Sadhguru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sadhguru
U lind në
Jagadish Vasudev

(1957-09-03) 3 shtator 1957 (66 vjeç)
ShkollimiUniversiteti i Mysore (BA)
OrganizataFondacioni Isha
Vepra të shquara
  • Inxhinieria e Vetes
  • Dhyanalinga
  • Tubimi për Lumenjtë
  • Linga Bhairavi
  • Adiyogi: Burimi i Jogës
  • Mystic's Musings
  • Cauvery Calling
Bashkëshorti/ja
Vijaya Kumari
(m. 1984; died 1997)
[1]
Fëmijë1
NderimetPadma Vibhushan (2017)
Indira Gandhi Paryavaran Puraskar
Faqja në rrjetisha.sadhguru.org

Sadhguru (lindur Jagadish Vasudev, 3 shtator 1957) është themeluesi dhe drejtuesi i Fondacionit Isha, me qendër në Coimbatore, Indi. Fondacioni, i themeluar në vitin 1992, operon një qendër ashram dhe yoga që kryen aktivitete edukative dhe shpirtërore. Sadhguru ka dhënë mësim yoga që nga viti 1982. Ai është autori i librave bestseller të New York Times Inxhinieria e Vetes: Një Guide e Jogit drejt Gëzimit dhe Karma: Një Guidë e Jogit për Formësimin e Fatit dhe një folës i shpeshtë në forume ndërkombëtare.

Sadhguru përkrah gjithashtu mbrojtjen e mjedisit kundër ndryshimeve klimatike, duke udhëhequr shumë nisma si Projekti GreenHands (PGH), Tubimi për Lumenjtë, Cauvery Calling dhe Udhëtimi për të shpëtuar Tokën. Në vitin 2017, ai u nderua me Padma Vibhushanin, çmimin e dytë më të lartë civil të Indisë, për kontributin e tij në spiritualitetin dhe shërbimet humanitare. Gjithashtu në vitin 2017, Sadhguru zbuloi statujën Adiyogi Shiva, bustin më të madh në botë, në Coimbatore, Indi.

Sadhguru është kritikuar për promovimin e një numri pretendimesh pseudoshkencore . [2]

  1. ^ "Family Matters – Sadhguru Speaks About His Family". Fondacioni Isha. Marrë më 14 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shaikh, Dr Sumaiya (26 shkurt 2018). "Scientific research ascertains mercury toxicity but Sadhguru continues to endorse it for Indian traditional medicines". Alt News. Marrë më 31 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)