ai plotësoi numrin e kartonave pas kartonit të verdhë të marrë në minutën e 30. Ai e mbylli sezonin me 17 gola në ligë dhe 2 në kupë.

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palacio e humbi të gjithë fazën parasezonale me skuadrën për shkak se ishte i grrumbulluar me kombëtaren në Kupën e Botës 2014. Ai nuk u thirr për ndeshjen e parë të sezonit kundër skuadrës islandeze Stjarnan në ndeshjen e parë të fazës play-off të Ligës së Europës, pasi trajneri Mazzarri vendosi që ta linte të pushonte.[45] Ai nuk luajti as në ndeshjen e kthimit me Interin që u kualifikua me rezultatin e përgjithshëm 9–0. Ai humbi edhe ndeshjen e parë në ligë kundër Torino, Palacio zhvilloi paraqitjen e parë të sezonit më 14 shtator 2014, duke luajtur 14 minutat e fundit të fitores rekord 7–0 kundër SassuolosSan Siro.[46][47] Vetëm dhjetë ditë më vonë, Palacio luajti ndeshjen e parë si titullar kundër Atalantës, duke humbur një penallti në minutën e 30të, por nuk do të rezultonte vendimtare pasi Inter në fund fitoi me rezultatin 2–0.[48] Gjatë pjesës së parë të sezonit, Palacio zhvilloi disa paraqitje negarive, duke mos shënuar dot asnjë gol. Ai u zhbllokua vetëm në ndeshjen e fundit për vitin 2014, duke shënuar golin e dytë të skuadrës në barazimin 2–2 kundër Lazios.[49] Ky ishte goli i tij i parë i sezonit dhe i pari në Serie A pas 1016 minutash pa shënuar, pasi goli i tij i fundit ishte shënuar në minutën e 37të të ndeshjes kundër të njëjtit kundërshtar, Lazios më 10 Maj. Palacio gjithashtu luajti edhe dy ndeshje në fazën e grupeve të Ligës së Europës, por pa shënuar. Ai ishte në formacionin më të keq të fazës së parë sëbashku me shokët e skuadrës Nemanja Vidić dhe Yann M'Vila.[50]

Pasi mungoi në ndeshjen e parë kundër Juventusit më 6 janar 2015, Palacio u rikthye në ndeshjen kundër Genoas pesë ditë më vonë ku shënoi golin e parë të fitores 3–1 në San Siro.[51] Pas më shumë se një muaji më vonë, Palacio u rikthye sërisht te goli në Serie A duke shënuar të katërtin e fitores 4–1 jashtë fushe kundër Atalantës.[52] Më 19 shkurt, në ndeshjen e parë të raundit të 32të kundër skocezëve të Celtic, Palacio shënoi një dygolësh në pjesën e parë, me Interin që e humbi fitoren vetëm në sekondat e fundit duke barazuar 3–3 në Celtic Park.[53] Ai luajti 89 minuta edhe në ndeshjen e kthimit me Interin që fitoi duke u kualifikuar në raundin tjetër.

Palacio shfaqi një formë fantastike gjatë muajit mars, duke shënuar në të dyja ndeshjet çerek-finale të Ligës së Evropës kundër gjermanëve të VfL Wolfsburg, me Interin që u eleminua me rezultatin e përgjithshëm 5–2.[54] Ai gjithashtu shënoi në barazimin 2–2 jashtë fushe kundër Napolit dhe në barazimin 1–1 kundër Cesenës, duke u larguar më shumë nga "Zona Champions".[55][56] Më 11 prill, Palacio shënoi golin e dytë në triumfin 3–0 jashtë fushe kundër Hellas Veronës, duke ndihmuar Interin të merrte fitoren e parë pas gjashtë ndeshjesh.[57] Ky ishte goli i tij i 10të i sezonit. Më 23 maj, pas humbjes 3–2 jashtë fushe kundër Genoas, ku Palacio shënoi golin e dytë të skuadrës, Interi humbi matematikisht mundësinë për t'u kualifikuar në Ligën e Evropës për sezonin e ardhshëm.[58]

Në ndeshjen e fundit të sezonit kundër EmpolitSan Siro, Palacio shënoi golin e parë të ndeshjes duke ndihmuar skuadrën ta mbyllë sezonin me një fitore 4–3.[59] Ai e mbylli sezonin me 41 ndeshje në të gjitha kompedicionet, ku 35 i luajti në ligë dhe gjashtë në Ligën e Europës, dhe 12 gola, ku 8 i shënoi në ligë dhe 4 në Ligën e Europës.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palacio përpara një ndeshjeje me kombëtaren në vitin 2013

