Jump to content

Rudess/Morgenstein Project

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rudess/Morgenstein Project
Studio album by
Rudess/Morgenstein Project
Realizuar2 shtator 1997
ZhanriJazz fusion
Gjatësia50:40
EtiketaDomo Records
ProducentRod Morgenstein & Jordan Rudess
Rudess/Morgenstein Project chronology
Rudess/Morgenstein Project The Official Bootleg
(2001)

Rudess/Morgenstein Project është një album nga ish-shokët e bendit Dixie Dregs, Jordan Rudess dhe Rod Morgenstein, i lëshuar më 2 shtator 1997.

Gjatë kohës kur ishte anëtar i The Dixie Dregs, Rudess e formoi të ashtuquajturën "power duo" me bateristin Rod Morgenstein. Gjeneza e këtij çifti fillon kur në një performancë të Dixie Dregs ndërpritet energjia elektrike, duke i shkyqur kështu të gjitha instrumentet përpos sintisajzerit të Rudess-it, kështu që ai dhe Mogenstein improvizuan me njëri tjetrin deri sa energjia elektrike erdh, duke e mundësuar kështu vazhdimin normal të koncertit. Metabolizmi i këtyre dyve qe aq i fortë gjatë këtij improvizimi, sa që ata vendosën që të performonin së bashku tani e tutje me emrin "Rudess/Morgenstein Project" (më vonë RMP) dhe që nga atëherë ata e kanë lëshuar një studio dhe një live album.

Albumi u takon zhanreve jazz-fusion dhe instrumental rock.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. "Don't Look Down" – 7:23
  2. "Sloth" – 3:34
  3. "Drop the Puck" – 3:50
  4. "Crossing Over" – 7:35
  5. "Never Again" (For Nan) – 3:46
  6. "Tailspin" – 3:06
  7. "Odd Man Out" – 3:43
  8. "Masada" – 7:11
  9. "Cartoon Parade" – 4:12
  10. "Over the Edge" – 6:20

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]