Jump to content

Rosika Schwimmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rosika "Rózsa" Bédy-Schwimmer (lindur më 11 shtator 1877 - vdekur më 3 gusht 1948) ishte paqësore hungareze, feministe dhe mbështetëse për të drejtën e grave për të votuar. Ishte njëra nga federalistet e para në botë dhe shërbeu si njëra nga ambasadoret e para femra në botë (nga HungariaZvicër) më 1918.[1]

Rosika Schwimmer
U lind në11 shtator 1877
Vdiq3 gusht 1948 (70-vjeçare)
KombësiaHungareze
Profesionifeministe, paqësore, mbështetëse e grave
Rosika Schwimmer

Rosika Schwimmer u lind në një familje hebreje në BudapestAustro-Hungari. Ajo studioi muzikë dhe gjuhë, por kur financat e familjes u përkeqësuan më 1896, ajo filloi të punonte si llogaritare.

Karriera politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1897 ajo organizoi Shoqatën Clerks të Grave Hungareze[2] dhe në vitin 1904, Schwimmer themeloi Shoqatën Feministe Hungareze (Hungarisht: Feministák Egyesülete (FE)), së bashku me feministe të tjera të shquara si Eugenia Miskolczy Meller.[3] Ajo ndihmoi në themelimin e Këshillit Kombëtar të Grave të Hungarisë dhe ishte anëtare e bordit në Shoqërinë Hungareze të Paqes. Më 1909, Ministri i Brendshëm e caktoi atë në bordin drejtues të mirëqenies së fëmijëve.

Në vitin 1913, ajo u bë sekretare përkatëse e Aleancës Ndërkombëtare të Votimit të Gruas (IWSA). Schwimmer vizitoi Evropën me Carrie Chapman Catt për të ligjëruar mbi votimin e femrave. Ajo gjithashtu redaktoi revistën A woman (The Woman).[4] In 1914 Schwimmer moved to London and worked as a correspondent of various European newspapers and press secretary for IWSA.[5] Më 1914 Schwimmer u zhvendos në Londër dhe punoi si korrespondente e gazetave të ndryshme evropiane dhe sekretare e shtypit për IWSA. Kur shpërtheu Lufta e Parë Botërore, ajo nuk mund të kthehej në shtëpi dhe filloi të shqetësohej për fundin e armiqësive. Në vitin 1914, ajo vizitoi SHBA-në për të kërkuar që Presidenti Woodrow Wilson të formojë një konferencë neutrale për t'i dhënë fund luftës. Në vitin 1915 ajo mori pjesë në formimin e Partisë së Paqes të Gruas.

Në Kongresin Ndërkombëtar të Grave, 28 prill - 10 maj 1915, Propozimi i Hollandës Schwimmer i Hagës për një Konferencë Neutrale për Ndërmjetësim të Vazhdueshëm ndërmjet qeverive të luftëtarëve u miratua. Më vonë atë vit, ajo fitoi mbështetjen e Henry Ford, i cili mori një anije paqeje në Stokholm. I zhgënjyer me përpjekjet e Fordit, ajo më vonë organizoi Komitetin Ndërkombëtar për Ndërmjetësim të Menjëhershëm në qershor 1916. Pas armëpushimit, Schwimmer u bë nënkryetare e Lidhjes Ndërkombëtare të Grave për Paqe dhe Liri.

Kur Hungaria fitoi pavarësinë nga Austro-Hungaria në vitin 1918, kryeministri Mihály Károlyi emëroi Schwimmer të jetë ambasadore në Zvicër.[6] Kur komunistët morën kontrollin e qeverisë në vitin 1919, ajo i kundërshtoi ata dhe humbi të drejtat e saj civile. Në vitin 1920, kur qeveria e Miklos Horthy largoi komunistët, ajo iku në Vjenë dhe në vitin 1921 në SHBA. Ajo u vendos në Çikago dhe nuk u kthye në Hungari, ku ajo kishte kontribuar në ndërtimin e fondacionit për gratë e ardhshme në politikën hungareze.

