Ronela Hajati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ronela Hajati është një këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Dalja e e pare e Ronela Hajatit ne televizion shenon ne moshen 4-vjecare ne emisione femijesh. Qe e vogel ka studiuar piano dhe balet,pjesemarrese ne shume festivale femijesh duke permendur cmimin e pare ne Tetove, Maqedoni ne Festivalin e vitit. Me pas ne moshen 12 vjecare ka qene e pranishme ne spektaklin "Kerkohet nje yll",duke vijuar 6 muaj me vone si nje konkurrente e Talent-Show-t "Ethet e se premtes mbrema" dhe arriti te kualifikohej deri ne 30 kengetaret me te mire, ndonese ende nje femije. Me pas konkurrente ne "Poleposition", Top Channel duke arritur deri ne finale. Ne moshen 16-vjecare, pjesemarrese ne "Star Academy 1" Tv Klan, vleresohet me cmimin Best Performance pas 6 muajsh sfida te fituara.

Në Nëntor 2006, Orgesa Zajmi & Ronela Hajati marrin pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Requiem", ku fituan çmimin "Tendence".

Ne vitin 2007 realizon kengen e pare solo "Me ty nuk shkoj" me kompozim te Flori Mumajesit.

Në Maj 2009, Ronela Hajati merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Shume Nice" nga Stine, ku arriti deri ne finale dhe fitoi çmimin "Best R'n'B".

Në Nëntor 2009, Ronela Hajati merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Kam Frike Te Te Dua" me tekst te Big Bastes dhe muzike nga Ervin Gonxhi.

Në Nëntor 2010, Ronela Hajati merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Harroje" me kompozim te Flori Mumajesit dhe tekst nga vete Ronela. Kenga shume shpejt u shnderrua ne hit si dhe fitoi cmimin "Televiziv" si dhe u vleresua me 236 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali duke zënë vëndin e 17-të. Viti 2010 do te shenonte shume shfaqje televizive, emisione, koncerte ne gjithe Shqiperine.

Në Nëntor 2011, Ronela Hajati merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Neles", në bashkëpunim me Visari Skillz.

Në Maj 2012, Ronela Hajati merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Nuk Ka Me Kthim".

Më datë 16 Maj 2013, Ronela Hajati publikon videoklipin "Mala Gata", në bashkëpunim me Elgit Doda. Muzika e këngës u punua nga Elgit Doda, teksti u shkrua nga vetë Ronela Hajati. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Ronela Hajati u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), SVFM 2014 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Në Nëntor 2013, Ronela Hajati merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Mos Ma Lsho".

Më datë 2 Korrik 2014, Ronela Hajati & Agon Amiga publikojnë videoklipin "Veç Na". Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Getoar Selimi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 24 Dhjetor 2015, Ronela Hajati publikon videoklipin "A Do Si Kjo". Muzika e këngës u punua nga De Vox, teksti u shkrua nga vetë Ronela Hajati. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 16 Prill 2016, Ronela Hajati publikon videoklipin "Amini". Muzika e këngës u punua nga De Vox, Ronela Hajati, teksti u shkrua nga vetë Ronela Hajati, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 24 Qershor 2016, Ronela Hajati publikon videoklipin "Marre". Muzika e këngës u punua nga De Vox, Ronela Hajati, teksti u shkrua nga vetë Ronela Hajati, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox.

Më datë 3 Gusht 2016, Ronela Hajati & Young Zerka publikojnë videoklipin "Syni I Jemi". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, teksti u shkrua nga Ronela Hajati, Young Zerka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 8 Shkurt 2017, Ronela Hajati publikon videoklipin "Mos Ik". Me këtë këngë, Ronela Hajati merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 24 Maj 2017, Ronela Hajati publikon videoklipin "Ladies". Muzika e këngës u punua nga Ronela Hajati, Big Bang, teksti u shkrua nga vetë Ronela Hajati, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 30 Qershor 2017, Adrian Gaxha publikojnë videoklipin "Ka Je 2x", në bashkëpunim me Ronela Hajati. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Adrian Gaxha marrin pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 5 Gusht 2017, Ronela Hajati & Lyrical Son publikojnë videoklipin "Sonte".

Më datë 23 Dhjetor 2017, Ronela Hajati & Young Zerka publikojnë videoklipin "Diamanta". Muzika e këngës u punua nga Big Bang, Young Zerka, Ronela Hajati, teksti u shkrua nga Ronela Hajati, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. [1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://teksteshqip.com/ronela-hajati/biografia