Rolle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rolle
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej6.109
Faqja zyrtarewww.rolle.ch

Rolle është qytet në Kantonin VaudZvicër. Rolle ndodhet në veriperëndim të Liqenit të Gjenevës mes Nyonit dhe Lausanne. Rolle ndodhet rreth 30 kilometra në verilindje të Gjenevës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2000, shumica e popullsisë flasin frëngjisht si gjuha e tyre e parë. Gjuha e dytë është portugalishtja, ndërsa anglishtja është gjuha e tretë. 178 njerëz flasin gjermanisht, 162 njerëz flasin italisht dhe 3 njerëz flasin romanisht.

Sipas vitit 2000, 1899 njerëz kanë qenë të parmartuar, ndërsa 1848 të martuar dhe 214 njerëz të divorcuar.