Besimet e saj pacifiste e morën Schwimmer të etiketuar si socialiste në SHBA. Ajo kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj të mbetur duke luftuar shpifje kundër personalitetit të saj. Kur Fred Marvin e akuzoi atë për të qenë një spiune gjerman dhe një agjente bolsheviste, ajo paditi dhe mori 17,000 dollarë për dëmet. Megjithatë, ajo nuk mundi të fitonte shtetësi amerikane për shkak të pacifizmit të saj; Gjykata Supreme e SHBA vendosi kundër saj në Shtetet e Bashkuara kundër Schwimmer (1929). Në vitin 1946, Shtetet e Bashkuara kundër Schwimmer u përmbys në Girouard kundër Shteteve të Bashkuara. Ajo e kaloi pjesën tjetër të jetës së saj në vend si një person pa shtetësi.

Më vonë në jetë, Schwimmer u përpoq të krijonte një qeveri botërore. Në vitin 1935, ajo krijoi Qendrën Botërore të Arkivave të Grave me Mary Ritter Beard. Ajo mori Çmimin Botëror të Paqes në vitin 1937. Në të njëjtin vit ajo krijoi Kampanjën për Qeverinë Botërore me Lola Maverick Lloyd, organizata e parë e Federatës Botërore të shekullit të 20-të. Më vonë në shekullin e 20-të, lëvizja federaliste ka udhëhequr me sukses fushatën dhe koalicionin për të krijuar një Gjykatë Penale Ndërkombëtare, të cilën Schwimmer-i rrallëherë nuk e merr përsipër.[7] which Schwimmer rarely gets credit for.[8] Në vitin 1947 ajo u propozua për Çmimin Nobel të Paqes, por nuk kishte asnjë shans për të marrë atë si çmim nuk u dha vitin e ardhshëm.

Rosika Schwimmer vdiq nga Pneumonia më 3 gusht 1948 në Nju Jork

  1. ^ Peter Pastor, "The Diplomatic Fiasco of the Modern World's First Woman Ambassador, Roza Bedy-Schwimmer." East European Quarterly, Vol. 8, No. 4, 1974: 273–282
  2. ^ Wenger, Beth (20 mars 2009). "Rosika Schwimmer (1877 – 1948)". Jewish Women's Archive. Brookline, Massachusetts: Jewish Women: A Comprehensive Historical Encyclopedia. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2016. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Papp, Claudia; Zimmermann, Susan (2006). "Meller, Mrs Artur, Eugénia Miskolczy (1872–1944)". përmbledhur nga de Haan, Francisca; Daskalova, Krassimira; Loutfi, Anna (red.). Biographical dictionary of women's movements and feminisms in Central, Eastern, and South Eastern Europe: 19th and 20th centuries. Budapest, Hungary: Central European University Press. fq. 331–335. ISBN 978-963-7326-39-4 – nëpërmjet Project MUSE. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://www.yivoencyclopedia.org/article.aspx/Schwimmer_Rozsika
  5. ^ Gerit von Leitner. Wollen wir unsere Hände in Unschuld waschen? Gertrud Woker (1878–1968), Chemikerin & Internationale Frauenliga 1915–1968. Berlin: Weidler, 1998, ISBN 3-89693-125-3, p. 99.
  6. ^ Tibor Grant, "Against All Odds: Vira B. Whitehouse and Rosika Schwimmer in Switzherland, 1918." American Studies International, Vol. 40, No. 1, 2002: 34–51
  7. ^ http://www.iccnow.org/documents/WFM-IGP_2009_Annual_Report.pdf Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, page 6
  8. ^ Ruttum, Laura (tetor 2005). Lola Maverick Lloyd Papers: 1856–1949 (PDF). New York Public Library. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)