Rrëshira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Insekti i bllokuar në rrëshirë

kiminë e polimereve dhe shkencën e materialeve, rrëshira është një substancë e ngurtë ose shumë viskoze me origjinë bimore ose sintetike që zakonisht është e konvertueshme në polimere.[1] Rrëshirat janë zakonisht përzierje të përbërjeve organike.

Bimët sekretojnë rrëshira për përfitimet e tyre mbrojtëse në përgjigje të lëndimit. Rrëshira mbron bimën nga insektet dhe patogjenët.[2] Rrëshirat ngatërrojnë një gamë të gjerë të barngrënësve, insekteve dhe patogjenëve, ndërsa përbërjet e paqëndrueshme fenolike mund të tërheqin dashamirës të tillë si parazitoidët ose grabitqarët e barngrënësve që sulmojnë bimën.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chemistry, International Union of Pure and Applied. IUPAC Compendium of Chemical Terminology (në anglisht). IUPAC. doi:10.1351/goldbook.RT07166. {{cite book}}: Parametri |website= është injoruar (Ndihmë!)
  2. ^ "Resins". www.fs.fed.us (në anglisht).
  3. ^ "Plant Resins: Chemistry, evolution, ecology, and ethnobotany", by Jean Langenheim, Timber Press, Portland, OR. 2003