Rossana Podestà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rossana Podesta tek filmi "Le ragazze di San Frediano" 1954

Rossana Podestà (lindur Carla Podestà; 20 qershor 193410 dhjetor 2013 ) ishte një aktore e njohur italiane në filmin "Helena e Trojës" (1956)

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Podesta ka lindur në Tripoli, në koloni italiane e Libisë, ku ajo kaloi vitet e saj të parë dhe më pas u zhvendos në Romë, pas Luftës së Dytë Botërore. Në Itali , ajo banonte në Dubino (provincës Sondrio). Ajo u martua dhe më pas divorcuar me producentin e filmave Marco Vicario. Ajo më pas ka jetuar me alpinistin dhe gazetarin e njohur Walter Bonatti; ai ndërroi jetë më 13 shtator, 2011 kurse Rossana Podestà më 11 dhjetor 2013 në Romë, në moshëns 79 vjeçare

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]