Jump to content

Ronela Hajati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ronela Hajati
U lind në (1989-09-02) 2 shtator 1989 (34 vjeç)
Tiranë, Shqipëri
Profesioni
 • Këngëtare
 • tekstshkruese
 • kërcimtare
Vite aktiviteti2006-sot
Prind/ër
 • Marash Hajati (i ati)
Karierra Muzikore
ZhanretPop
Instrumenti
 • Vokal
 • piano
Labeli

Ronela Hajati (e lindur më 2 shtator 1989), e njohur ndryshe si Ronela, është një këngëtare, kantautore dhe kërcimtare shqiptare. E lindur dhe e rritur në Tiranë, ajo filloi të performonte në konkurse të ndryshme kënge dhe kërcimi që në fëmijëri përpara se të ndiqte karrierën në muzikë. Hajati shquhet për shkathtësinë e saj në muzikë, stil dhe interpretim. Pas fitores në edicionin e 60-tëFestivali i Këngës në vitin 2021, ajo u caktua si përfaqësuesja shqiptareFestivalin Evropian të Këngës 2022 me këngën "Sekret".

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1989–2016: Jeta e hershme dhe fillimet e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ronela Hajati lindi më 2 shtator 1989 në një familje shqiptare në qytetin e Tiranës, në atë kohë pjesë e Republikës Popullore Socialiste, Shqipëria e sotme.[2][3] Nëna e saj ishte me origjinë nga Korça, ndërsa babai i saj, Marash Hajati, ishte nga Shkodra.[4][5] Duke shfaqur interes për muzikën që në moshë të vogël, Hajati studioi balet dhe piano në vitet e shkollës fillore.[6] Ajo gjithashtu mori pjesë në një sërë konkursesh shqiptare për këndim dhe vallëzim.[3][7] Hajati vazhdoi karrierën e saj të hershme me pjesëmarrje në evente të ndryshme muzikore në raste të ndryshme, si Top Fest dhe Kënga Magjike. Ajo u bë e njohur në Ballkanin shqipfolës pas publikimit të këngës së mirënjohur "Mala Gata" në maj 2013.[8] Në fund të vitit 2013, ajo mori pjesë në edicionin e 15-të të Kënga Magjike me këngën "Mos ma lsho", e cila i dha asaj çmimin e internetit në finalen e madhe.[9] Në Dhjetor 2015, Hajati publikoi këngën e saj vijuese "A do si kjo" dhe kulminoi në vendin e 13-të në Shqipëri.[10][11] Kënga pasardhëse, "Marre", pasoi në qershor 2016 dhe arriti kulmin në vendin e 13-të gjithashtu.[12]

2017–sot: RRON dhe suksesi i vazhdueshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në harkun kohor të 2017 dhe 2018, Hajati publikoi katër këngë të mëvonshme, duke përfshirë "Mos ik", "Sonte", "Maje men" dhe "Do ta luj", me sukses komercial duke arritur në 30 më të mirat në Shqipëri.[13][14][15][16] Në dhjetor 2018, Hajati u rikthye me sukses në Kënga Magjike për të konkurruar në edicionin e 20-të të konkursit me këngën "Vuj", në të cilën ajo përfundimisht përfundoi në vendin e katërt.[17] Në mars të 2019-ës, pas një mungese, këngëtarja publikoi “Pa dashni” dhe arriti në vendin e gjashtë në Shqipëri.[18][19] Suksesi i saj në listë pasoi në qershor 2019 me këngën "Çohu", një bashkëpunim me reperin shqiptar Don Phenom, duke debutuar në vendin e shtatë në top 100 të vendit.[20][21] Duke pasuar këngën e 10 më të mirë "Lage", Hajati shënoi këngën e saj të parë numër një me "MVP" pasuese të lëshuar më vonë atë vit në shtator 2019.[22][23] Në korrik 2020, klubi shqiptar i futbollit KF Tirana iu afrua Hajatit për të prodhuar dhe interpretuar himnin e klubit "Bardh' e blu" si pjesë e festimeve për të shënuar njëqindvjetorin e tij.[24][25]

