Rubí, Barcelona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rubí
Komunë
noform
Riera de Rubí near the city.
Stema_figuraFlag of Rubi.svg
Vendndodhja
Rubí is located in Spanjë
Rubí
Rubí

Koordinatat: 41°29′36″V 2°1′57″L / 41.49333°V 2.03250°L / 41.49333; 2.03250

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Vallès Occidental
Kryetari i Bashkisë Carmen García Lores
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.44 km2
Lartësia 124 m (m.n.d.)
Popullsia 72987 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Rubinencs (ca)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 8191
Koordinatat 41° 29′ 36″ Veri

2° 1′ 57″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ajrubi.cat


Rubí është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Vallès Occidental, të provincës Barcelona, në Katalonia. Rubí ka 72987 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 33.44 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]