Ronald Lee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ronald Lee
U lind në(1934-08-12)gusht 12, 1934[nevojitet citimi]
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Kombësia Kanadez
ProfesioniShkrimtar, gjuhëtar, aktivist

Ronald Lee (12 gusht , 1934[1][2] – 25 janar 2020[3]) ishte një shkrimtar, gjuhëtar, profesor, muzikant popullor dhe aktivist rom kanadez.[4] Ai studioi shoqërinë dhe kulturën rome dhe punoi për të nxitur dialogun ndërkulturor midis romëve dhe jo-romëve.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ronald Lee ka lindur në Montreal, Kanada në vitin 1934. Babai i Lee ishte një muzikant Kalderash nga Evropa, i cili emigroi në Kanada, ku u martua dhe mori mbiemrin e gruas së tij Lee.

Në vitin 1939, familja e tij shkoi në Britaninë e Madhe për një vizitë, por nuk mundi të kthehej në Kanada për disa vite për shkak të shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore. Lees përfundimisht u kthyen në Kanada në 1945.

Pas kthimit në Kanada, Lee punoi gjatë verës me xhaxhain e tij për panairet dhe parqet argëtuese. Në stinët e vjeshtës, dimrit dhe pranverës, ai ndoqi shkollën e natës në Montreal në vitet 1950 dhe 1960. Kur Lee ishte 18 vjeç, ai filloi të udhëtonte me një familje Kalderash nga Evropa dhe punoi në shtrimin e tasave të përzierjes dhe duke bërë arte të tjera farkëtarie dhe punë të çuditshme. Më vonë, ai mori kurse për gazetari dhe shkrim krijues.[5]

Vitet si i rritur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lee filloi të punonte me romët kanadezë si aktivist në vitin 1965, përmes Kris Romani (Asambleja e Brendshme Gjyqësore Rome). Ai u përpoq të nxiste një mirëkuptim më të mirë midis romëve dhe jo-romëve, për të luftuar paragjykimet dhe dezinformatat në gazeta dhe për të ndihmuar romët të përfaqësojnë veten e tyre. Në vitet 1970, ai u përfshi në ndihmën e refugjatëve romë nga Blloku Lindor Komunist dhe ish- Jugosllavia. Ai shkoi me Yul Brynner, Ian Hancock dhe John Tene në Kombet e Bashkuara më 5 korrik 1978 për të paraqitur një peticion rom duke kërkuar statusin e OJQ-së. Kjo u dha një vit më vonë.

Nga viti 1989 deri në vitin 1990, ai ndihmoi ata që kërkonin azil, të cilët ishin persekutuar si romë në vendet e tyre të mëparshme. Në 1997, ai filloi dhe ishte një nga themeluesit e Komunitetit Rom dhe Qendrës së Avokimit[6] (me bazë në Toronto) dhe Aleancës së Romëve Kanadeze Perëndimore, në Vankuver, në 1998.

Ronald Lee ligjëroi një kurs për diasporën rome në Universitetin e Torontos nga viti 2003 - 2008.[7]

Në vitin 2014, Ronald Lee u nderua nga Queen's University, Kingston, Ontario, me një Doktor Nderi në Drejtësi.

Shkrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Goddamn Gypsy (1971), një roman i famshëm autobiografik i përkthyer në spanjisht, gjermanisht, italisht, serbisht, çekisht, rusisht dhe gjuhë të tjera. Botuar nga Tundra Books of Montreal, dhe McClelland dhe Stewart, Toronto, Kanada
 • The Living Fire (E Zhivindi Yag) (2009), ripublikimi i Goddamn Gypsy (më lart) nën titullin e synuar fillimisht të autorit, nga Magoria Books në 2009.[8][9]
 • Learn Romani: Das-duma Rromanes, University Of Hertfordshire Press, 2005[10]978-0-230-61163-4
 • Romani Dictionary: Kalderash-English, Magoria Books, 2010. ISBN 978-0-9811626-4-5[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Paola Toninato (2018). "Ronald Lee". RomArchive. Marrë më 7 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mihaela Mudure (2009). "Ronald Lee: A Canadian Roma Writer". European Landmarks of Identity. Piteşti: Editura Universităţii din Piteşti. 2: 306–312. ISSN 1843-1577. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Dr Thomas Acton (28 janar 2020). "Ronald Lee RIP". Travellers Times. Marrë më 7 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Anne Craig (17 tetor 2014). "Queen's recognizes exemplary careers with honorary degrees: Ronald Lee". Queen’s gazette. Queen's University at Kingston. Marrë më 7 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Books, Magoria. "Magoria Books: A Brief Biography of Ronald Lee". magoriabooks.com. Arkivuar nga origjinali më 2018-11-16. Marrë më 20 pri 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "蓑星真優華の末長い日記". www.rcctoronto.org. Arkivuar nga origjinali më 2007-09-27. Marrë më 20 pri 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Learn Romani". www.herts.ac.uk. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-07. Marrë më 20 pri 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Books, Magoria. "Magoria Books". www.magoriabooks.com. Arkivuar nga origjinali më 2020-12-03. Marrë më 20 pri 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Living Fire (E Zhivindi Yag) by Ronald Lee". LibraryThing.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Ronald Lee. "About Me". Kopachi.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Books, Magoria. "Romani Dictionary and Language Centre". romanidictionary.com. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-09. Marrë më 20 pri 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]