Në mars 2021, Hajati shpalli albumin e saj debutues në studio, RRON, i planifikuar të dilte në vitin e ardhshëm.[26] Kënga e saj kryesore, "Prologue", debutoi në të njëjtin muaj në vendin e 19 në Top 100 shqiptar dhe u ngjit në numrin dy një muaj më vonë.[27][28] Kënga e dytë, "Shumë i mirë" e cila kishte arritur në vendin e 15-të në fund të vitit 2021, u nominua për çmim në gala Netët e Klipit Shqiptar 2021 në Ulqin të Malit të Zi.[29] Pas suksesit të këngës "Shumë i mirë", kënga e tretë, "Aventura" e publikuar në maj të vitit 2021, vazhdoi të arrijë në vendin e tretë në vendlindjen e saj.[30] Në qershor 2021, Hajati bashkëpunoi me muzikantin shqiptar nga Kosova Vig Poppa në këngën e katërt të albumit, "Alo", i cili u bë një nga 15 këngët më të mira atë muaj.[31][32] I lëshuar në tetor 2021, vazhdimi "Leje" përfundimisht arriti numrin 13.[33] Transmetuesi shqiptar, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), raportoi në nëntor 2021 se Hajati u përzgjodh mes 20 garuesve për të konkurruar në edicionin e 60-tëFestivali i Këngës.[34] Ajo u angazhua po ashtu në të njëjtin muaj për të performuar në Festivalin e njohur Nata e Bardhë në Tiranë.[35] Gjatë finales së madhe të Festivalit të Këngës , Hajati u shpall fituese e konkursit dhe u shpall kështu përfaqësuesja e ShqipërisëEurovision 2022.[36][37]

Hajati është shquar si e gjithanshme në muzikën, stilin dhe interpretimin e saj. Ajo karakterizohet kryesisht si një artiste pop, megjithëse ka eksperimentuar me zhanre të ndryshme muzikore, duke përfshirë R&B dhe reggae.[38][39][40] Ajo e ka quajtur muzikantin amerikan Michael Jackson si idhullin e saj dhe një nga ndikimet më të mëdha muzikore.[41] Hajati është gjithashtu një fanse e muzikantit portorikan Ricky Martin dhe ndoqi koncertin e tij në New York City në tetor 2021.[42][43]

Hajati konsiderohet një imazh për trupin dhe vetëbesimin.[44][45][46] Ajo konsiderohet gjithashtu si një person i matur për sa i përket jetës personale. Në vitin 2015, ajo filloi një lidhje me muzikantin shqiptar Young Zerka, me të cilin bashkëpunoi në këngë dhe videoklipe të shumta përpara se të ndahej në vitin 2018.[47] Hajati banon me nënën e saj në Tiranë.[48]

 • RRON

Si artiste kryesore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ALB
"Requiem"

(me Orgesa Zajmi)
2006 No Non-album singles
"Me ty nuk shkoj" 2007
"Shume Nice" 2009
"Kam frikë te të dua"
"Harroje" 2010
"Neles"

(me Visari Skillz)
2011
"Nuk ka më kthim" 2012
"Mala Gata" 2013
"Mos ma lsho"
"Veç na"

(me Agon Amiga)
2014
"A do si kjo" 2015 13
"Amini" 2016
"Marre" 13
"Syni i jemi"

(me Young Zerka)
"Mos ik" 2017 21
"Ladies"
"Sonte"

(me Lyrical Son)
22
"Diamanta"

(me Young Zerka)
"Maje men" 2018 24
"Do ta luj" 18
"Vuj"
"Pa dashni" 2019 6
"Çohu"

(me Don Phenom)
7
"Lage" 6
"MVP" 1
"Genjeshtar je X Pare" 2020 16
"Bardh e blu"
"Prologue" 2021 2 RRON
"Shumë i mirë" 15
"Aventura" 3
"Alo"

(me Vig Poppa)
14
"Leje"

(me Klement)
13
"Sekret" Do të njoftohet
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Si artiste e përfshirë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Viti Albumi
"Ka je 2x"

(Adrian Gaxha me Ronela Hajati)
2017 Non-album singles
"Dilema"

