Jump to content

Rrethi i Tiranës

Coordinates: 41°11′N 19°32′E / 41.18°N 19.53°E / 41.18; 19.53
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Tiranës)

41°11′N 19°32′E / 41.18°N 19.53°E / 41.18; 19.53

link={{{të çon}}}

Rrethi i Tiranës është një nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjindet në Qarkun e Tiranës. Ky rreth ka një popullsi prej 811.649 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2016) dhe ka një sipërfaqje prej 1,238 km² dhe kryeqendër Tiranën.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Tiranës përbëhet nga 3 bashki dhe 16 komuna që janë:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]