Ron Howard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ron Howard
U lind në (1954-03-01) 1 mars 1954 (70 vjeç)
Kombësiaamerikan
TitulliHoward më 2008 gjatë xhirimit të filmit Angels and Demons në Romë.

Ronald William Howard (lindi më 1 mars 1954) është një aktor, regjisor dhe producent filmi amerikan.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Howard lindi në Duncan, Oklahoma, SHBA, djali i Jean Speegle Howard dhe Rance Howard.[1] Ai ka prejardhje gjermane, angleze, skoceze, irlandeze dhe holandeze.[2][3][4][5][6] Howard shërbeu tri vite në Forcat Ajrore e Shteteve të Bashkuara në kohën e lindjes së Ronit.[7][8] Familja u zhvendosën në Hollywood në vitin 1958, një vit para lindjes së vëllait të tij, Clint Howard.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Howard u martua me Cheryl Alley[9][10] më 7 qershor 1975.[11] Ata kanë katër fëmijë: Bryce Dallas Howard, binjakët Jocelyn Carlyle dhe Paige Howard dhe Reed Cross.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ron Howard Biography (1954–)". Filmreference.com. Marrë më 5 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ron Howard: From Mayberry to the Moon...and Beyond". google.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ron Howard Biography". Monsters and Critics. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2014. Marrë më 20 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ron Howard". celebrina.com. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2013. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Clint Howard". fringepedia.net. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2014. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Pals Of The Saddle- Ron Howard [Archive] – JWMB – The Original John Wayne Message Board!". dukewayne.com. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2014. Marrë më 26 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gray, pp. 7–8.
 8. ^ Estrin, Eric (22 shkurt 2010). "Ron Howard's 'Breakthrough'?: Ronald Reagan". The Wrap. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 6 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Cheryl Howard Crew - The Official Site". cherylhowardcrew.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Cheryl Howard Crew: To the Pier, Intrepidly, New York Times, 24 April 2005
 11. ^ Gray, Beverly (10 mars 2003). "Ron Howard: From Mayberry to the Moon...and Beyond". Thomas Nelson Inc – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]