Jump to content

Rrethimi i parë i Krujës

Coordinates: 41°31′N 19°48′E / 41.517°N 19.800°E / 41.517; 19.800
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rrethimi i parë i Krujës
Pjesë e Luftërat shqiptaro-osmane

Kalaja e Krujës.
Data 14 maj[1] deri 23 nëntor, 1450[2]
Vendi Krujë, Principatat Arbërore
(sot Shqipëri)
Rezultati Shqiptarët fitojnë; Ushtria osmane tërhiqet nga Shqipëria
Pjesëmarrësit
Lidhja e Lezhës  Perandoria Osmane
Komandantët
Gjergj Kastrioti
Vrana Konti
Murad II
Princi Mehmed
Fuqia
8,000 trupa, një e katërta e cila ishte këmbësori;[3] 1,500[4] deri 4,000[5] garnizoni në Krujë nën komandën e Vrana Konti[5] 100,000 trupa;[3] dhjetë armë [6][7]
Humbjet
1.000 20.000 gjatë rrethimit dhe 30.000 kur Murati u terhoq

Rrethimi i parë i Krujës ka ndodhur në vitin 1450, kur një ushtri Osmane prej rreth 100.000 trupash janë caktuar që të rrethojnë KrujënShqipëri. Lidhja e Lezhës, e udhëhequr nga Skënderbeu, pësoi moral të ulët pas humbjes të Svetigradit dhe të Beratit në vitet 1448-1450. Megjithatë, këshillat e Skënderbeut dhe të klerit, të cilët pohuan se kanë pasur vizione të engjëjve dhe të fitores, i dha luftëtarëve shqiptarë moralin për të mbrojtur kryeqytetin e Lidhjes, Krujën, me çdo kusht.

Pas largimit nga një garnizoni mbrojtës prej 4.000 njerëzve të tij të besuar nën togerin Vrana Konti (i njohur edhe si Kont Urani), Skënderbeu ngacmon kampet Osmane rreth Krujës dhe sulmoi karvanët e furnizimit të ushtrisë të sulltanit Murati i II.

Ekspeditat nga viti 1448 fillimi i 1450[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas disa pushtimeve të dështuara të Shqipërisë nga kapitenët otomanë, Murad II rrethoi fortesën e Svetigradit më 14 maj 1448, me një forcë prej 80,000 burra. Svetigrad ishte një pikë e rëndësishme strategjike pasi kontrolloi rrugët nga Maqedonia në Shqipëri. Garnizoni i vogël, i përbërë nga shqiptarë, bullgarë dhe evropianë të tjerë, mbajti fortesën ndërsa Skënderbeu sulmoi kampin otoman nga jashtë. Pasi osmanët helmuan pusetat, një grup mbrojtës vendosën të hapnin portat dhe t'i linin turqit, duke i dhënë kështu kontrollin e kështjellës osmanëve. Sulltani u tërhoq nga Shqipëria dhe Skënderbeu rrethoi Svetigradin më 23 shtator 1448. Pas disa sulmeve të dështuara, Skënderbeu ngriti rrethimin dhe u tërhoq. Në fillim të vitit 1450, Berati u kap nga Pasha e Gjirokastrës përmes një sulmi në natë, duke shkaktuar që Gjergj Arian të shkretohej nga shkaku i Skandabegut.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethimi i dytë i Krujës Rrethimi i tretë i Krujës Rrethimi i katërt i Krujës

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Francione p. 88.
  2. ^ Hodgkinson p. 115.
  3. ^ a b Hodkinson p. 107.
  4. ^ Setton p. 100.
  5. ^ a b Francione p. 87.
  6. ^ Francione p. 89.
  7. ^ Hodgkinson p. 109.

41°31′N 19°48′E / 41.517°N 19.800°E / 41.517; 19.800