Sabina Ajrula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sabina Ajrulla
U lind në17 April 1946
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Emrat e tjerëSabina Toziya
ProfesioniActress
Vite aktiviteti1969–2021

Sabina Ajrula Toziya (17 prill 1946 – 10 gusht 2021) ishte një aktore turko maqedone e njohur më së shumti për rolin e Hayriye Çakırbeyli në serialet kriminale-drama Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dhe Afife Hatun në Muhteşem Yüzyıl . [1] [2]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sabina Ajrulla Toziya lindi më 17 prill 1946 në Shkup, Maqedoni, Jugosllavi, [3] e cila tani është brenda kufijve të Maqedonisë së Veriut. Ka studiuar aktrim në Teatrin Shtetëror të Shkupit. Pas aktrimit në Maqedoni dhe Jugosllavi, Toziya luajti personazhin e Afife Hatun në serialin televiziv Shekulli i mrekullueshëm, i cili u transmetua në Star TV për herë të parë në Turqi. Ajo luajti rolin e Hayriye Çakırbeyli [4] në serialin televiziv Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz . Ajo u largua nga shfaqja në janar 2021 pasi pësoi një goditje të pjesshme për shkak të një tumori në tru .

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 gusht 2021, Sabina Ajrulla Toziya vdiq në moshën 75 vjeçare, [5] pasi pësoi një goditje për shkak të një tumori në trurin e saj. [6]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Times Without War (1969)
 • Itrata vdovica (1969)
 • Vetar vo kutice kibrit (1970)
 • Zedj (1969) - Nikolina
 • Precek (1971) - Julka
 • Dobra Dolina (1973)
 • Mjerim (1975)
 • Ngrihu drejt, Delfina (1977) - Neda Korkut
 • Beliot Sid (1978)
 • Vreme, vodi (1980) - Kjuskoicë
 • Brigada Udhëheqëse (1980) - Vera
 • Kali i Kuq (1981)
 • Juzna Pateka (1982)
 • Opasni trag (1984) - Bolnicarka
 • Jazol (1985)
 • Bolva v'uvo (1991) - Sandebis
 • Tatuazh (1991)
 • Vreme, zivot (1992)
 • Angels of the Dumps (1995) - Rabotninckata
 • Na ballkanot ne se pie caj (1998)
 • Sot, nesër (1998) - Nënë
 • Kontakt (2005) - Gruaja fqinje
 • Krcma na patot kon Evropa (2005) - Sulltanaa
 • Hijet (2005) - Dr.Vera Perkova
 • Shtriga e vogël cigane (2011) - Baba Ilonka
 • Materijal za audicija (2013) - Silva
 • Nata e mjaltit (2015) - Cveta
 • Amok (2016) - Nënë
 • Plaga e nënës sime (2016) - Mevlide [7]
 • Bal Kaymak (2018) - Havva [8]
 • Vera (2019) - Vera
 • Aman Reis Duymasin (2019) - Nënë
 • Escape To The Det (2021) - Anka
 • M (2022)

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Solunski patrdii (1986) - Fatime
 • Sluski od zivotot (1987) Nënë
 • Makedonski narodni prikazni (1994)
 • Salloni Harmoni (1998) - Grozda
 • Nase maalo (2002) - Vesterka
 • Makedonski narodni prikazni 2 (2012-2015)
 • Shekulli i mrekullueshëm (2012–2014) - Afife Hatun
 • Familijata Markovski (2017–2019) - Milica
 • Zoki Poki (2020) - Zoki Poki Gjyshja / Tregimtari
 • Eskiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (2015–2021) - Hayriye Çakirbeyli [9] [10] [11] [12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Muhteşem Yüzyıl - Afife Hatun - Sabina Toziya Kimdir (Gerçek İsmi, Rolü, Öldü mü, Ayrıldı mı)". Dizisi (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 2. ^ "Sabina Toziya Archives". Series Turkish (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-08-11.
 3. ^ "Sabina Toziya kimdir? EDHO Hayriye Ana kimdir? Nereli, kaç yaşında vefat etti? Sabina Toziya'nın hayatı ve biyografisi!". Haberler.com (në turqisht). 2021-08-11. Marrë më 2021-08-11.
 4. ^ "'Nurlar içinde uyu…'". hthayat.haberturk.com (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 5. ^ "Yaşamını yitiren usta oyuncu Sabina Toziya kimdir? Sabina Toziya neden öldü, hastalığı neydi?". www.cumhuriyet.com.tr (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 6. ^ "Oyuncu Sabina Toziya vefat etti". www.aa.com.tr. Marrë më 2021-08-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Annemin Yarası - Mevlide - Sabina Toziya Kimdir (Gerçek İsmi, Rolü)". Filmler (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 8. ^ "Sabina Toziya". HÜRRİYET - ARAMA (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 9. ^ "AMDB Insight | Sabina Ajrula". amdbi.net. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2021. Marrë më 2021-08-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "'Nurlar içinde uyu…'". hthayat.haberturk.com (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 11. ^ "Sabina Toziya kimdir? EDHO'nun Hayriye Ana'sı Sabina Toziya kaç yaşındaydı, neden vefat etti?". Milliyet (në turqisht). Marrë më 2021-08-11.
 12. ^ "Ndërron jetë Sabina Tozija, aktorja e serialit "Familja e Madhe" me origjinë nga Shkupi". www.aa.com.tr. Marrë më 2021-08-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)