Rotterdam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rotterdam (kthjellim).


Rotterdam
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Rotterdam.svg
Pamje nga Rotterdam

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Jugut – stema Hollanda e Jugut
Kryeqëndra Rotterdam
Kryekomunari Ahmed Aboutaleb
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°57′00″V 4°25′00″L / 51.95°V 4.4166°L / 51.95; 4.4166 (Rotterdam)Koordinatat: 51°57′00″V 4°25′00″L / 51.95°V 4.4166°L / 51.95; 4.4166 (Rotterdam)
Lartësia -2 m (n.n.d)
Sipërfaqja 319,35 km2
Popullsia 617.347 banorë 2010
Dendësia 1.933,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 010, 0174, 0181
Kodi Postar 3000-3099, 3181
Kodi statistikor 0599
Vendndodhja
Rotterdam is located in Hollandë
Rotterdam
Rotterdam
Rotterdam – harta_foto
www.rotterdam.nl

Rotterdam është një bashki në provincën Hollanda e JugutHolandë me sipërfaqe 319.35 km² dhe popullsi 617347 banorë[1]. Rotterdam është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]