Rreth botës për 80 ditë (film 2004)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rreth botës për 80 ditë
Regjia ngaFrank Coraci
Shkruar ngaDavid Titcher
David Benullo
David Goldstein
Bazuar nëRreth botës për 80 ditë nga Jules Verne
ProdhuesiBill Badalato
Hal Lieberman
LuajnëJackie Chan
Steve Coogan
Cécile de France <br / Jim Broadbent
Ewen Bremner
Kathy Bates
Arnold Schwarzenegger
KinematografiaPhil Méheux
MontazhiTom Lewis
MuzikaTrevor Jones
David A. Stewart

Kompanitë prodhuese
Walt Disney Pictures
Walden Media
Spanknyce Films
Mostow/Lieberman Productions
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures
Data e publikimit
13 qershor 2004 (Los Angjelos, Kaliforni)
16 qershor 2004 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
120 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhëtAnglisht
Frëngjisht
Mandarin
Hindi
Buxheti10 milionë dollar[1]
Fitimi72.2 milionë dollar[1]

Rreth botës për 80 ditë (Anglisht: Around the World in 80 Days) është një film amerikan i vitit 2004 bazuar në romanin me të njëjtën emër nga shkrimtari francez Jules Verne. Filmi është vendosur në shekulli e 19-të dhe përqendrohet në Phileas Fogg (Steve Coogan), këtu riimagjinohet si një shpikës eksentrik, dhe përpjekjet e tij për të udhëtuar rreth botës për 80 ditë. Gjatë udhëtimit, ai shoqërohet nga shërbëtori i tij kinez, Passepartout (Jackie Chan). Ky film ishte i fundit për Arnold Schwarzenegger ku morri një pushim nga aktrimi dhe u bë guvernator i Kalifornisë deri në vitin 2010.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1890, një burrë kinez, Lau Xing vjedh Bankën e Anglisë. Për të shmangur policinë, Xing bëhet shërbëtor për Phileas Fogg, një shpikës, duke marrë pseudonimin Passepartout. Phileas, pak para se të mbërrinte Xing, ishte përpjekur të prishë pengesën me shpejtësi 50 mph dhe pasi kishin sukses me ndihmën e Passepartout, ata shkojnë drejt Akademisë Mbretërore të Shkencave. Atje, Fogg është fyer nga "mendjet e shkëlqyera" të tjera, në veçanti Lord Kelvin i cili beson se gjithçka që ia vlen të zbulohet tashmë është zbuluar. Pas një debati midis shkencëtarëve për hajdutin e bankës, Phileas i është bërë presion në një bast për të parë nëse ai mund të udhëtojë nëpër botë në 80 ditë. Nëse ai fiton, ai do të bëhet Ministër i Shkencave në vendin e Lord Kelvin, nëse jo, ai do të shkatërrojë laboratorin e tij dhe nuk do të shpikë kurrë më asgjë. Phileas dhe Xing fillojnë udhëtimin e tyre nëpër botë, duke marrë një karrocë dhe duke lënë Londrën pas një konfrontimi me Inspektorin Fix, një oficer i korruptuar i punësuar nga Lord Kelvin për t'i ndaluar ata.

Xing dhe Phileas udhëtojnë për në Paris, Francë. Duke u përpjekur për të marrë Phileas në një kongres me Thomas Edison, Xing e çon atë në një shkollë arti, ku Phileas takohet Monique La Roche, një piktore e prirur. Aty, Xing është sulmuar nga luftëtarë të maskuar, Akrepat e Zi, të dërguar nga gjeneralja Fang, një luftëtar nga Kina që është pas Jade Buda që ai vodhi. Fang i kishte dhënë më parë Kelvin në këmbim të ndihmës ushtarake në Kinë. Kur Monique mëson për ambicien e Phileas, ajo i bind ata ta marrin me vete. Ata nisen në një tullumbace me ajër të nxehtë, të ndjekur nga luftëtarët e Fang.

