Jump to content

Rruga Ali Demi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rruga Ali Demi është një rrugë kryesore e Tiranës, Shqipëri. Është emëruar pas Ali Demit, një hero i Luftës së Dytë Botërore. Është një rrugë qendrore e rëndësishme e Tiranës lindore dhe degëzohet nga bulevardi Bajram Curri.[1] Përgjatë kësaj rruge ndodhen disa universitete dhe kolegje. Në këtë rrugë ndodhet Ministria e Punëve të Jashtme.

  1. ^ Jeroen van Marle, Alwyn Thomson, Tirana In Your Pocket, p.20

41°19′39″N 19°49′46″E / 41.32750°N 19.82944°E / 41.32750; 19.8294441°19′39″N 19°49′46″E / 41.32750°N 19.82944°E / 41.32750; 19.82944