(Don Phenom me Ronela Hajati)
2019
Kënga Viti Artist Albumi Ref.
"Anna" 2018 Young Zerka Non-album singles [49]
"Nuk ma nin" [50]
"Maraz" 2019 Anxhela Peristeri [51]
"Lujta" 2020 [52]
 1. ^ "Young Zerka e pranon se është në lidhje me Ronela Hajatin". Telegrafi. 24 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2020. Marrë më 22 shkurt 2020.
 2. ^ "Ronela Hajati[[:Stampa:Spaced ndash]]Biografia". TeksteShqip. Marrë më 22 shkurt 2020. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Ronela Hajati #Bio". Top Channel. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2020. Marrë më 22 shkurt 2020.
 4. ^ "A e dini prej nga e ka origjinën Ronela Hajati?". Privé. 24 dhjetor 2018. Marrë më 14 shtator 2021.
 5. ^ "Ronela Hajati i emocionon të gjithë, bën gjestin më të bukur për babanë e ndjerë (FOTO)". Shekulli. 15 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2021. Marrë më 21 nëntor 2021.
 6. ^ "10 gjëra që mbase nuk i dinit për Ronela Hajatin". Anabel Magazine. 14 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2021. Marrë më 21 nëntor 2021.
 7. ^ "Ronela Hajati bëhet nostalgjike, ja fotot nga fëmijëria". Bota Sot. 26 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2020. Marrë më 22 shkurt 2020.
 8. ^ "Ronela publikon këngën e re". Telegrafi. 17 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 9. ^ "Besa fituese e Kënga Magjike 2013". Lajme. 2 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 10. ^ "Ronela publikon 'A do si kjo'". Klan Kosova. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 11. ^ Velija, Kreizia (15 prill 2016). "Ronela Hajati, ja kur e publikon këngën e re". Top Albania Radio. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 12. ^ "Ronela Hajati publikon 'Marre-n'". Telegrafi. 24 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2016. Marrë më 1 mars 2021.
 13. ^ "Zbuloni se kujt i thotë Ronela Hajati 'Mos Ik'". Top Channel. 3 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 14. ^ "Ronela Hajati: Do doja të fitoja dy çmime në natën e madhe të 'Top Music Awards'". Top Channel. 19 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 15. ^ "Ronela Hajati rikthehet në 'The Top List' me 'Maje Men', si këngë e sugjeruar nga publiku, pas shumë javësh mungesë". Top Channel. 1 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 16. ^ "Ronela Hajati: 'Do ta luj', një këngë që ta kërcejnë dhe ata që më kanë inat". Top Channel. 23 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 17. ^ "Ronela: Mora gjithçka që kam dashur në 'Kënga Magjike', dashurinë tuaj". Telegrafi. 9 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2020. Marrë më 10 nëntor 2021.
 18. ^ "Ronela Hajati po vjen 'Pa dashni'". Telegrafi. 19 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 19. ^ "Ronela Hajati publikon këngën e re 'Pa dashni'". Telegrafi. 28 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 20. ^ "Ronela Hajata dhe Don Phenom publikojnë 'Çohu'". Koha Ditore. 1 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 21. ^ "Dy këngë nga Ronela dhe Don Phenom këtë javë, po vetëm njëra gjen vend në 'The Top List'". Top Channel. 12 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 22. ^ "Ronela Hajati publikon këngën e re 'MVP'". Telegrafi. 21 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2020. Marrë më 15 nëntor 2021.
 23. ^ "Ronela është 'Most Valuable Player' e javës!". Top Channel. 29 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2020. Marrë më 15 nëntor 2021.
 24. ^ "Ronela Hajati vjen ndryshe, publikon këngën dedikuar ekipit të Tiranës". ABC News. 20 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2021. Marrë më 2 dhjetor 2021.
 25. ^ "Publikohet 'Bardh' e blu', kënga mbështetëse për KF Tiranën nga Ronela Hajati dhe DJ Sardi". Telegrafi. 28 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2021. Marrë më 2 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 31 tetor 2020 (Ndihmë!)
 26. ^ "Ronela Hajati së shpejti lanson albumin 'Rron', pas 20 vitesh karrierë". Telegrafi. 1 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 27. ^ "Ronela Hajati publikon këngën e parë 'Prologue' nga albumi 'Rron', vjen me paraqitje unike në klip". Telegrafi. 15 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021.
 28. ^ "Ronela gati për albumin, por kënga e parë pak si e çuditshme". Top Channel. 26 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021.