Ndërsa në Orient Express, Monique mëson se Xing po përpiqet të kthejë Jade Buda përsëri në fshatin e tij, dhe po udhëton me Phileas për të arritur atje shpejt. Monique e mban sekretin e tij në këmbim të tij, duke bindur Phileas që ta linte të udhëtonte me të. Ata udhëtojnë për në Turqi, ku treni ndalet. Rojet ngjiten në bord dhe informojnë treshen se janë përshëndetur nga Princ Hapi. Gjatë banketit të Princit, ai urdhëron Monique të qëndrojë si gruaja e tij e shtatë ndërsa burrat janë urdhëruar të largohen. Burrat shantazhojnë Princin Hapi në lirimin e Monique duke përdorur një statujë të çmuar por me sa duket të zjarrtë "Mendimtari" të Princit. Statuja është shkatërruar, shumë në zemërimin e Hapit, por treshja shpëton nga rojet. Lord Kelvin, duke mësuar se Phileas ka qenë duke arritur arratisjen e një hajduti, urdhëron autoritetet koloniale britanike në Indi që të arrestojnë të dy. Xing e vëren këtë dhe paralajmëron shokët e tij, duke maskuar veten si një grua indiane për të shmangur kapjen dhe të ikin me sukses në Kinë. Në tren Xing u tregon fëmijëve historinë e Dhjetë Tigrave të Kantonit. Fogg i thotë se legjendat janë të pakuptimta dhe Xing i thotë se ai duke udhëtuar nëpër botë në tetëdhjetë ditë është një legjendë.

Xing i çon miqtë e tij në fshatin e tij, Lanzhou, ku ata përshëndeten. Phileas, megjithatë, zbulon se Xing vodhi Jade Buda dhe largohet, por menjëherë kapet së bashku me Xing dhe Monique nga Akrepat e Zi. Me ta është një burrë që u burgos për urinim publik. Xing sfidon udhëheqësin e grupit në një luftë, gjatë së cilës ai bashkohet nga mjeshtrat e arteve marciale të "Dhjetë Tigrat e Kantonit", nga të cilët Xing është anëtar. Tigrat i përzënë Akrepat e Zi nga fshati dhe çlirojnë perëndimorët. Buda është kthyer në tempullin e fshatit. Phileas, duke ndier ndjenjën e përdorur nga Xing dhe Monique, niset për në San Francisco, Shtetet e Bashkuara, mirëpo bashkohet me Xin dhe Monique. Në New York City, minionët e maskuar të Fang mashtrojnë treshen në një vend. Fang zbulon natyrën e marrëveshjeve të tyre me Lord Kelvin për të marrë Lanzhou. Një betejë kundër Fang dhe minionëve të saj fillon në punëtorinë ku po ndërtohet Statuja e Lirisë, duke rezultuar që Phileas të humbiste një varkë për të ndihmuar Xing. Njerëzit e Fang u mundën dhe Xing gati vdes për të shpëtuar Phileas. Fang gjithashtu mbijeton por goditet nga Monique me një grusht dhe Xing thotë si shaka se ajo është Tigri i 11-të. Phileas mendon se ai ka humbur, por dy të tjerët thonë se ata ende mund ta bëjnë atë nëse kapin anijen tjetër.

Ata hipin në një anije të vjetër dhe Phileas bind kapitenin që ta linte të ndërtonte një aeroplan nga druri i vjetër i anijes në këmbim të një anijeje të re. Duke përdorur një version të ndryshuar të planeve të vëllezërve Wright, Phileas ndërton aeroplanin ndërsa ekuipazhi i anijes ndërton një katapultë për ta hedhur në qiell. Ata arrijnë në Londër, ku makina prishet dhe ato përplasen para Akademisë Mbretërore. Lord Kelvin dërgon policinë për t'i arrestuar ata për vjedhje të bankës, në mënyrë që t'i ndalojë ata të bëjnë atë në hapin më të lartë të Akademisë, dhe e shpall veten fitues kur Big Ben godet në mesditë, dukej sikur i jep fund bastit. Monique, Fix dhe ministrat e tjerë dëshmojnë për metodat e padrejta të Kelvin dhe natyrën e tij ngacmuese, por Kelvin tallet me ta. Në proces ai fyen Mbretëreshën Victoria, e cila arrin në skenë. Ajo mësoi se ai e kishte shitur arsenalin e saj në Fang në këmbim të minierave jade në Kinë falë një prej ndihmësve të tij. Kelvin arrestohet dhe dërgohet në burg, dhe Phileas e kupton se ai është një ditë më parë falë kalimit të linjës ndërkombëtare të datave. Ai ngjitet me fitore shkallët e Akademisë dhe puth Monique.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Around the World in 80 Days (2004)". Box Office Mojo. IMDB. Marrë më 2011-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)