Palacio luajti ndeshjen e tij të parë me kombëtaren argjentinase më 8 Mars 2005 në një ndeshje miqësore kundër Meksikës e cila u mbyll me barazimin 1–1 në Los Angeles Memorial Coliseum.[60] Më vonë në atë luaj, saktësisht më 25 Mars, ai luajti ndeshjen e parë kompetitive, në ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2006, kundër Bolivisë e cila u mbyll me fitoren 2–1 jashtë fushe për Argjentinën, me Palacion i cili luajti tetë minutat e fundit të ndeshjes. Ai më pas u zgjodh nga trajneri José Pekerman e edicionin e vitit 2006Kupës së Botës, duke i'u dhuruar fanella me numrin 14. Ai bëri debutimin e tij në turnament më 10 qershor, duke luajtur 26 minutat e fundit në suksesin 2–1 kundër Bregut të Fildishtë, në ndeshjen e parë të Grupit C.[61] Ai luajti asnjë ndeshje deri në fund të turnamentit, me Argjentinën e cila u eleminua në çerek–finale nga vendi mikpritës Gjermania me rezultatin 4–2 në gjuajtjet e penalltive, pasi koha e rregullt dhe shtesa u mbyllën në barazimin 1–1.[62]

Nën drejtimin e trajnerit të ri, Alfio Basile, Palacio u zgjodh për të luajtur në 2007 Copa América, ku ai mori fanellën me numrin 7. Ai bëri debutimin e tij në këtë turnament në ndeshjen e tretë dhe të fundit të skuadrës në fazën e grupeve kundër Paraguajit, duke e nisur ndeshjen si titullar dhe duke luajtur 90 minuta në fitoren 1–0 në Estadio Metropolitano de Fútbol de Lara.[63] Argjentina e përfundoi grupin në vendin e parë, duke mposhtur Shtetet e Bashkuara, Kolumbinë dhe Paraguajin. Ai bëri dhe paraqitjen e dytë në turnament, duke luajtur 12 minutat e fundit në fitoren 3–0 kundër Meksikës, ndeshje e vlefshme për gjysmë–finalet e turnamentit.[64] Në finalen e madhe, ai ishte një zëvëndësim i papërdorur, me Argjentinën e cila u mposht 3–0 nga rivalët e Brazilit.[65]

Më 15 qershor 2008, pas më shumë se tre vitesh që nga debutimi i tij, Palacio shënoi golin e parë me Argjentinën, në gol barazimi në minutën e 93, në barazimin 1–1 kundër Ekuadorit në raundin e pestë të kualifikueseve të Kupës së Botës 2010.[66] Ai luajti vetëm dy ndeshje në vitin 2008, dhe dështoi të luajë ndonjë minutë me kombëtaren në dy vitet e ardhshme, gjë që do të thoshte se ai nuk u zgjodh në skuadrën që do të luante në Kupën e Botës 2010 nga trajneri Diego Maradona, pavarësisht faktit se Palacio u transferua në Evropë, duke firmosur me klubin italian GenoaSerie A.

Pas formës së tij të mirë me Genoan në pjesën e dytë të sezonit 2010–11 dhe pjesën e parë të sezonit 2011–12, Palacio mori thirrjen e tij të parë nga trajneri i ri Alejandro Sabella për një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Venezuelës.[67] Më 11 tetor 2011, ai luajti ndeshjen e parë me kombëtaren pas tre vitesh mungesë, duke hyrë në fushë në 15 minutat e fundit në humbjen 1–0 kundër Venezuelës, me mbrojtësin Fernando Amorebieta i cili shënoi golin e vetëm të ndeshjes.[68]

Pas një sezoni 2012–13 impresionues me gjigandët italian të Interit, Palacio u bë një lojtar i rregullt i kombëtares nën drejtimin e trajnerit Alejandro Sabella. Gjatë kualifikueseve të Kupës së Botës 2014, Palacio luajti tetë ndeshje duke ndihmuar Argjentinën t'a përfundonte grupin në vendin e parë me 32 pikë.[69] Ai shënoi golin e dytë me kombëtaren më 11 tetor 2013, duke shënuar të tretin e fitores 3–1 kundër Perusë në ndeshjen kualifikuese të raundit të 17.[70] Gjatë këtij viti, ai ishte një lojtar i rëndësishëm në kualifikueset e Argjentinës, duke assistuar në disa raste.

