Jump to content

Ryszard Kapuściński

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ryszard Kapuściński (1932–2007) ishte gazetar, fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare, i konsideruar si “Princi i Reportazhit”. Kapuściński mbuloi vendet e Azisë, Afrikës dhe Amerikës Latine prej fundit të viteve 1950 si korrespondent shëtitës i disa gazetave polake dhe agjencisë shtetërore të lajmeve, PAP. Kur u kthye në Poloni, kishte raportuar mbi 27 revolucione e grushte shteti, ishte burgosur 40 herë dhe u kishte mbijetuar katër dënimeve me vdekje, duke qenë dëshmitar i fundit i regjimeve autokratike në Afrikë dhe dominimit kolonial të disa fuqive europiane.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]