S.P.A.L. 2013

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SPAL
ФК Спал.png
Emri i plotëSocietà Polisportiva Ars et Labor S.p.A.
Pseudonimi(et)Spallini;
Biancazzurri (Bardhblu);
Estensi
Themeluar1907 (si "Società Polisportiva Ars et Labor")
StadiumiStadio Paolo Mazza,
Ferrara, Itali
Kapaciteti19,000
PronariVetroresina S.p.A.
PresidentiWalter Mattioli
TrajneriLeonardo Semplici
LigaSerie A
2018-1913
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

S.P.A.L. 2013 zakonisht i njohur si Società Polisportiva Ars et Labor (ose SPAL) është një klub profesionist futbolli italian, bazuar në Ferrara, Emilia-Romanja. Ekipi fitoi një kampionat Serie B në vitet 1950-51 dhe 2016-17, dhe aktualisht luan në Serie A.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 Janar 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Italy.svg Pt Alex Meret (në huazim nga Udinese)
2 Flag of Italy.svg Mb Daniele Gasparetto (vice-captain)
3 Flag of Italy.svg Mb Tommaso Silvestri
4 Flag of Italy.svg Mf Mariano Arini
5 Flag of Italy.svg Mb Nicolas Giani (kapiteni)
6 Flag of Italy.svg Mb Michele Cremonesi
7 Flag of Italy.svg Sm Mirco Antenucci
10 Flag of Italy.svg Sm Sergio Floccari
11 Flag of Italy.svg Sm Mattia Finotto
12 Flag of Italy.svg Pt Gabriele Marchegiani
14 Flag of Italy.svg Mb Kevin Bonifazi (në huazim nga Torino)
17 Flag of Italy.svg Sm Gianmarco Zigoni (në huazim nga Milan)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Flag of Italy.svg Mf Eros Schiavon
19 Flag of Italy.svg Mf Luca Mora
20 Flag of Italy.svg Mf Michele Castagnetti
21 Flag of Italy.svg Mf Simone Pontisso (në huazim nga Udinese)
22 Flag of Italy.svg Pt Giacomo Poluzzi
23 Flag of Italy.svg Mb Francesco Vicari
24 Flag of Italy.svg Mb Cristiano Del Grosso (në huazim nga Atalanta)
27 Flag of Italy.svg Mf Paolo Ghiglione (në huazim nga Genoa)
28 Flag of Italy.svg Mf Pasquale Schiattarella
29 Flag of Italy.svg Mf Manuel Lazzari
33 Flag of Italy.svg Mb Filippo Costa (në huazim nga Chievo)