Roman Abrahamoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Roman Abramovich)
Jump to navigation Jump to search

Roman Arkadyevich Abrahamovic (rusisht:Рома́н Арка́дьевич Абрамо́вич) ka lindur më 24 tetor 1966[1] është biznesmen,investitor dhe politikan Rusë, Si dhe nje nga biznesment më të pasurë në Rusi gjithastu Roman njihet si pronar i disa kompanive multi-miliardere dhe aksionar i Gazpromit dhe pronar i firmes investitore Millhouse Capital dhe pronar i klubit te futbollit anglez Chelsea F.C..

Roman Abramovich

Sipas revesites se njohur Forbes pasuria tij neto nr vitin 2015 kap vleren pre 9,1 miliardë dollareve amerikan[2] Ai është personi 12 më i pasurë në Rusi dhe 137 ne botë

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Roman Abrahamoviç ka lindur më 24 tetor 1966 në SaratovBashkimit Sovjetik (tani Rusia) ai ka lindur në një familje hebraike[3][4]

Karriera Biznesore[redakto | përpunoni burim]

Fillet e punes si Biznesmen[redakto | përpunoni burim]

Suksesi[redakto | përpunoni burim]

Chelsea FC[redakto | përpunoni burim]

Mardhëniet me Vladimir Putin dhe biznismenët e tjerë[redakto | përpunoni burim]

Jeta Private dhe Familja[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ http://www.biography.com/people/roman-arkadyevich-abramovich-13501148
  2. ^ http://www.forbes.com/profile/roman-abramovich/?list=billionaires
  3. ^ http://www.isjewish.com/roman_abramovich/
  4. ^ http://jewishbusinessnews.com/2015/04/13/is-billioniare-roman-abramovich-planning-aliyah/