Forma e mirë e Palacios vazhdoi edhe në vitin 2014, duke shënuar golin e tretë me kombëtaren më 4 qershor në fitoren 3–0 kundër Trinidad dhe Tobago, ku ai assistoi edhe golin e Ezequiel Lavezzi.[71] Ai shënoi me kokë pas një korneje të ekzekutuar nga mesfushori Ángel Di María.[72] Në rastin e assistimit, ai bëri një vrapim të mirë duke dribluar portierin dhe duke pasuar te Lavezzi, i cili me një mbrojtës si portier nuk e pati të vështirë për të shënuar.[73][74]

Pasi skuadra luajti një tjetër ndeshje miqësore kundër Sllovenisë, Palacio ishte një nga 23 lojtarët që u thirrën nga trajneri Alejandro Sabella për në luajtur në Kupën e Botës 2014 sëbashku me shokët e tij te Inter, Campagnaro dhe Ricardo Álvarez.[75][76]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat dhe rezultatet me Kombëtaren e Argjentinës.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 15 qershor 2008 Estadio Monumental, Buenos Aires, Argjentinë Flamuri Ekuadori 1–1 1–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2010
2. 11 tetor 2013 Estadio Monumental, Buenos Aires, Argjentinë Flamuri Peru 3–1 3–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
3. 4 qershor 2014 Estadio Monumental, Buenos Aires, Argjentinë Trinidad and Tobago Trinidad dhe Tobago 3–1 3–1 Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 23 dhjetor 2014 [77][78][79][80]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Huracán 2002–03 34 7 0 0 0 0 34 10
2003–04 19 8 0 0 0 0 19 5
Total 53 15 0 0 0 0 0 0 53 15
Banfield 2003–04 19 2 0 0 2 2 21 4
2004–05 17 7 0 0 0 0 17 7
Total 36 9 0 0 2 2 0 0 38 11
Boca Juniors 2004–05 15 3 0 0 14 7 2 0 31 10
2005–06 32 17 0 0 2 2 2 3 36 22
2006–07 33 19 0 0 11 4 2 1 46 24
2007–08 31 10 0 0 12 4 2 2 45 16
2008–09 20 5 0 0 7 5 27 10
Total 130 55 0 0 52 27 2 1 184 83
Genoa 2009–10 31 7 0 0 6 1 37 8
2010–11 27 9 2 0 0 0 29 9
2011–12 32 19 2 2 0 0 34 21
Total 90 35 4 2 6 1 0 0 100 38
Internazionale 2012–13 26 12 3 2 10 8 39 22
2013–14 37 17 2 2 39 19
2014–15 32 6 0 0 6 4 38 10
Total 95 35 5 4 16 12 0 0 116 51
Karriera në total 405 148 9 6 70 37 8 6 492 197

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 22 dhjetor 2014 [81]

Kombëtarja argjentinase
Viti Ndeshje Gola
2005 2 0
2006 1 0
2007 3 0
2008 2 1
2009 0 0
2010 0 0
2011 1 0
2012 1 0
2013 11 1
2014 6 1
Total 27 3

