Rreuzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rreuz
Ζωοδόχος Πηγή
Fshat
Vendndodhja
Rreuz is located in Greqia
Rreuz
Rreuz
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Karistë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 10′ 27″ Veri

24° 14′ 46″ Lindje

Popullsia 150 banorë (2011)

Rreuz[1] (greqisht: Ζωοδόχος Πηγή/Zoödhókhos Piyí) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1954, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ρεούζιον/Reoúzion.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 39, 267.
  2. ^ Πανδέκτης: Reoúzion - Zoödhókhos Piyí