Roy Mustang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Roy Mustang (ロイ・マスタング Roi Masutangu) është personazh fiktiv prej serialit animuar dhe mangës Fullmetal Alchemist krijuar nga Hiromu Arakawa. Roy është alkimistë i Ushtrisë së Shtetit dhe epror i protagonistit kryesor Edward Elric. Mustang mban titullin e "Alkimistit të Flakës" për aftësinë e tij për të krijuar zjarr me alkimi dhe përpiqet për t'u bërë udhëheqës tjetër i Amestris. Pasi shoku i tij, Maes Hughes vritet nga një homokuli, i cili kontrollon Ushtrinë e Shtetit, Roy vendos t'i jep fund Ushtrisë së Shtetit.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në serinë e parë Fullmetal Alchemist, Roy dublohet nga Tōru Ōkawa,[1] ndërsa në serinë e dytë Fullmetal Achemist: Brotherhood, Okawa zëvendësohet nga Shinichiro Miki.[2] Në dublimin anglisht, Roy dublohet nga Travis Willingham.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Director: Seiji Mizushima (18 tetor 2003). "おかあさん......". Fullmetal Alchemist. Tokyo Broadcasting System. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Director: Yasuhiro Irie (5 prill 2009). "鋼の錬金術師". Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Tokyo Broadcasting System. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)