 29. ^ "Shumë i mirë by Ronela Hajati". Netët e Klipit Shqiptar. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 27 dhjetor 2021.
 30. ^ "Ronela Hajati më 20 maj publikon këngën e re 'Aventura'". Telegrafi. 15 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021.
 31. ^ "Publikohet 'Alo' nga Ronela Hajati dhe Vig Poppa". Telegrafi. 20 qershor 2021. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2021. Marrë më 22 tetor 2021.
 32. ^ Reka, Sindi (16 qershor 2021). "Ronela Hajati tregon bashkëpunimin e rradhës me reperin e njohur shqiptar dhe ka një datë publikimi!". Top Albania Radio. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021.
 33. ^ Reka, Sindi (22 shtator 2021). "Ronela do të sjellë "Leje" më shpejt nga çfarë mendonim!". Top Albania Radio. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 6 dhjetor 2021.
 34. ^ Tejeci, Erdi (9 nëntor 2021). "Albania: Festivali i Këngës 60 artists include Mirud, Alban Ramosaj and Ronela Hajati". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 9 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Demetja, Kris (21 nëntor 2021). "Për të gjithë ju që iu kishte munguar, rikthehet 'Nata e Bardhë'!". Top Albania Radio. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2021. Marrë më 26 nëntor 2021.
 36. ^ "The 'Sekret' is out: Ronela Hajati will represent Albania 🇦🇱". European Broadcasting Union (EBU). 29 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Ronela Hajati fiton vendin e parë në Festivalin e Këngës". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 29 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2021. Marrë më 29 dhjetor 2021.
 38. ^ "Ronela Hajati publikon këngën e re 'Lage'". Telegrafi. 21 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 9 nëntor 2021.
 39. ^ "Verës së nxehtë vetëm Ronela i bën derman, ju lag të gjithëve". Top Channel. 1 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 9 nëntor 2021.
 40. ^ "Ronela Hajati publikon këngën e re 'Do ta luj'". Telegrafi. 14 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2018. Marrë më 9 nëntor 2021.
 41. ^ "Ronela Hajati sapo na prezantoi idhullin e saj". Kosovarja-ks. 3 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2020. Marrë më 22 shkurt 2020.
 42. ^ Reka, Sindi (18 tetor 2021). "I takon dhe asaj! Ronela Hajati na tregon pak nga pushimet e saj në New York". Top Albania Radio. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 9 nëntor 2021.
 43. ^ "Ronela Hajati vjen elegante dhe plot stil nga New York-u". Telegrafi. 18 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2021. Marrë më 9 nëntor 2021.
 44. ^ "Ronela Hajati tërheq vëmendje me pozat ku thekson të pasmet". Telegrafi. 5 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 20 dhjetor 2021.
 45. ^ "'Super Photoshop, je dhe dy herë kaq'[[:Stampa:Spaced ndash]]Ronela Hajati nuk ia përton një përgjigje ndjeksës, zbulon edhe nëse ështe ende beqare". Panorama. 12 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 20 dhjetor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
 46. ^ "Ronela e vetmja këngëtare që ka guximin të dalë siç e ka falë Zoti". Kosovarja. 20 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 20 dhjetor 2021.
 47. ^ "Ronela Hajati dhe Young Zerka i japin fund lidhjes 3-vjeçare, mosmarrëveshjet që i çuan drejt ndarjes". Panorama. 3 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2021. Marrë më 26 tetor 2021.
 48. ^ "'E dua burrin Shqiptar, dua të dashuroj por…'[[:Stampa:Spaced ndash]]Ronela Hajti zbulon më kë jeton dhe sherrin ku 'bëri të vdekur një djalë': Qeshte e tallej syte më bënin xixa". Panorama. 17 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 20 dhjetor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
 49. ^ "Young Zerka publikon projektni e ri 'Anna'". Telegrafi. 30 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2018. Marrë më 16 dhjetor 2021.
 50. ^ "'Nuk ma nin', publikohet kënga e re nga Young Zerka". Telegrafi. 6 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2018. Marrë më 16 dhjetor 2021.
 51. ^ "'Maraz', thotë Anxhela Peristeri në projektin e ri". Lajmi. 26 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2021. Marrë më 16 dhjetor 2021.
 52. ^ "Anxhela Peristeri e ka lansuar klipin e këngës 'Lujta'". Telegrafi. 22 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2020. Marrë më 16 dhjetor 2021.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Anxhela Peristeri
me "Karma"
Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës
2022
Pasardhësi 
-