Rrethi i Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Tiranës)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°11′V 19°32′L / 41.18°V 19.53°L / 41.18; 19.53

link={{{të çon}}}

Rrethi i Tiranës është një nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjindet në Qarkun e Tiranës. Ky rreth ka një popullsi prej 811.649 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2016) dhe ka një sipërfaqje prej 1,238 km² dhe kryeqendër Tiranën.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Tiranës përbëhet nga 3 bashki dhe 16 komuna që janë:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]