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boca Juniors

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ 2014 FIFA World Cup Brazil ™ - List of Players Arkivuar 15 janar 2017 tek Wayback Machine, FIFA.com, Marrë më 7 korrik 2014
 2. ^ "El partido en el que los Palacio tendrán sensaciones encontradas". Diario Perfil. 30 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2011. Marrë më 27 dhjetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Napoli: blitz per Rodrigo Palacio. Lazio e Barça stanno a guardare". TMW. 24 qershor 2008. Marrë më 3 janar 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Cardozo on cue for Boca. fifa.com (12 dhjetor 2007)
 5. ^ Dominant Milan rule the world. fifa.com (16 dhjetor 2007)
 6. ^ Primera Division. Afa.org.ar (11 prill 2009). Marrë më 24 dhjetor 2012.
 7. ^ Genoa CFC Report and Accounts on 31 dhjetor 2009
 8. ^ Palacio nach Genua Arkivuar 22 gusht 2009 tek Wayback Machine. Transfermarkt.de (17 korrik 2009). Marrë më 24 dhjetor 2012.
 9. ^ "Sculli seals late win for Genoa". UEFA.com. 5 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2010. Marrë më 11 nëntor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Genoa vs. Parma - 6 December 2009". Soccerway.com. 6 dhjetor 2009. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Genoa vs. Atalanta - 24 January 2010". Soccerway.com. 24 janar 2010. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Genoa vs. Bari 1908 - 3 October 2010". Soccerway.com. 3 tetor 2010. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Genoa 3 - 1 Parma". LegaSerieA.it. 30 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2012. Marrë më 4 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Përmbysjet e çmendura të ekipeve italiane në këtë mijëvjeçar". Panorama Sport. 1 nëntor 2012. Marrë më 4 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 15. ^ Rinnovo Del Contratto Per Palacio - Genoa Cfc
 16. ^ "Palasio shpëton Xhenoan me 2 gola ndaj Parmës". Panorama Sport. 25 shkurt 2015. Marrë më 26 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Genoa president: Palacio will be an Inter player next season". Goal.com. 22 maj 2012. Marrë më 22 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Interi pa problem me Vasluin, fitojnë Lacio e Liverpul". Panorama Sport. 24 gusht 2012. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 19. ^ "Liga e Europës: Interi kualifikohet me drithërima, Lacio OK". Panorama Sport. 31 gusht 2012. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 20. ^ "Interi "fluturon" me Kasanon e Palasion". Panorama Sport. 22 tetor 2012. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 21. ^ "Interi për titull, dorëzohet Juventusi". Panorama Sport. 4 nëntor 2012. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 22. ^ "Interi i frikshëm, mund Juven pas 49 fitoresh në Seria A". Panorama Sport. 4 nëntor 2012. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 23. ^ "Interi mund Veronën dhe shijon çerekfinalet e kupës". Panorama Sport. 19 dhjetor 2012. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 24. ^ "Interi fiton ndaj Kluzhit, por Milito humb sezonin". Panorama Sport. 15 shkurt 2013. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 25. ^ "Interi "i çmendur" ringjallet me Palasion". Panorama Sport. 4 mars 2013. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 26. ^ "Interi rilingjallet me dopietën e Palasios". Panorama Sport. 4 prill 2013. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 27. ^ "Interi në hall, dëmtohet edhe argjentinasi Palasio". Panorama Sport. 5 prill 2013. Marrë më 15 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 28. ^ "COPPA ITALIA, INTER 4-0 CITTADELLA". Inter.it. 18 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2014. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Inter fitore perfekte, Palacio protagonistë". Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2015. Marrë më 1 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Super-Inter shkatërron Katanian, Maxarri në delir". Panorama Sport. 1 shtator 2013. Marrë më 1 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 31. ^ "Interi barazon me dhjetë lojtarë". Telegrafi.com. Marrë më 20 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 32. ^ "Interi tregohet i fortë". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2013. Marrë më 26 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Interi i fuqishëm në Friuli". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më 3 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Interi ndëshkon Udinezen, Palasio udhëheqësi i ekipit". Panorama Sport. Marrë më 4 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 35. ^ "Palacio vendos derbin". Borozani.com. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2013. Marrë më 16 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Rodrigo Palacio 'shëmbë' Milanin me një gol të bukur !". grid.al. Marrë më 16 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 37. ^ "Interi shpreson për LK". Telegrafi.com. Marrë më 16 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 38. ^ "Tri pikë për Interin". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2014. Marrë më 8 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Zyrtare: Palacio vazhdon me Interin". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2014. Marrë më 16 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "L'INTER E PALACIO, INSIEME FINO AL 2016". Inter Milan. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2014. Marrë më 14 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "INTER AND PALACIO, TOGETHER UNTIL 2016". F.C. Internazionale Milano. 14 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2014. Marrë më 14 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Triumfon Interi". Telegrafi.com. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2014. Marrë më 16 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Kora, Sotir (13 prill 2014). "Interi rikthehet te fitorja, shkatërron Sampdorian". Super Sport Albania. