Roman Bürki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roman Bürki
Roman Bürki (August 2014).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëRoman Bürki [1]
Data e lindjes (1990-11-14) 14 Nëntor 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesMünsingen, Zvicër
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualSC Freiburg
Numri1
Karriera në rini
1999–2005FC Münsingen
2005–2009Young Boys
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2013Young Boys2(0)
2009–2010FC Thun (loan)4(0)
2010FC Schaffhausen (loan)9(0)
2011–2013Grasshopper (huazim)76(0)
2013–2014Grasshopper17(0)
2014–SC Freiburg0(0)
Ekipi kombëtar
2009Zvicra U191(0)
2011–2012Zvicra U2112(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 korrik 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 08:57, 25 gusht 2012 (UTC)

Roman Bürki (lindur më 14 nëntor 1990) është një futbollist zviceran i cili luan me klubin gjerman SC Freiburg si portier. Bürki ishte pjesë e skaudrës fituese që mposhti Baselin 4–3 me penallti në finalen e Kupës Zvicerane në vitin 2013.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bürki e filloi karrierën e tij në vitin 2007 me skuadrën rezervë të BSC Young Boys. Në vitin 2009, ai lëvizi te FC Thun, dhe pas gjysëm viti u transferua te FC Schaffhausen. Në verën e vitit 2010, ai u rikthye te Young Boys, dhe sërisht pas gjysëm viti u transferua te Grasshopper Club Zürich. Në fillim ishte portieri rezerv, pastaj u bë titullar.

Më 24 maj 2014, ai firmosi një kontratë me SC Freiburg.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" (PDF). 11 qershor 2014. Marrë më 11 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Herzlich Willkommen, Roman Bürki!". SC Freiburg. 24 maj 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 maj 2014. Marrë më 24 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]