Søren Kierkegaard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Soren Kirkegard (Danisht: Søren Kierkegaard, shqiptuar: Sëen Kiekego), lindi më 5 maj 1813Kopenhagë, Danimarkë; vdiq më 11 nëntor të vitit 1855. Ishte shkrimtar, filozof dhe teolog i shquar danez. Veprat e tij janë: "Koncepti i Ironisë me referencë të vazhdueshme ndaj Sokratit", "Ose/ose", "Sëmundje deri në vdekje", etj. Kirkegaardi ishte nën ndikimin e Sokratit, Hegelii, Martensenit, etj. "Koncepti i Ironisë" është poashtu tema e doktoraturës së Kirkegaardit publikuar me 1841. Në këtë vepër, Kirkegardi e trajton konceptin e ironisë në të dy rrafshet, teorik dhe atë historik apo praktik.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

John Stewart:Søren Kierkegaard - Subjectivity, Irony and the Crisis of Modernity