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2014. Marrë më 13 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Vorpsi, Altin (10 maj 2014). "Interi bën spektakël në nder të Zanetit". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2014. Marrë më 11 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Maxarri shpall listën, jashtë Palasio e Nagatomo". Panorama Sport. 20 gusht 2014. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 46. ^ "Inter sërish 7 gola Sasuolos". Sporti Shqiptar. 14 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 14 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Interi i frikshëm, pa mëshirë kundër Sasuolos". Panorama Sport. 16 shtator 2014. Marrë më 16 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 48. ^ "Interi bën shou ndaj Atalantës, Ikardi dëmtohet". Panorama Sport. 24 shtator 2014. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 49. ^ "Internazionale vs. Lazio – 21 December 2014". Soccerway. 21 dhjetor 2014. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Formacioni më i mirë dhe ai më i keq i Serisë A për këtë vit". Panorama Sport. 25 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2015. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Bind Interi "i ri", Champions-i më pranë". Panorama Sport. 12 janar 2015. Marrë më 13 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 52. ^ "Interi "poker" Atalantës, Parma ndal Romën". Panorama Sport. 15 shkurt 2015. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 53. ^ "Interi shtanget në sekondat e fundit". Panorama Sport. 20 shkurt 2014. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 54. ^ "Zhgënjen Interi, tjetër leksion nga Volfsburgu". Panorama Sport. 20 mars 2014. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 55. ^ "Interi "i çmendur" kap Napolin". Panorama Sport. 9 mars 2014. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 56. ^ "Interi, barazim me shije humbje përballë Çezenës". Panorama Sport. 16 mars 2014. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 57. ^ "Zgjohet Interi, rigjen buzëqeshjen në Verona". Panorama Sport. 12 prill 2015. Marrë më 28 prill 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 58. ^ "Interi i thotë lamtumirë Europës, e mund Xhenoa". Panorama Sport. 24 maj 2015. Marrë më 24 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 59. ^ "Interi jashtë Europës, por feston… Ikardin". Panorama Sport. 1 qershor 2015. Marrë më 8 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 60. ^ Mexico vs. Argentina - 8 March 2005 Soccerway, Marrë më 22 dhjetor 2014
 61. ^ "Argentina vs. Ivory Coast - 10 June 2006". Soccerway. 10 qershor 2006. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Germany 1–1 (4–2) Argentina". FIFA.com. 30 qershor 2006. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Argentina vs. Paraguay - 6 July 2007 Soccerway, Marrë më 22 dhjetor 2014
 64. ^ Mexico vs. Argentina - 12 July 2007 Soccerway, Marrë më 22 dhjetor 2014
 65. ^ "Brazil vs. Argentina - 15 July 2007". Soccerway. 15 korrik 2007. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Argentina vs. Ecuador - 15 June 2008". Soccerway. 15 qershor 2008. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "Lista de convocados para los partidos con Chile y Venezuela". AFA. Marrë më 22 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Venezuela vs. Argentina - 11 October 2011 Soccerway, Marrë më 22 dhjetor 2014
 69. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil–Preliminary Competition Format and Draw Procedures–South American Zone" (PDF). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 tetor 2013. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "2014 FIFA World Cup qualification: Argentina 3–1 Peru". FIFA.com. 11 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Argentina sink Trinidad Vavel.com, Marrë më 5 qershor 2014
 72. ^ "Argentina 3-0 Trinidad & Tobago: Comfortable win for Albiceleste". Goal.com. 4 qershor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "Argentina vs. Trinidad and Tobago - 5 June 2014". Soccerway. 5 qershor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Argentina 3 Trinidad y Tobago 0 (Relato Mariano Closs) Amistoso Internacional 2014 Los goles". YouTube.com. 4 qershor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Demichelis in Argentina squad as trio miss out Arkivuar 4 qershor 2014 tek Wayback Machine FIFA.com, Marrë më 3 qershor 2014
 76. ^ "Argentina World Cup squad: Carlos Tevez and Erik Lamela miss out on 30-man provisional list". Mirror. 13 maj 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Argentina - R. Palacio - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 6 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ "Profile of Rodrigo Palacio at Scoresway". Scoresway. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2015. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ "Football : Rodrigo Palacio". Football DataBase. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "Rodrigo Palacio Player Profile -- ESPN FC". ESPN FC. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Rodrigo Palacio | National Football Team
 82. ^ "Boca y otro título para volver a quedar en lo más alto". Lanacion.ar. 27 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Brazil vs Argentina Copa America 2007". Football-Lineups.com. 15 korrik 2007. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "Germany 1 Argentina 0". BBC Sport. 13 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ "World Cup final 2014, Germany vs Argentina: as it happened". Daily Telegraph. 13 korrik 2014. Marrë më 14 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ "El Torneo Clausura ya dejó a siete técnicos sin trabajo". Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2010. Marrë më 22 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ "AC Milan do Europe proud". FIFA.com. 16 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2015. Marrë më 7 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]