Rron Broja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rron Broja
Të dhënat personale
Data e lindjes9 prill 1996
Vendi i lindjesMitrovicë, Kosovë
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualTrepça'89
Numri25
Karriera në rini
2014–2015Trepça'89
2015Gent
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2015–2016Gent II
2015–2016Deinze (huazim)
2016–Trepça'89
Ekipi kombëtar
2015–2016Shqipëria U-215(0)
2017–Kosova U-214(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Rron Broja (lindi më 9 prill 1996) është futbollistë kosovarë i cili luan si mesfushor mbrojtës për Trepça'89.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2015, Broja nënshkroi për klubin belgë Gent.[1]

Më 3 korrik 2015, Broja u bashkua si huazim Deinze në divizionin B.[2]

Më 1 korrik 2016, Broja u bashkua klubit kosovarë Trepça'89.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 qershor 2015, Broja u thirr prej Shqipëria U-21 për ndeshje miqësore kundër Kazakistanit U-21 dhe Suedisë U-21[3] dhe më 16 qershor 2015, ai bëri debutimin e tij në ndeshjen miqësore kundër Suedisë U-21.

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 mars 2016, u njoftua se Broja ka pranuar ftesë për ta përfaqësuar Kosovën.[4] Më 21 mars 2017, Broja u thirr prej Kosova U-21 për një ndeshje në kampionatin e kualifikimit në UEFA 2019 kundër Republikës së Irlandës U-21.[5]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rron Broja: Fillimisht te Genti, pastaj…". Telegrafi. 4 nëntor 2015. 
  2. ^ "Huazohet Rron Broja". Sportal. 5 korrik 2015. 
  3. ^ "Lista e shpresave, Gega tubon Rron Brojën". GazetaOlle. 8 qershor 2015. 
  4. ^ "Rron Broja lë Kombëtaren shqiptare U-21 për Kosovën U-21". GazetaOlle. 13 mars 2017. 
  5. ^ "Lista e futbollistëve të Përfaqësueses U21". Federata e Futbollit të Kosovës. 21 mars 2017.