Saúl Ñíguez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saúl
Saúl Ñíguez (4) (cropped).jpg
Saúl me Spanjën U–19 në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëSaúl Ñíguez Esclápez
Data e lindjes (1994-11-21) 21 Nëntor 1994 (26 vjeç)
Vendi i lindjesElche, Spanjë
Gjatësia1,82 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualAtlético Madrid
Numri15
Karriera në rini
2006–2008Real Madrid
2008–2010Atlético Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2013Atlético Madrid B70(8)
2012–Atlético Madrid10(2)
2013–2014Rayo Vallecano (Huazim)34(2)
Ekipi kombëtar
2009Spanja U–164(1)
2010–2011Spanja U–179(2)
2012Spanja U–183(0)
2012–2013Spanja U–1911(0)
2013Spanja U–208(0)
2013–Spanja U–2111(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 8 dhjetor 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 12 nëntor 2014

Saúl Ñíguez Esclápez (lindur më 21 nëntor 1994), njohur zakonisht si Saúl, është një futbollist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Atlético MadridLa Liga si Mesfushor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]