Saadet Ozkan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Saadet Ozkan (lindur në 1978) është një aktiviste turke për mbrojtjen e fëmijëve nga abuzimi. Ajo është mësuese në ciklin e ulët dhe zbuloi se nxënësit e saj ishin abuzuar nga drejtori i shkollës. Pavarësisht presionit gjatë investigimit të krimit, ajo ia arriti me sukses të zbulonte të vërtetën. Ajo është nderuar me çmimin për “International Women of Courage Award” për kurajon e treguar.[1][2][3]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Biographies of the Finalists for the 2017 International Women of Courage Awards". US Department of State. Marrë më 26 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Holly Holzer Bass Meets with International Women Courage Award winner Saadet Ozkan". Turkish Us Embassy. Marrë më 30 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cinsel istismarı ortaya çıkaran Saadet öğretmene ABD'den cesaret ödülü". Turkish. BBC Turkish. 30 mars 2017. Marrë më 30 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)