Rrethi i Shkodrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Shkodrës)
Jump to navigation Jump to search
Rrethi i Shkodrës në Hartën e Shqipëri

Koordinatat: 42°30′V 19°23′L / 42.5°V 19.38°L / 42.5; 19.38

link={{{të çon}}}

Rrethi i Shkodrës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Shkodrës. Rrethi i Shkodrës ka 185,612 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 1,631 km² dhe kryeqendër Shkodrën.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Shkodrës përfshin nën administrim 2 bashki dhe 15 komuna që janë:

Vëndbanime të tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]