Rrethi i Gjirokastrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°24′V 20°07′L / 40.4°V 20.12°L / 40.4; 20.12 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Gjirokastrës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Gjirokastrës. Rrethi i Gjirokastrës ka 56,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 1,137 km² dhe kryeqendër Gjirokastrën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Gjirokastrës përbëhet nga 2 bashki dhe 11 komuna qe janë:

Gjirokastra është rrethi me numrin më të madh të minoritarëve në vend. Minorancat Greke dhe Arumune ndodhen më së shumti në Gjirokastër, Dropull, Pogon, Zagori dhe Lunxhëri. Përsa i përket besimit fetar mbizotëron Ortodoksia duke u ndjekur nga një numër i vogël besimtarësh bektashinj të cilët banojnë kryesisht në fshatrat e Labërisë matanë qytetit të gurtë.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]